Wisteria (Glicynia) chińska

Kwiaty glicynii chińskiej są fioletowe, wonne, skupione w gęstych gronach. Liście nieparzyście pierzaste, jasnozielone. Trudno jest rozróżnić gatunki, w handlu są bowiem również odmiany mieszańcowe pochodzące ze skrzyżowania wisterii chińskiej i japońskiej. Przy zakupie trzeba koniecznie zwracać uwagę na to, czy roślina jest szczepiona. Glicynie nieszczepione zakwitają dopiero po wielu latach i często kwitną bardzo słabo. 

Właściwe prowadzenie wisterii w celu uniknięcia szkód 

Wisteria jest ekspansywnym wijącym się lewoskrętnie pnączem o nadspodziewanie dużej sile. Jej ofiarą padła już niejedna zmiażdżona rynna. Dlatego sadząc tę roślinę, trzeba zachować odpowiednią odległość od delikatnych elementów architektonicznych (co najmniej 2 metry). Warto zadać sobie trochę trudu, aby nie mieć później kłopotów. Optymalne są mocne, stabilne, pionowe podpory, np. masywne żerdzie lub linki ze stali szlachetnej z rozporkami. Ich odległość od ściany domu powinna wynosić co najmniej 50 cm, aby wskutek szybkiego przyrostu rośliny na grubość nie doszło do jej zgniecenia. Aby zapobiec zrośnięciu się pędów z linką i późniejszemu wyrwaniu uchwytu ze ściany trzeba kilka razy w roku odwijać główny pęd, zanim zdrewnieje, i przymocowywać go do linki równolegle za pomocą tasiemek zaciskowych. Tak prowadzi się pęd główny w górę, unikając jego skręcania się. Glicynia chińska idealnie nadaje się na fasady (wymaga mocnej podpory) oraz na pergole i drzewa.

Pnącze pod specjalnym nadzorem - jak ciąć wisterię.

Tylko regularnie i rygorystycznie przeprowadzane cięcie może utrzymać nieposkromioną wisterię w ryzach. Aby uniknąć uszkodzenia podpory i uzyskać coroczne obfite kwitnienie, trzeba sięgać po sekator dwa razy do roku. W czasie cięcia letniego, mniej więcej dwa miesiące po kwitnieniu, skracamy wszystkie tegoroczne pędy na długość od 30 do 50 cm. Dzięki temu wytworzą się zdolne do kwitnienia krótkopędy. Przeważnie wybijają z nich nowe pędy, które należy wyła­mywać, zanim zdrewnieją. W ten sposób hamuje się wzrost i stymuluje zawiązywanie pąków kwiatowych. W zimie pędy skraca się powtórnie, tym razem na 2-3 oczka. Z tych pąków - już zgrubiałych i łatwo zauważalnych następnej wiosny rozwiną się bujne grona kwiatowe.

Wysokość: 6-15 m

Okres kwitnienia: IV-V

Stanowisko: miejsce ciepłe, dobre nawodnienie; zwykła ziema ogrodowa; pnącze światłolube

Pielęgnacja: regularne cięcie przed kwitnieniem i po okwitnięciu sprzyja obfitemu wytwarzania kwiatów

Napisz recenzję

Wisteria (Glicynia) chińska

Wisteria (Glicynia) chińska

Wisteria chińska (Wisteria sinensis)- Glicynia, jak brzmi inna nazwa wisterii, to bardzo silnie rosnące pnącze, wijąc się, o jasnozielonych liściach. Jej okazałe grona kwiatowe, które mogą osiąga; nawet metr długości, wydzielają intensywny, słodki zapach. Istnieją odmiany o kwiatach niebieskich, białych i różowych. Spośród kilku gatunków jedną z największą ról w ogrodnictwie odgrywa wisteria chińska Wisteria sinensis, która kwitnie przed rozwojem liści (w odróżnieniu od wisterii japońskiej której kwiaty otwierają się w tym samym czasie co liście).

Przejdź do góry