Malina 'Malling Seedling'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Malina 'Malling Seedling' to odmiana angielska, otrzymana w 1932 r. w East Mailing Research Station ze skrzyżowania odmiany Newburgh z mieszańcem Lloyd George X Pyne’s Royal. Do Polski sprowadzono ją w 1953 r. pod nazwą Mailing Seedling „Z”. Do uprawy towarowej i amatorskiej zalecana jest od 1969 r.

Krzew rośnie silnie, pokrój ma szeroko-rozłożysty, tworzy bardzo liczne odrosty korzeniowe. Pędy średniej grubości, wygięte od samej podstawy, o wiotkich, bardzo wygiętych wierzchołkach, młode — jasnozielone, później czerwonawe aż do czerwonobrązowych. Nalot woskowy delikatny, niebieskawy. Kolce bardzo liczne na całej długości pędów, grube, ostre, już na początku lata barwy fioletowo-wiśniowej, o podstawie dużej, owalnej, wyraźnie ciemnej barwy, wpadającej w odcień czarny.

Liście średniej wielkości, najczęściej 3-listkowe, młode — zielone, starsze — ciemnozielone z wyraźnym brązowym odcieniem, bez połysku. Listki wydłużone, silnie sfałdowane, siedzące, głęboko i ostro ząbkowane. Ogonki liściowe długie, z czerwonawą nasadą i licznymi kolcami takiej barwy jak na pędach.

 

Kwitnienie

Kwiatostany luźne, duże, wiotkie. Kwitnienie średnio wczesne. Odmiana średnio plenna, na mróz wytrzymała, wrażliwa na zamieranie pędów. 

 

Owoce

Owoce maliny 'Malling Seedling' są bardzo duże, szeroko-stożkowate, czasem zaokrąglone, jasnoczerwone, często z jaśniejszym wierzchołkiem. Pestkowce różnej wielkości, z wyraźną bruzdką, silnie zrośnięte ze sobą i z dnem kwiatowym, nie rozpadające się. Sok jasnoczerwony. Miąższ winno-słodki, aromatyczny, bardzo smaczny. Dno kwiatowe wydłużone, stożkowate.

 

Przeznaczenie owoców

Owoce piękne, deserowe, nadają się również na przetwory i mrożonki. Odmiana mało podatna na przemarzanie, owoce dobrze znoszą transport. 'Malling Seedling' była przez wiele lat uprawiana w Polsce na szeroką skalę mimo dużej podatności na choroby powodujące zamieranie pędów. Obecnie zastępowana jest nowymi odmianami.

 

Termin dojrzewania owoców

Malina 'Malling Seedling' dojrzewa w średniej, a nawet średnio późnej porze. Po dojrzeniu są łatwe do zbioru. Transport znoszą dobrze.

 

Tabela. Termin dojrzewania owoców maliny 'Malling Seedling'.

Malina Malling Seedling - termin dojrzewania owoców (wykres)

 

Okres zbioru owoców maliny często nie ogranicza się do kilku tygodni. Odmiany owocujące późnym latem i jesienią na jednorocznych pędach oraz te produkowane w systemie frigo mogą owocować nawet przez 4 miesiące. Co więcej, w uprawie pod odsłonami, w szklarniach i tunelach foliowych, owoce uzyskuje się praktycznie w dowolnym terminie.

 

Wymagania klimatyczne i glebowe / Stanowisko

Klimat jaki panuje na terenie Polski sprzyja uprawie maliny. Szczególnie dobre warunki panują w południowo-wschodniej części kraju, gdzie rzadziej występują długotrwałe ocieplenia w okresie zimy, zwiększające podatność na przemarzanie. W całej Polsce z powodzeniem mogą być uprawiane odmiany o małej podatności na przemarzanie pędów i pąków.

Malina udaje się najlepiej na glebie żyznej, średnio zwięzłęj, o uregulowanych stosunkach powietrzno-wodnych. Gleby nieprzepuszczalne nie nadają się pod maliny ze względu na możliwość zalewania. Z kolei uprawa malin na glebach zbyt luźnych, piaszczystych, może wiązać się z problemami z dostarczeniem wody i składników pokarmowych. Płytki system korzeniowy maliny sprawia, że nawet krótkotrwała susza wpływa bardzo niekorzystnie na wzrost i owocowanie.

Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny - zalecany poziom pH to 5,5 - 6,8 (niektóre źródła wskazują nawet 6,5-6,8). Gleby zbyt kwaśne można doprowadzić do odpowiedniej kwasowości, natomiast gleby zasadowe o PH powżej 8 nie nadają się pod uprawę maliny.

Najlepszy stanowiskiem dla maliny jest łagodny stok o wystawie południo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Pod uprawę malin nadają się również tereny płaskie, lecz jedynie takie gdzie nie występuje długotrwały mróz. Z kolei silny wiatr jest niekorzystny. Zwiększa on bowiem ryzyko przemarzania oraz wpływa na gorsze zawiązywanie się owoców.

 

Sadzenie

Sadzonki maliny 'Malling Seedling' sadzimy co 0,3-0,5 m w rzędzie, zachowując ok 1,5-1,8 m odległości między poszczególnymi rzędami. Im większa jest odległość między rzędami, tym łatwiejsza jest pielęgnacja i zbiór owoców. W przypadku zbioru maszynowego minimalny rozstaw między rzędami powinien wynosić co najmniej 2,5 m.

Maliny sadzimy późną jesienią lub wczesną wiosną. Najkorzystniejszym terminem jest jesień z uwagi na optymalną wilgotność gleby o tej porze roku. Rośliny sadzone jesienią, wiosną mają lepszy start i szybszy wzrost.

Zanim posadzimy maliny, powinniśmy odpowiednio przygotować glebę, tak aby stworzyć najbardziej optymalne warunki, takie jak uregulowanie kwasowości i wzbogacenie jej w próchnicę oraz uzupełnienie składników pokarmowych.

Bardzo często nasze maliny będą wymagały odpowiedniego rusztowania stawianego w szpalerze. Najczęściej używa się do tego słupków o długości ok 2 m, które wkopuje się w ziemię na głębokość ok 50 cm. Zalecana maksymalna odległość między słupkami to 10 m.

 

Nawożenie

Maliny mają płytko rozmieszczony system korzeniowy, wymagają więc regularnego zasilania nawozami łatwo przyswajalnymi. Najprościej zastosować gotową mieszankę nawozową, zalecaną przez producenta dla danego gatunku.

Jeśli w rejonie uprawy gleba jest kwaśna, to wymaga wapniowania. Nie mniej jednak powinno się unikać stosowania nawozów wapniowych lub wapniowo-magnezowych bezpośrednio przed sadzeniem. Taki zabieg zalecany jest na minimum kilka tygodni wcześniej.

Istotnym elementem przygotowania gleby jest również nawożenie organiczne. Możemy zastosować obornik w dawce 40-50 t/ha. W przypadku braku obornika stosuje się nawozy zielone. Nawożenie mineralne powinno uwzględnić zasobność gleby w poszczególne składniki. W tym celu należy wykonać stosowną analizę gleby. Warto skorzystać z pomocy specjalistów.

 

Cięcie

Pierwsze cięcie wykonujemy na wiosnę (zaraz po posadzeniu roślin, jeśli sadzimy je wiosną). Tniemy wszystkie pędy przy ziemi. Jeśli malinę sadzimy jesienią, to takie cięcie wykonujemy wczesną wiosną. Dzięki temu uzyskamy sporą liczbę nowych pędów, które będą obficie owocować w kolejnym roku (lub nawet w tym samym roku - w przypadku odmian powtarzających owocowanie).

Starajmy się zachować wyraźną przestrzeń między poszczególnymi krzewami. Eliminacja pędów słabszych i nadmiernie zagęszczających zmniejszy ryzyko występowania chorób grzybowych, w tym szarej pleśni oraz poprawi wielkość owoców.


Odmiany maliny owocujące na dwuletnich pędach powinny być prowadzone w formie szpalerowej (w przeciwnym wypadku wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych będzie znacząco utrudnione, a niekiedy niemożliwe). Najczęściej stosuje się szpaler pojedynczy lub podwójny. Opracowano również szpaler zmieniany, który łączy zalety obydwu form.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność duża
Odmiana licencjonowana nie
Typ owocowania malina letnia - owocuje na pędach dwuletnich

Napisz recenzję

Malina 'Malling Seedling'

Malina 'Malling Seedling'

Malina 'Malling Seedling' to angielska odmiana o pięknych, deserowych, sporej wielkości owocach. Rośnie silnie, jest odporna na choroby i mało wymagająca.

Produkty powiązane

Przejdź do góry