Jeżyna bezkolcowa 'Loch Tay' PBR

Wysokość sadzonki: 10-15 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: C2 

Opis odmiany

Jeżyna bezkolcowa 'Loch Tay' licencjonowana odmiana otrzymana w Szkocji, w wyniku skrzyżowania 'Loch Ness' z SCRI 82417D. Rzadko porażana przez szpeciele. Dorasta do 1,5 m. Starsze krzewy nie wymagają przykrycia na zimę.

 

Owoce

Owoce jeżyny 'Loch Tay' są odrobinę mniejsze niż w przypadku odmiany "Loch Ness', ale równie słodkie i aromatyczne. Poziom cukrów Brix wynosi ok 10%, kształt stożkowy. Jagody cechuje wysoka jędrność.

 

Przeznaczenie owoców

Odmiana polecana do uprawy amatorskiej, jak i towarowej. Możliwy zbiór mechaniczny.

 

Termin dojrzewania owoców

Odmiana owocuje wcześnie - na początku lipca, a sam zbiór jest skoncentrowany i trwa ok 4 tygodni.

 

Wymagania glebowe / Stanowisko

Nasłonecznione lub lekko zacienione. Najlepsze zbiory można osiągnąć na lekko kwaśnej, umiarkowanie wilgotnej glebie.

Wszystkie jeżyny owocujące na dwuletnich pędach prowadzi się przy podporach.

 

Nawożenie i nawadnianie

Podstawą nawożenia powinna być analiza gleby oraz ocena wyglądu rośliny. Stosuje się podobne zasady nawożenia jak w przypadku malin.

Jeżyna ma nieco głębszy system korzeniowy niż malina, dlatego zazwyczaj mniej cierpi w powodu okresowego niedoboru wody. Nie mniej jednak dłuższe okresy suszy mogą negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny. Zalecane jest nawadnianie przede wszystkim na glebach lekkich, przepuszczalnych.

 

Sadzenie

Najkorzystniejszym terminem sadzenia jeżyny jest wczesna wiosna. Sadzonki jeżyny 'Loch Tay' możemy sadzić również jesienią, ale muszą być chronione przed zamarznięciem przez usypanie kopczyka. Z kolei materiał szkółkarski z pojemnika możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny.

Jeżyny sadzimy w rzędach średnio co 1-3 m (w zależności od siły wzrostu i sposobu formowania), zachowując ok 2,5 m między poszczególnymi rzędami. Sadzonki sadzimy 3-4 cm głębiej niż rosły w szkółce lub pojemniku. Po posadzeniu krzew obficie podlewamy.

 

Cięcie

Jeżyna 'Loch Tay' owocuje na dwuletnich pędach - dla tego typu odmian stosuje się dwuletni cykl cięcia.

Latem pędom jednorocznym obcinamy wierzchołki aby pobudzić je do rozkrzewiania. Z kolei na przedwiośniu pęd główny skraca się do wysokości ok 1,7 m, a pędy boczne do długości 30 – 40 cm.

Po zbiorze owoców ucinamy tuż przy zmieni wszystkie pędy, które już owocowały oraz nadmiar pędów jednorocznych. Pozostawiamy 5-7 silnych pędów do owocowania w przyszłym roku.

Wysokość sadzonki 10-15 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik C2
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana tak
Typ owocowania Owocuje na pędach dwuletnich

Napisz recenzję

Jeżyna bezkolcowa 'Loch Tay' PBR

Jeżyna bezkolcowa 'Loch Tay' PBR

Jeżyna bezkolcowa 'Loch Tay' licencjonowana odmiana otrzymana w Szkocji. Owoce są słodkie i aromatyczne. Owocuje wcześnie - na początku lipca. Możliwy zbiór mechaniczny.

Produkty powiązane

Przejdź do góry