Winobluszcz zaroślowy

Zastosowanie: Ze względu na niższy wzrost, winobluszcz zaroślowy używany jest często jako roślina okrywowa i maskująca, przede wszystkim do ogrodzeń, altan, pergoli. Idealny do miejsc, gdzie zależy nam aby nie wspinał się po sąsiadujących murach.

Liście: składają się z 5 jajowatych, szerokich listków, które są zielone po obu stronach; jesienią barwią się na czerwono

Kwiaty: żółtozielone, najczęściej chowają się pod liśćmi; rozwijają się w czerwcu - lipcu 

Owoce: małe, fioletowoczarne jagody z lekkim białawym nalotem, dojrzewają w sierpniu - wrześniu

Pielęgnacja: Zalecane jest przycinanie pędów, które za mocno się rozrastają. Silne cięcie najlepiej wykonać wczesną wiosną; słabsze można wykonywać przez cały sezon.

Stanowisko: dobrze rośnie na słońcu i w półcieniu, jednakże najładniej przebarwia się na stanowiskach słonecznych

Wysokość: 20 m

Napisz recenzję

Winobluszcz zaroślowy

Winobluszcz zaroślowy

Winobluszcz zaroślowy (Parthenocissus inserata) jest bardzo podobny do winobluszczu pięciolistkowego, ale znacznie rzadziej spotykany. Różni się tym, iż pąki i młode pędy są zielone, a "wąsy" pozbawione są przylg lub są mało wykształcone, co sprawia, iż to pnącze nie może samodzielnie wspinać się po gładkich powierzchniach. Pędy czepiają się podpór wąsami; wspina się po ażurowych konstrukcjach. Winobluszcz zaroślowy osiąga mniejszą wysokość niż winobluszcz pięciolistkowy. W stanie naturalnym występuje w Ameryce Półnosnej (USA i Kanada).

Przejdź do góry