Jeżyna bezkolcowa 'Polar' PBR

Wysokość sadzonki: 15-45 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: C2 

39 dostępnych produktów

31,99 zł


Opis odmiany

Jeżyna bezkolcowa 'Polar' to polska, licencjonowana odmiana deserowa. Jest mało podatna na przemarzanie, także może być uprawiania na terenie całej Polski. Rośnie szybko i silnie. Pędy sztywne, bez kolców, z lekko łukowato wygiętymi wierzchołkami. Odmiana 'Polar' charakteryzuje się dużą zawartością kwasu elagowego - szybko działający utleniacz.

 

Owoce

Owoce są czarne, bardzo duże (ok 7 g) i smaczne; kształtem przypominają beczkę; mają silny połysk. Z jednego krzewu można uzyskać nawet do 2 kg owoców.

 

Przeznaczenie owoców

Odmiana jeżyny bezkolcowej 'Polar' polecana jest do uprawy towarowej jak i amatorskiej - jest to bardzo cenna odmiana uprawiana w przydomowych ogrodach. Owoce dobrze znoszą transport. Owoce jeżyny są bogatym źródłem polifenoli, zwłaszcza antocyjanów. Znaczenie zdrowotne mają również przetwory - soki, dżemy, nalewki. Sok z jeżyn działa napotnie i wykrztuśnie. Zalecany jest w przeziębieniach oraz stanach gorączkowych. Może być również pomocny w dolegliwościach przewodu pokarmowego i leczeniu nerwicy.

Liść jeżyny jest uznanym surowcem farmakognostycznym. Wykazuje aktywność przeciwzapalną i antyoksydacyjną. Jest składnikiem mieszanek używanych w leczeniu arteriosklerozy, nadciśnienia tętniczego, chorób neurologicznych. Ekstrakt z liści spowalnia procesy starzenia się skóry. Liście jeżyny mają wyższą aktywność antyoksydacyjną w porównaniu do liści maliny właściwej. 

 

Termin dojrzewania owoców

Dojrzewanie owoców jeżyny bezkolcowej 'Polar' rozpoczyna się wcześnie i przypada na okres od drugiej połowy lipca do początku września.

 

Wymagania glebowe / Stanowisko

Nasłonecznione lub lekko zacienione. Najlepsze zbiory można osiągnąć na lekko kwaśnej, umiarkowanie wilgotnej glebie.

Wszystkie jeżyny owocujące na dwuletnich pędach prowadzi się przy podporach.

 

Nawożenie i nawadnianie

Podstawą nawożenia powinna być analiza gleby oraz ocena wyglądu rośliny. Stosuje się podobne zasady nawożenia jak w przypadku malin.

Jeżyna ma nieco głębszy system korzeniowy niż malina, dlatego zazwyczaj mniej cierpi w powodu okresowego niedoboru wody. Nie mniej jednak dłuższe okresy suszy mogą negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny. Zalecane jest nawadnianie przede wszystkim na glebach lekkich, przepuszczalnych.

 

Sadzenie

Najkorzystniejszym terminem sadzenia jeżyny jest wczesna wiosna. Sadzonki jeżyny 'Polar' możemy sadzić również jesienią, ale muszą być chronione przed zamarznięciem przez usypanie kopczyka. Z kolei materiał szkółkarski z pojemnika możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny.

Jeżyny sadzimy w rzędach średnio co 1-3 m (w zależności od siły wzrostu i sposobu formowania), zachowując ok 2,5 m między poszczególnymi rzędami. Sadzonki sadzimy 3-4 cm głębiej niż rosły w szkółce lub pojemniku. Po posadzeniu krzew obficie podlewamy.

 

Cięcie

Jeżyna 'Polar' owocuje na dwuletnich pędach - dla tego typu odmian stosuje się dwuletni cykl cięcia.

Latem pędom jednorocznym obcinamy wierzchołki aby pobudzić je do rozkrzewiania. Z kolei na przedwiośniu pęd główny skraca się do wysokości ok 1,7 m, a pędy boczne do długości 30 – 40 cm.

Po zbiorze owoców ucinamy tuż przy zmieni wszystkie pędy, które już owocowały oraz nadmiar pędów jednorocznych. Pozostawiamy 5-7 silnych pędów do owocowania w przyszłym roku.

Wysokość sadzonki 15-45 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik C2
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność duża
Odmiana licencjonowana tak
Typ owocowania Owocuje na pędach dwuletnich
Gatunek 
2017-01-08

Cenna odmiana do uprawy towarowej i amatorskiej

Rośnie szybko i silnie. Owoce duże o silnym połysku. Mało podatna na przemarzanie, zalecana do uprawy na terenie całej Polski.

  Napisz swoją opinię!

  Napisz recenzję

  Jeżyna bezkolcowa 'Polar' PBR

  Jeżyna bezkolcowa 'Polar' PBR

  Jeżyna bezkolcowa 'Polar' to polska, licencjonowana odmiana deserowa. Odporna na przemarzanie. Owoce czarne, bardzo duże i smaczne.  Polecana do uprawy.

  Produkty powiązane

  Przejdź do góry