Śliwa wiśniowa

Śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) określana jest często jako praprzodek śliwy domowej. Pomolodzy są zdania, że właśnie od dziko rosnących gatunków: śliwy wiśniowej i tarniny pochodzi większość współcześnie uprawianych szlachetnych odmian śliw. Śliwa wiśniowa bardzo dobrze rośnie w naszym klimacie. Sadzona jest przede wszystkim jako roślina ozdobna w ogrodach i parkach. Wiele odmian wyróżnia się ciemnoczerwonymi, a czasami nawet purpurowymi liśćmi, gęsto pokrywającymi krzew od wiosny aż do późnej jesieni. 

Śliwa wiśniowa zwykle naturalnie przyjmuje krzewiasty pokrój. Można je jednak łatwo formować i wyprowadzić. Krzewy nadają się także na formowane żywopłoty. Ważną cechą jest też możliwość uprawy na bardzo słabych glebach. Śliwy wiśniowe radzą sobie dobrze nawet w miejscach suchych i piaszczystych. W sierpniu w koronie śliwy wiśniowej pojawiają się liczne kolorowe owoce. Zwykle są kuliste i niewielkie, o barwie od jasnoczerwonej aż do prawie czarnej, w zależności od odmiany. W smaku są słodko-kwaskowate, a miąższ nie odchodzi od pestki. Najsmaczniejsze są całkowicie dojrzałe.

Napisz recenzję

Śliwa wiśniowa

Śliwa wiśniowa

Śliwa wiśniowa bardzo dobrze rośnie w naszym klimacie. Sadzona jest przede wszystkim jako roślina ozdobna w ogrodach i parkach. W sierpniu w koronie śliwy wiśniowej pojawiają się liczne kolorowe owoce.

Przejdź do góry