Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' (Lonicera periclymenum) to pnącze dorastające do 5 m. Rocznie pędy przyrastają o 1-2 metry. Odmiana wspina się, owijając pędami wokół podpór. Wytrzymała na mróz. 'Serotina' polecana jest do ozdoby pergoli, trejaży, ścian budynków. Sadząc przy ścianie należy założyć podpory, np kratownice, gdyż wiciokrzew jest pnączem o pędach wijących się. Dobrze znosi warunki miejskie.

Pędy są żółtoszare lub szare, w środku wydrążone, jednoroczne, w części wierzchołkowej mniej lub bardziej owłosione, na stronie nasłonecznionej antocyjanowo-czerwone. Liście są eliptyczne, ciemnozielone, od spodu niebieskie.

Dwubarwne rurkowate kwiaty są zebrane w kuliste kwiatostany. Pojawiają się w czerwcu. Wnętrze kwiatu jest prawie białe, zaś strona wewnętrzna purpurowo-różowa. Korono kwiatowa dwuwargowa, przechodząca w rurkę 5 cm, warga górna czteroząbkowa. Kwiaty zebrane są w główkowate lub wydłużone kwiatostany. Ozdobą rośliny są kuliste, wiśniowoczerwone, lepkie jagody dojrzewające we wrześniu.

Wiciokrzew 'Serotina' kwitnie intensywnie do lipca, potem powtarza kwitnienie jesienią. Wieczorami kwiaty wydzielają przyjemny zapach.

 

Wymagania / Stanowisko

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' rośnie dobrze na glebach o przeciętnej żyzności, ale wilgotnych, w stanowiskach półcienistych lub słonecznych, lecz zacisznych. Posadzona w słonecznym miejscu kwitnie obficiej niż w półcieniu. Roślina tolerancyjna w stosunku do gleby, łatwa w uprawie, odporna na mróz.

W stanie naturalnym wiciokrzew pomorski występuje w środkowej i zachodniej Europie oraz w północnej Afryce. W Polsce dziko rośnie na Pomorzu Zachodnim, na Dolnym Śląsku oraz w rozproszonych stanowiskach na Ziemi Lubuskiej i Wielkopolsce, w lasach liściastych i mieszanych. Podlega całkowitej ochronie.

 

Zastosowanie

Do sadzenia w ogrodach przydomowych i działkach przy kratkach, płotach, siatkach i pergolach.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9

Napisz recenzję

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' - pnącze dorastające do 5 m. Do sadzenia przy kratach, płotach, siatkach i pergolach. Wspina się, owijając pędami wokół podpór.

Przejdź do góry