Jeżyna bezkolcowa 'Navaho'

Wysokość sadzonki: 10-15 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: C1,5 

4 dostępnych produktów

29,99 zł


Opis odmiany

Jeżyna bezkolcowa 'Navaho' to jak sama nazwa wskazuje - odmiana bez kolców. Wyhodowana przez Uniwersytet Arkansas w 1989 roku w USA, w wyniku skrzyżowania odmian 'Thornfree' oraz 'Brazos'. Jeżyna jest bardzo odporna na choroby. Pokrój wybitnie prosty, nie wymaga krat ani podpór. Osiąga 2 metry wysokości i rozkrzewia się na 2,5 metra szerokości.

 

Owoce

Owoce są średniej wielkości, soczyste i słodkie. Mają ciemnogranatowy lub wręcz czarny kolor i są pokryte lśniącą skórką. Osiągają masę ok. 4-5 g. Cenione za dobry smak.

 

Przeznaczenie owoców

Owoce 'Navaho' idealne do jedzenia na surowo lub podawane jako deser (galaretki, dżemy). Odmiana polecana do uprawy amatorskiej, jak i produkcyjnej.

 

Termin dojrzewania owoców

Dojrzewanie rozpoczyna się dość późno, bo pod koniec lipca i trwa dość długo - aż do początku września. 'Navaho' to jedna z bardziej obfitych odmian. Zalecany jest zbiór ręczny.

 

Wymagania glebowe / Stanowisko

Nasłonecznione lub lekko zacienione. Najlepsze zbiory można osiągnąć na lekko kwaśnej, umiarkowanie wilgotnej glebie.

 

Nawożenie i nawadnianie

Podstawą nawożenia powinna być analiza gleby oraz ocena wyglądu rośliny. Stosuje się podobne zasady nawożenia jak w przypadku malin.

Jeżyna ma nieco głębszy system korzeniowy niż malina, dlatego zazwyczaj mniej cierpi w powodu okresowego niedoboru wody. Nie mniej jednak dłuższe okresy suszy mogą negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny. Zalecane jest nawadnianie przede wszystkim na glebach lekkich, przepuszczalnych.

 

Sadzenie

Najkorzystniejszym terminem sadzenia jeżyny jest wczesna wiosna. Sadzonki jeżyny 'Navaho' możemy sadzić również jesienią, ale muszą być chronione przed zamarznięciem przez usypanie kopczyka. Z kolei materiał szkółkarski z pojemnika możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny.

Jeżyny sadzimy w rzędach średnio co 1-3 m (w zależności od siły wzrostu i sposobu formowania), zachowując ok 2,5 m między poszczególnymi rzędami. Sadzonki sadzimy 3-4 cm głębiej niż rosły w szkółce lub pojemniku. Po posadzeniu krzew obficie podlewamy.

 

Cięcie

Jeżyna 'Navaho' owocuje na dwuletnich pędach - dla tego typu odmian stosuje się dwuletni cykl cięcia.

Latem pędom jednorocznym obcinamy wierzchołki aby pobudzić je do rozkrzewiania. Z kolei na przedwiośniu pęd główny skraca się do wysokości ok 1,7 m, a pędy boczne do długości 30 – 40 cm.

Po zbiorze owoców ucinamy tuż przy zmieni wszystkie pędy, które już owocowały oraz nadmiar pędów jednorocznych. Pozostawiamy 5-7 silnych pędów do owocowania w przyszłym roku.

Wysokość sadzonki 10-15 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik C1,5
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność duża
Odmiana licencjonowana nie
Typ owocowania Owocuje na pędach dwuletnich
Gatunek 
2017-01-08

Polecana do uprawy towarowej oraz amatorskiej

Owoce sporej wielkości, soczyste, pokryte lśniącą skórką. Owocuje bardzo obficie, zalecany zbiór ręczny.

  Napisz swoją opinię!

  Napisz recenzję

  Jeżyna bezkolcowa 'Navaho'

  Jeżyna bezkolcowa 'Navaho'

  Jeżyna bezkolcowa 'Navaho' to odmiana idealna do jedzenia na surowo lub podawana jako deser (galaretki, dżemy). Jedna z bardziej obfitych odmian.

  Produkty powiązane

  Przejdź do góry