Winobluszcz pięciolistkowy

Winobluszcz pięciolistkowy w naturalnym środowisku występuje w Ameryce Północnej, od Kanady po Meksyk. Jest to mało kłopotliwe pnącze, polecane wszystkim ogrodnikom.

Zastosowanie: Winobluszcz pięciolistkowy jest u nas znany i często sadzony. Nadaje się przede wszystkim do okrywania ścian, murów, grubych pni drzew, ogrodzeń, pergoli. Nie wymaga wsparcia, gdyż po płaskich powierzchniach wspina się przy użyciu przylg. Może być stosowany jako roślina okrywowa. Idealny do przykrycia nieestetycznych budynków. Wytrzymały na mróz, może być uprawiany w całym kraju; dobrze znosi suszę i zanieczyszczenia powietrza

Liście: palczasto złożone z 5-9 jajowatych lub eliptycznych listków, na szczycie ostro zakończone; długość liści 4-10 cm. Zielone od góry, a sinozielone od spodu. Jesienią przebarwiają się na czerwono i wyglądają wtedy przepięknie.

Kwiaty: mrozoodporne, zielonkawe, zebrane w kwiatostany, rozwijają się w lipcu - sierpniu, miododajne.

Owoce: małe, fioletowo czarne jagody z białym nalotem. Pokrywają roślinę od września do grudnia. Bardzo ładnie prezentują się w okresie przebarwiania i opadania liści

Pielęgnacja: nie ma dużych wymagań co do gleby, aczkolwiek na żyznych i wilgotnych rośnie silniej i ma gęstsze ulistnienie. Należy wykonać cięcie jedynie tych pędów, które nadmiernie się rozrosły. Silne cięcie należy wykonać wczesną wiosną, natomiast cięcie prześwitujące można dokonać w każdym okresie wegetatywnym. 

Stanowisko: mało wymagający, dobrze rośnie w miejscach słonecznych, jak i zacienionych. Rośnie w każdych warunkach

Wysokość: 12 m

Napisz recenzję

Winobluszcz pięciolistkowy

Winobluszcz pięciolistkowy

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) bardzo dobrze się wspina oraz ma gęste ulistnienie. Cechą rozpoznawczą są liście złożone z pięciu oddzielnych listków; oprócz przylg ma też wąsy, dlatego bez problemu może się wspinać po drucianych konstrukcjach, przegrodach optycznych i ogrodzeniach. Na zimę zostają tylko przylgi i pędy. Natomiast jesienią winobluszcz cechuje się pięknymi kolorami zwłaszcza na południowych ścianach. Latem przyciąga wiele pszczół z uwagi na nektar kwiatów.

Przejdź do góry