Jeżyna 'Prime-ARK' ® 45

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Jeżyna 'Prime-ARK' ® 45 - pierwsza odmiana owocująca na tegorocznych pędach, która sprawdziła się na plantacjach towarowych w USA. Otrzymana na Uniwersytecie Stanu Arkansas. Wzrost silny, odmiana kolczasta.

 

Owoce

Owoce bardzo duże (nawet do 12 g) i dobrej jakości. Dobrze znoszą transport.

 

Przeznaczenie owoców

Jeżyna 'Prime-ARK' ® 45 to odmiana deserowa, szczególnie przydatna do uprawy towarowej (wysoka wartość ekstraktu - 11,5%). Owoce charakteryzują się wysoką jakością, dobrze znoszą transport. Polecana również do uprawy amatorskiej. Nadaje się do mrożenia (z małą tendencją do czerwienienia się po mrożeniu). 

 

Termin dojrzewania owoców

Owocowanie na podwójnych pędach (tegorocznych i dwuletnich) umożliwia większe zbiory - wiosną (na początku lipca) oraz jesienią (w połowie sierpnia). Pamiętajmy, iż krzewy prowadzone "na podwójny zbiór", wydają owoce na pędach tegorocznych ok miesiąc później (niż w przypadku uprawy na jeden zbiór).

 

Uwaga: W polskich warunkach, w pierwszym roku po posadzeniu, jeżyny mogą nie osiągnąć pełni dojrzewania.

 

Wymagania glebowe / Stanowisko

Najlepszym stanowiskiem dla jeżyny 'Prime-ARK' ® 45 są tereny o umiarkowanej temperaturze w lecie (wysoka temperatura ogranicza zawiązywanie się owoców). Odmiana polecana do uprawy pod osłonami.

Jeżyna preferuje gleby o odczynie lekko kwaśnym (pH ok 6,0). Przygotowanie właściwej gleby pod uprawę powinno polegać na usunięciu chwastów oraz uzupełnienie podłoża w składniki mineralne. Odmiana bardziej odporna ma przemarzanie niż 'Reuben'.

 

Nawożenie i nawadnianie

Podstawą nawożenia powinna być analiza gleby oraz ocena wyglądu rośliny. Stosuje się podobne zasady nawożenia jak w przypadku malin.

Jeżyna ma nieco głębszy system korzeniowy niż malina, dlatego zazwyczaj mniej cierpi w powodu okresowego niedoboru wody. Nie mniej jednak dłuższe okresy suszy mogą negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny. Zalecane jest nawadnianie przede wszystkim na glebach lekkich, przepuszczalnych.

 

Sadzenie

Najkorzystniejszym terminem sadzenia jeżyny jest wczesna wiosna. Jeżyny sadzimy w rzędach średnio co 1-3 m (w zależności od siły wzrostu i sposobu formowania), zachowując ok 2,5 m między poszczególnymi rzędami. Sadzonki sadzimy 3-4 cm głębiej niż rosły w szkółce lub pojemniku. Po posadzeniu krzew obficie podlewamy.

W USA krzewy sadzone są w rozstawie 0,6 x 2,1-2,4 m, co daje 8-9 tys. sz./ha. 

 

Cięcie

Cięcie jeżyny owocującej na tegorocznych pędach - takiej jak 'Prime-ARK' ® 45  wykonujemy inaczej niż w przypadku odmian owocujących na dwuletnich pędach. Standardem jest wykonanie podwójnego przycinania w okolicach stożka wzrostu: 2-5 cm poniżej stożka wzrostu (z ang. soft tipping) oraz 5-15 cm poniżej niego (z ang. hard-tipping).

Pojedyncze cięcie polega na skróceniu pędu głównego, gdy osiągnie 0,5 m i 1 m wysokości.

Podwójne cięcie polega na przycięciu pędu głównego (tylko raz) oraz pędów bocznych na wysokość 0,5 m. Cięcie podwójne umożliwia wytworzenie się większej liczby pąków kwiatowych, a w konsekwencji lepsze plonowanie.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność średnia
Odmiana licencjonowana tak
Typ owocowania Owocuje na pędach tegorocznych
Gatunek 
2017-01-08

Pierwsza odmiana owocująca na tegorocznych pędach!

Owoce duże i dobrej jakości. Polecana przede wszystkim do uprawy amatorskiej. Nadaje się do mrożenia. Dobrze znosi transport.

  Napisz swoją opinię!

  Napisz recenzję

  Jeżyna 'Prime-ARK' ® 45

  Jeżyna 'Prime-ARK' ® 45

  Jeżyna 'Prime-ARK' ® 45 - pierwsza odmiana owocująca na tegorocznych pędach, która sprawdziła się na plantacjach towarowych. Owoce bardzo duże i dobrej jakości. Dobrze znoszą transport.

  Produkty powiązane

  Przejdź do góry