Obniżka!
Malina 'Fallgold'

Malina żółta 'Fallgold'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Malina żółta 'Fallgold' to jedna z rzadszych i niewątpliwe bardziej ekscytujących odmian deserowych malin, która smakuje równie doskonale co czerwone maliny, a dodatkowo owocuje 2 razy (późnym latem i na wiosnę)! Malina 'Fallgold' jest mało wymagająca i bardzo wytrzymała na mróz. Owocowanie, cięcie i pielęgnacja analogicznie jak w przypadku malin czerwonych. Odmiana samopłodna - nie wymaga zapylaczy. Osiąga 1-1,5 m wysokości.

 

Kwitnienie

Odmiana kwitnie i owocuje już w pierwszym roku po posadzeniu. Kwiaty białe, średniej wielkości.

 

Owoce

Owoce 'Fallgold' są w kolorze złota; bardzo duże, kuliste, słodkie i aromatyczne. Miąższ soczysty.

 

Przeznaczenie owoców

Owoce maliny żółtej idealnie nadają się do jedzenia na surowo, są również bardzo dobre na przetwory i mrożonki. Polecana do uprawy amatorskiej

 

Termin dojrzewania owoców

Pierwszy zbiór owoców maliny 'Fallgold'jest w drugiej połowie lata (na górnych pędach). Drugie owocowanie na wiosnę na tych samych pędach (dolne 2/3 pędów).

 

Tabela. Termin dojrzewania owoców maliny 'Fallgold'.

Malina Fallgold - termin dojrzewania owoców (wykres)

 

Okres zbioru owoców maliny często nie ogranicza się do kilku tygodni. Odmiany owocujące późnym latem i jesienią na jednorocznych pędach oraz te produkowane w systemie frigo mogą owocować nawet przez 4 miesiące. Co więcej, w uprawie pod odsłonami, w szklarniach i tunelach foliowych, owoce uzyskuje się praktycznie w dowolnym terminie.

 

Wymagania klimatyczne i glebowe / Stanowisko

Klimat jaki panuje na terenie Polski sprzyja uprawie maliny. Szczególnie dobre warunki panują w południowo-wschodniej części kraju, gdzie rzadziej występują długotrwałe ocieplenia w okresie zimy, zwiększające podatność na przemarzanie. W całej Polsce z powodzeniem mogą być uprawiane odmiany o małej podatności na przemarzanie pędów i pąków.

Malina udaje się najlepiej na glebie żyznej, średnio zwięzłęj, o uregulowanych stosunkach powietrzno-wodnych. Gleby nieprzepuszczalne nie nadają się pod maliny ze względu na możliwość zalewania. Z kolei uprawa malin na glebach zbyt luźnych, piaszczystych, może wiązać się z problemami z dostarczeniem wody i składników pokarmowych. Płytki system korzeniowy maliny sprawia, że nawet krótkotrwała susza wpływa bardzo niekorzystnie na wzrost i owocowanie.

Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny - zalecany poziom pH to 5,5 - 6,8 (niektóre źródła wskazują nawet 6,5-6,8). Gleby zbyt kwaśne można doprowadzić do odpowiedniej kwasowości, natomiast gleby zasadowe o PH powżej 8 nie nadają się pod uprawę maliny.

Najlepszym stanowiskiem dla maliny jest łagodny stok o wystawie południo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Pod uprawę malin nadają się również tereny płaskie, lecz jedynie takie gdzie nie występuje długotrwały mróz. Z kolei silny wiatr jest niekorzystny. Zwiększa on bowiem ryzyko przemarzania oraz wpływa na gorsze zawiązywanie się owoców.

 

Sadzenie

Sadzonki maliny 'Fallgold' sadzimy co 0,3-0,5 m w rzędzie, zachowując ok 1,5-1,8 m odległości między poszczególnymi rzędami. Im większa jest odległość między rzędami, tym łatwiejsza jest pielęgnacja i zbiór owoców. W przypadku zbioru maszynowego minimalny rozstaw między rzędami powinien wynosić co najmniej 2,5 m.

Maliny sadzimy późną jesienią lub wczesną wiosną. Najkorzystniejszym terminem jest jesień z uwagi na optymalną wilgotność gleby o tej porze roku. Rośliny sadzone jesienią, wiosną mają lepszy start i szybszy wzrost.

Zanim posadzimy maliny, powinniśmy odpowiednio przygotować glebę, tak aby stworzyć najbardziej optymalne warunki, takie jak uregulowanie kwasowości i wzbogacenie jej w próchnicę oraz uzupełnienie składników pokarmowych.

Bardzo często nasze maliny będą wymagały odpowiedniego rusztowania stawianego w szpalerze. Najczęściej używa się do tego słupków o długości ok 2 m, które wkopuje się w ziemię na głębokość ok 50 cm. Zalecana maksymalna odległość między słupkami to 10 m.

 

Nawożenie

Maliny mają płytko rozmieszczony system korzeniowy, wymagają więc regularnego zasilania nawozami łatwo przyswajalnymi. Najprościej zastosować gotową mieszankę nawozową, zalecaną przez producenta dla danego gatunku.

Jeśli w rejonie uprawy gleba jest kwaśna, to wymaga wapniowania. Nie mniej jednak powinno się unikać stosowania nawozów wapniowych lub wapniowo-magnezowych bezpośrednio przed sadzeniem. Taki zabieg zalecany jest na minimum kilka tygodni wcześniej.

Istotnym elementem przygotowania gleby jest również nawożenie organiczne. Możemy zastosować obornik w dawce 40-50 t/ha. W przypadku braku obornika stosuje się nawozy zielone. Nawożenie mineralne powinno uwzględnić zasobność gleby w poszczególne składniki. W tym celu należy wykonać stosowną analizę gleby. Warto skorzystać z pomocy specjalistów.

 

Cięcie

Pierwsze cięcie wykonujemy na wiosnę (zaraz po posadzeniu roślin, jeśli sadzimy je wiosną). Tniemy wszystkie pędy przy ziemi. Jeśli malinę sadzimy jesienią, to takie cięcie wykonujemy wczesną wiosną. Dzięki temu uzyskamy sporą liczbę nowych pędów, które będą obficie owocować w kolejnym roku (lub nawet w tym samym roku - w przypadku odmian powtarzających owocowanie).

Starajmy się zachować wyraźną przestrzeń między poszczególnymi krzewami. Eliminacja pędów słabszych i nadmiernie zagęszczających zmniejszy ryzyko występowania chorób grzybowych, w tym szarej pleśni oraz poprawi wielkość owoców.

Cięcie maliny owocującej na jednorocznych pędach różni się od cięcia malin tradycyjnych. Wszystkie pędy maliny owocującej latem i jesienią wycina się i usuwa z plantacji. Najkorzystniej jest wykonać takie cięcie na wysokości ok 20 cm. Dzięki temu zabiegowi uzyskujemy mniej pędów, ale są one silniejsze i lepiej plonują.

Odmiany owocujące na tegorocznych pędach prowadzi się w formie wolnostojącej. W związku z tym nie wykonuje się cięcia formującego szpaler. Stosujemy jedynie cięcie ograniczające szerokość rzędu do 30-50 cm.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność duża
Odmiana licencjonowana nie
Typ owocowania malina jesienna - powtarzająca owocowanie (latem na pędach dwuletnich i jesienią na pędach jednorocznych)
Gatunek 
2019-09-20

"Wygryziona" przez odmianę czerwoną

Bardzo smaczna i słodka odmiana, ale u mnie całkowicie została zdominowana przez czerwoną odmianę i w tym roku został już tylko jeden pęd, A posadzonych ich było pół/pół. Pędy delikatne i niskie.

  Gatunek 
  2017-01-08

  Kwitnie i owocuje już w pierwszym roku!

  Owoce są duże, aromatyczne i bardzo słodkie. Polecana do jedzenia na surowo oraz na przetwory i mrożonki.

   Napisz swoją opinię!

   Napisz recenzję

   Malina żółta 'Fallgold'

   Malina żółta 'Fallgold'

   Malina 'Fallgold' to mrozoodporna odmiana o złoto-żółtych, bardzo dużych i słodkich owocach. Owocuje 2 razy w roku. Polecana na surowo , na przetwory i mrożonki

   Produkty powiązane

   Przejdź do góry