Jeżyna 'Reuben' ®

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Jeżyna 'Reuben' to jedna z najlepszych odmian jeżyn, owocująca na tegorocznych pędach. Wywodzi się z USA (Uniwersytet Stanu Arkansas), aczkolwiek została wyselekcjonowana i wprowadzona do produkcji przez an­gielską firmę. Jest to krzew o silnych, sztywnych pędach, z dużą liczbą kolców. Rośnie bardzo szybko, pokrój wyprostowany. Późną jesienią usuwa się wszystkie pędy. Pozostawienie ich na powtórne owocowanie jest niecelo­we, gdyż odmiana jest bardzo podatna na przemarzanie. Krzew dorasta do 2 metrów. 

Obecnie trwają testy w zakresie uprawy jeżyny 'Reuben' z przeznaczeniem na plantacje. Przeszkodą w odpowiednim plonowania odmiany jest wysoka temperatura w lecie. Z kolei zimą wszystkie pędy przemarzały. 'Reuben' dojrzewa późno i w przypadku uprawy bez osłon owoce nie zdążą dojrzeć przed nadejściem przymrozków. Z tego powodu, na chwilę obecną, odmiana polecana jest przede wszystkim do uprawy amatorskiej.

 

Owoce

Owoce 'Reuben' są bardzo duże, wręcz gigantyczne (50% większe od przeciętnych odmian), z czarnym połyskiem; kształt baryłkowaty i często nieregularny. Owoce są słodsze od truskawek. Najlepsze owocowanie po 20-24 miesiącach. Maksymalny zbiór z jednego krzaka to nawet 3,5 kg, waga pojedynczej jeżyny - 11 gramów.

 

Przeznaczenie owoców

Odmiana szczególnie przydatna do przedłużenia okresu zbioru. Polecana głównie do uprawy amatorskiej. Do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory. 

 

Termin dojrzewania owoców

Dojrzewanie owoców jeżyny 'Reuben' rozpoczyna się późno i trwa od końca sierpnia, do pierwszych przymrozków. Owocuje na górnej czę­ści tegorocznego pędu. W uprawie bez osłon mogą nie osiągnąć pełni zbiorów przed pierwszymi przymrozkami.

 

Wymagania glebowe / Stanowisko

Jeżyna preferuje gleby o odczynie lekko kwaśnym (pH ok 6,0). Przygotowanie właściwej gleby pod uprawę powinno polegać na usunięciu chwastów oraz uzupełnienie podłoża w składniki mineralne.

 

Nawożenie i nawadnianie

Podstawą nawożenia powinna być analiza gleby oraz ocena wyglądu rośliny. Stosuje się podobne zasady nawożenia jak w przypadku malin.

Jeżyna ma nieco głębszy system korzeniowy niż malina, dlatego zazwyczaj mniej cierpi w powodu okresowego niedoboru wody. Nie mniej jednak dłuższe okresy suszy mogą negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny. Zalecane jest nawadnianie przede wszystkim na glebach lekkich, przepuszczalnych.

 

Sadzenie

Najkorzystniejszym terminem sadzenia jeżyny jest wczesna wiosna. Sadzonki jeżyny 'Reuben' możemy sadzić również jesienią, ale muszą być chronione przed zamarznięciem przez usypanie kopczyka. Z kolei materiał szkółkarski z pojemnika możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny.

Jeżyny sadzimy w rzędach średnio co 1-3 m (w zależności od siły wzrostu i sposobu formowania), zachowując ok 2,5 m między poszczególnymi rzędami. Sadzonki sadzimy 3-4 cm głębiej niż rosły w szkółce lub pojemniku. Po posadzeniu krzew obficie podlewamy.

 

Cięcie

Jeżynę owocującą na tegorocznych pędach (a taką jest właśnie 'Reuben') prowadzi się w formie wolno stojącego krzewu. Późną jesienią wycina się wszystkie pędy przy gruncie, a następnie okrywa się lekko "karpy", aby podczas bezśnieżnej zimy ochronić roślinę przed przemarzaniem.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność mała
Odmiana licencjonowana tak
Typ owocowania Owocuje na pędach tegorocznych
Gatunek 
2017-09-28

raczej pod tunel

zastanów się 2 x zanim kupisz. To nie jeżyna do naszego klimatu

    Gatunek 
    2017-01-08

    Gigantyczne owoce na plantacje

    Jedna z najlepszych odmian owocująca na tegorocznych pędach. Owoce bardzo duże, z czarnym połyskiem i niezwykle słodkie. Zbiór z jednego krzaka to nawet 3,5 kg!

      Napisz swoją opinię!

      Napisz recenzję

      Jeżyna 'Reuben' ®

      Jeżyna 'Reuben' ®

      Jeżyna 'Reuben' to jedna z najlepszych odmian jeżyn, owocująca na tegorocznych pędach. Owoce są bardzo duże, wręcz gigantyczne (50% większe od przeciętnych odmian), z czarnym połyskiem;

      Produkty powiązane

      Przejdź do góry