Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

98 dostępnych produktów

8,99 zł


Ogólna charakterystyka:

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' (Lonicera periclymenum) to pnącze dorastające do 5 m. Wspina się, owijając pędami wokół podpór. Wytrzymały na mróz. Polecany do ozdoby pergoli, trejaży, ścian budynków. Sadząc go przy ścianie należy założyć podpory, np kratownice, gdyż wiciokrzew jest pnączem o pędach wijących się. Dobrze znosi warunki miejskie.

Pędy są żółtoszare lub szare, w środku wydrążone, jednoroczne, w części wierzchołkowej mniej lub bardziej owłosione, na stronie nasłonecznionej antocyjanowo-czerwone. Liście są eliptyczne, ciemnozielone, od spodu niebieskie.

W stanie naturalnym wiciokrzew pomorski występuje w środkowej i zachodniej Europie oraz w północnej Afryce. W Polsce dziko rośnie na Pomorzu Zachodnim, na Dolnym Śląsku oraz w rozproszonych stanowiskach na Ziemi Lubuskiej i Wielkopolsce, w lasach liściastych i mieszanych. Podlega całkowitej ochronie.

Gdzie sadzić?

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' rośnie dobrze na glebach o przeciętnej żyzności, ale wilgotnych, w stanowiskach półcienistych lub słonecznych, lecz zacisznych. Roślina tolerancyjna w stosunku do gleby, łatwa w uprawie, odporna na mróz.

Kwiaty:

Dwubarwne rurkowate kwiaty są zebrane w kuliste kwiatostany. Pojawiają się w czerwcu. Wnętrze kwiatu jest prawie białe, zaś strona wewnętrzna purpurowo-różowa. Korono kwiatowa dwuwargowa, przechodząca w rurkę 5 cm, warga górna czteroząbkowa. Kwiaty zebrane są w główkowate lub wydłużone kwiatostany. Ozdobą rośliny są kuliste, wiśniowoczerwone, lepkie jagody dojrzewające we wrześniu. 

Kwitnienie:

Wiciokrzew 'Serotina' kwitnie intensywnie do lipca, potem powtarza kwitnienie jesienią. Wieczorami kwiaty wydzielają przyjemny zapach.

Zastosowanie:

Do sadzenia w ogrodach przydomowych i działkach przy kratkach, płotach, siatkach i pergolach.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9

Napisz recenzję

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' - pnącze dorastające do 5 m. Do sadzenia przy kratach, płotach, siatkach i pergolach. Wspina się, owijając pędami wokół podpór.

Przejdź do góry