Malina 'Malling Promise'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Malina 'Malling Promise' to odmiana angielska, otrzymana w 1937 r. w East Mailing Research Station ze skrzyżowania odmiany Newburgh z Lloyd George X Pyne ’s Royal. W Polsce powszechnie uprawiana  na skalę towarową i amatorską od 1969 r.

Krzew rośnie silnie, pokrój ma szeroko rozłożysty, tworzy bardzo wiele odrostów korzeniowych. Pędy średniej grubości, często wygięte od samej nasady , o wiotkich, wygiętych wierzchołkach, młode - jasnozielone, latem nieco czerwonawe, jesienią jasno- brązowe. Nalot woskowy delikatny, niebieskawy. Kolce liczne, średniej wielkości, ostre, latem jasno-czerwono-brązowe, z małą, owalną lub okrągławą podstawą.

Liście średniej wielkości do dużych, najczęściej 3-listkowe, młode - jasnozielone, starsze – żółtawo zielone z brązowym odcieniem. Listki płaskie, lekko podgięte, siedzące lub z bardzo krótkim i ogonkami. Ogonki liściowe grube, z lekko czerwonawą nasadą, pokryte nielicznymi, ostrymi kolcami. 

 

Kwitnienie

Kwiatostany luźne, wiotkie. Kwitnienie średnio wczesne. Odmiana plenna lub średnio plenna, na mróz średnio wytrzymała, wrażliwa na zamieranie pędów i choroby wirusowe.

 

Owoce

Owoce maliny 'Malling Promise' duże, szeroko-stożkowate, czasem zaokrąglone, czerwone, często z jaśniejszym wierzchołkiem. Pestkowce liczne, duże, wydłużone, z wyraźną bruzdką, silnie zrośnięte ze sobą i dnem kwiatowym, nie rozpadające się. Sok jasnoczerwony. Smaczne i aromatyczne. Miąższ winno-słodki, soczysty, aromatyczny, bardzo smaczny. Dno kwiatowe duże, wydłużone.

 

Przeznaczenie owoców

Owoce 'Malling Promise' są bardzo smaczne, deserowe, nadają się również na przetwory i mrożonki. W Polsce przez wiele lat była to czołowa odmiana maliny. Obecnie jest wycofywana z produkcji, głównie ze względu na niezadowalającą jakość owoców, ich dużą podatność na uszkodzenia mechaniczne i gnicie. Powodem jest również podatność pędów na uszkodzenia mrozowe i na porażenie przez choroby powodujące ich zamieranie.

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce 'Malling Promise' dojrzewają w porze stosunkowo wczesnej. Okres zbioru zaczyna się zwykle na początku lipca. Dojrzałe owoce są łatwe do zbioru. Dobrze znoszą transport.

 

Tabela. Termin dojrzewania owoców maliny 'Malling Promise'.

Malina Malling Promise - termin dojrzewania owoców (wykres)

 

Okres zbioru owoców maliny często nie ogranicza się do kilku tygodni. Odmiany owocujące późnym latem i jesienią na jednorocznych pędach oraz te produkowane w systemie frigo mogą owocować nawet przez 4 miesiące. Co więcej, w uprawie pod odsłonami, w szklarniach i tunelach foliowych, owoce uzyskuje się praktycznie w dowolnym terminie.

 

Wymagania klimatyczne i glebowe / Stanowisko

Klimat jaki panuje na terenie Polski sprzyja uprawie maliny. Szczególnie dobre warunki panują w południowo-wschodniej części kraju, gdzie rzadziej występują długotrwałe ocieplenia w okresie zimy, zwiększające podatność na przemarzanie. W całej Polsce z powodzeniem mogą być uprawiane odmiany o małej podatności na przemarzanie pędów i pąków.

Malina udaje się najlepiej na glebie żyznej, średnio zwięzłęj, o uregulowanych stosunkach powietrzno-wodnych. Gleby nieprzepuszczalne nie nadają się pod maliny ze względu na możliwość zalewania. Z kolei uprawa malin na glebach zbyt luźnych, piaszczystych, może wiązać się z problemami z dostarczeniem wody i składników pokarmowych. Płytki system korzeniowy maliny sprawia, że nawet krótkotrwała susza wpływa bardzo niekorzystnie na wzrost i owocowanie.

Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny - zalecany poziom pH to 5,5 - 6,8 (niektóre źródła wskazują nawet 6,5-6,8). Gleby zbyt kwaśne można doprowadzić do odpowiedniej kwasowości, natomiast gleby zasadowe o PH powżej 8 nie nadają się pod uprawę maliny.

Najlepszy stanowiskiem dla maliny jest łagodny stok o wystawie południo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Pod uprawę malin nadają się również tereny płaskie, lecz jedynie takie gdzie nie występuje długotrwały mróz. Z kolei silny wiatr jest niekorzystny. Zwiększa on bowiem ryzyko przemarzania oraz wpływa na gorsze zawiązywanie się owoców.

 

Sadzenie

Sadzonki maliny 'Malling Promise' sadzimy co 0,3-0,5 m w rzędzie, zachowując ok 1,5-1,8 m odległości między poszczególnymi rzędami. Im większa jest odległość między rzędami, tym łatwiejsza jest pielęgnacja i zbiór owoców. W przypadku zbioru maszynowego minimalny rozstaw między rzędami powinien wynosić co najmniej 2,5 m.

Maliny sadzimy późną jesienią lub wczesną wiosną. Najkorzystniejszym terminem jest jesień z uwagi na optymalną wilgotność gleby o tej porze roku. Rośliny sadzone jesienią, wiosną mają lepszy start i szybszy wzrost.

Zanim posadzimy maliny, powinniśmy odpowiednio przygotować glebę, tak aby stworzyć najbardziej optymalne warunki, takie jak uregulowanie kwasowości i wzbogacenie jej w próchnicę oraz uzupełnienie składników pokarmowych.

Bardzo często nasze maliny będą wymagały odpowiedniego rusztowania stawianego w szpalerze. Najczęściej używa się do tego słupków o długości ok 2 m, które wkopuje się w ziemię na głębokość ok 50 cm. Zalecana maksymalna odległość między słupkami to 10 m.

 

Nawożenie

Maliny mają płytko rozmieszczony system korzeniowy, wymagają więc regularnego zasilania nawozami łatwo przyswajalnymi. Najprościej zastosować gotową mieszankę nawozową, zalecaną przez producenta dla danego gatunku.

Jeśli w rejonie uprawy gleba jest kwaśna, to wymaga wapniowania. Nie mniej jednak powinno się unikać stosowania nawozów wapniowych lub wapniowo-magnezowych bezpośrednio przed sadzeniem. Taki zabieg zalecany jest na minimum kilka tygodni wcześniej.

Istotnym elementem przygotowania gleby jest również nawożenie organiczne. Możemy zastosować obornik w dawce 40-50 t/ha. W przypadku braku obornika stosuje się nawozy zielone. Nawożenie mineralne powinno uwzględnić zasobność gleby w poszczególne składniki. W tym celu należy wykonać stosowną analizę gleby. Warto skorzystać z pomocy specjalistów.

 

Cięcie

Pierwsze cięcie wykonujemy na wiosnę (zaraz po posadzeniu roślin, jeśli sadzimy je wiosną). Tniemy wszystkie pędy przy ziemi. Jeśli malinę sadzimy jesienią, to takie cięcie wykonujemy wczesną wiosną. Dzięki temu uzyskamy sporą liczbę nowych pędów, które będą obficie owocować w kolejnym roku (lub nawet w tym samym roku - w przypadku odmian powtarzających owocowanie).

Starajmy się zachować wyraźną przestrzeń między poszczególnymi krzewami. Eliminacja pędów słabszych i nadmiernie zagęszczających zmniejszy ryzyko występowania chorób grzybowych, w tym szarej pleśni oraz poprawi wielkość owoców.


Odmiany maliny owocujące na dwuletnich pędach powinny być prowadzone w formie szpalerowej (w przeciwnym wypadku wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych będzie znacząco utrudnione, a niekiedy niemożliwe). Najczęściej stosuje się szpaler pojedynczy lub podwójny. Opracowano również szpaler zmieniany, który łączy zalety obydwu form.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność duża
Odmiana licencjonowana nie
Typ owocowania malina letnia - owocuje na pędach dwuletnich

Napisz recenzję

Malina 'Malling Promise'

Malina 'Malling Promise'

Malina 'Malling Promise' to jedna z bardziej popularnych odmian malin. Owoce duże, aromatyczne i bardzo smaczne. Przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji. 

Produkty powiązane

Przejdź do góry