Jeżyna bezkolcowa 'Thornfree'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Jeżyna bezkolcowa 'Thornfree' to amerykańska odmiana jeżyny, która jak sama nazwa wskazuje, jest pozbawiona kolców. Krzew rośnie bardzo szybko. Pędy wygięte w łuki. Nie wydaje odrostów korzeniowych. Odmiana może być podatna na przemarzanie dlatego najlepiej rośnie w najcieplejszych rejonach kraju. Dorasta do ok. 2 metrów, a rozprzestrzenia się do 5 metrów.

 

Owoce

Owoce jeżyny 'Thornfree' są średniej wielkości, nieco wydłużone lub zbliżone do kulistych. Powinny być spożywane lub zamrożone w ciągu kilku dni od zbioru. Ich smak zadowoli nawet najbardziej wyrafinowane podniebienia.

 

Przeznaczenie owoców

Idealna do jedzenia na surowo, jako deser (dodatek do ciast i lodów) oraz na konfitury lub dżemy. Zalecana do uprawy w przydomowych ogródkach i działkach oraz sporadycznie na plantacjach towarowych 

 

Termin dojrzewania owoców

Dojrzewanie owoców odmiany 'Thornfree' rozpoczyna się w drugiej dekadzie sierpnia.

 

Wymagania glebowe / Stanowisko

Nasłonecznione lub lekko zacienione. Najlepsze zbiory można osiągnąć na lekko kwaśnej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Wymagania glebowe: kwasowe, zasadowe, neutralne, glina, gliniaste, piaszczyste. Toleruje większości rodzajów gleby.

Wszystkie jeżyny owocujące na dwuletnich pędach prowadzi się przy podporach.

 

Nawożenie i nawadnianie

Podstawą nawożenia powinna być analiza gleby oraz ocena wyglądu rośliny. Stosuje się podobne zasady nawożenia jak w przypadku malin.

Jeżyna ma nieco głębszy system korzeniowy niż malina, dlatego zazwyczaj mniej cierpi w powodu okresowego niedoboru wody. Nie mniej jednak dłuższe okresy suszy mogą negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny. Zalecane jest nawadnianie przede wszystkim na glebach lekkich, przepuszczalnych.

 

Sadzenie

Najkorzystniejszym terminem sadzenia jeżyny jest wczesna wiosna. Sadzonki jeżyny 'Thornfree' możemy sadzić również jesienią, ale muszą być chronione przed zamarznięciem przez usypanie kopczyka. Z kolei materiał szkółkarski z pojemnika możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny.

Jeżyny sadzimy w rzędach średnio co 1-3 m (w zależności od siły wzrostu i sposobu formowania), zachowując ok 2,5 m między poszczególnymi rzędami. Sadzonki sadzimy 3-4 cm głębiej niż rosły w szkółce lub pojemniku. Po posadzeniu krzew obficie podlewamy.

 

Cięcie

Jeżyna 'Thornfree' owocuje na dwuletnich pędach - dla tego typu odmian stosuje się dwuletni cykl cięcia.

Latem pędom jednorocznym obcinamy wierzchołki aby pobudzić je do rozkrzewiania. Z kolei na przedwiośniu pęd główny skraca się do wysokości ok 1,7 m, a pędy boczne do długości 30 – 40 cm.

Po zbiorze owoców ucinamy tuż przy zmieni wszystkie pędy, które już owocowały oraz nadmiar pędów jednorocznych. Pozostawiamy 5-7 silnych pędów do owocowania w przyszłym roku.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność duża
Odmiana licencjonowana nie
Typ owocowania Owocuje na pędach dwuletnich
Gatunek 
2017-09-09

Mniam

Owoce bardzo smaczne, odmiana posadzona 2 lata temu i ma sie dobrze

  Gatunek 
  2017-01-08

  Niezwykły smak!

  Odmiana o bardzo smacznych owocach! Najlepsza do jedzenia na surowo oraz jako dodatek do ciast i deserów. Polecana do uprawy w cieplejszych rejonach kraju.

   Napisz swoją opinię!

   Napisz recenzję

   Jeżyna bezkolcowa 'Thornfree'

   Jeżyna bezkolcowa 'Thornfree'

   Jeżyna bezkolcowa 'Thornfree' to odmiana o dużych czarnych owocach. Rośnie szybko i silnie. Polecana na  przetwory - dżemy, galaretki, soki, kompoty, wina 

   Produkty powiązane

   Przejdź do góry