Winobluszcz trójklapowy

W lecie winobluszcz przywabia pszczoły - jego kwiaty zawierają dużo nektaru. Winobluszcz trójklapowy to pnącze które naturalnie roślin w Japonii, Chinach i Korei. 

Zastosowanie: winobluszcz trójklapowy to jedno z najbardziej wartościowych pnączy, szczególnie do dekoracji ścian budynków i murów. Ułożone liście tworzą gęste, prawie płaskie, zielone ściany, które jesienią stają się jaskrawo czerwone lub szkarłatne. Najlepszy do obsadzania murów, kolumn, altan i pergoli. Gładkie, błyszczące liście nie zatrzymują pyłów i gazów, co czyni to pnącze szczególnie przydatne do uprawy w miastach. Z uwagi na mniejszą odporność na niskie temperatury, winobluszcz trójklapowy należy sadzić w miejscach osłoniętych od mroźnych wiatrów. 

Liście: o zmiennym kształcie i wielkości, stosunkowo duże, długości 10 - 20 cm, zwykle trójklapowe. Młode rozwijające się są jaskrawo purpurowe, starsze z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, a od spodu delikatnie owłosione. Jesienią przebarwiają się na kolor jaskrawoczerwony lub czerwonobrązowy.

Kwiaty: drobne, żółtozielone, zebrane w kwiatostany; rozwijają się w czerwcu - lipcu, miododajne. 

Pielęgnacja: nie wymaga szczególnych zabiegów; wykonujemy cięcie pędów, które za mocno się rozrastają. Silne cięcie wykonujemy wczesną wiosną, a słabsze cięcie można wykonywać przez cały sezon.

Owoce: średnicy 6-8 mm, granatowoczarne z sinym nalotem, dojrzewają we wrześniu - październiku

Stanowisko: półcieniste; na stanowiskach słonecznych ładniej wybarwia się jesienią. 

Wysokość: 20 m

Napisz recenzję

Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) odznacza się gęstym ulistnieniem i bardzo dobrą zdolnością do wspinania się. Łatwo jest go rozpoznać po liściach wielkości dłoni, z trzema szpiczastymi klapami; łatwo pnie się za pomocą przylg po murach i fasa­dach. Zimą na ścianie pozostają jedynie pędy i przylgi. Za to jesienią żegnają sezon wegetacyjny barwnym spektaklem, szczególnie wyrazistym na południowych ścianach. Na krótko przed przebarwianiem się liści dojrzewają ciemne owoce typu jagody, bardzo lubiane przez ptaki. 

Przejdź do góry