Jeżyna bezkolcowa 'Arapaho'

Wysokość sadzonki: 15-45 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: C1,5 

30 dostępnych produktów

27,99 zł


Opis odmiany

Jeżyna bezkolcowa 'Arapaho' to wczesna odmiana o sztywnych, wzniesionych pędach bez kolców. Pokrój zbliżony do odmiany 'Nahavo'. Owoce są duże, czarne i błyszczące - bardzo smaczne. Zbiór od 6 do nawet 10 kg z krzewu. Owocuje na pędach dwuletnich. Otrzymana w University of Arkansas. Odmiana jest umiarkowanie odporna na antraknozę, za to wysoce odporna na rdzę jeżyny i mróz (do-24° C).

 

Owoce

Owoce są duże, czarne i błyszczące. Kształt przypomina mały stożek. Odmianę wyróżnia doskonały smak owoców - słodki i łagodny.

 

Przeznaczenie owoców

Odmiana polecana do uprawy amatorskiej, jak i towarowej. Wartość pozbiorcza podobna jak w przypadku odmiany 'Navaho'.

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce jeżyny 'Arapaho' dojrzewają wcześnie - pod koniec czerwca. Okres zbioru jest skoncentrowany i trwa ok 3 tygodni (w przypadku pozostałych odmian jest to zwykle 4-5 tygodni). Plon zbliżony do odmiany 'Navaho'. Owoce dojrzewają na obrzeżach krzewu, dzięki czemu zbiór jest łatwiejszy.

 

Wymagania glebowe / Stanowisko

Nasłonecznione lub lekko zacienione. Najlepsze zbiory można osiągnąć na lekko kwaśnej, umiarkowanie wilgotnej glebie.

Wszystkie jeżyny owocujące na dwuletnich pędach prowadzi się przy podporach.

 

Nawożenie i nawadnianie

Podstawą nawożenia powinna być analiza gleby oraz ocena wyglądu rośliny. Stosuje się podobne zasady nawożenia jak w przypadku malin.

Jeżyna ma nieco głębszy system korzeniowy niż malina, dlatego zazwyczaj mniej cierpi w powodu okresowego niedoboru wody. Nie mniej jednak dłuższe okresy suszy mogą negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny. Zalecane jest nawadnianie przede wszystkim na glebach lekkich, przepuszczalnych.

 

Sadzenie

Najkorzystniejszym terminem sadzenia jeżyny jest wczesna wiosna. Sadzonki jeżyny 'Arapaho' możemy sadzić również jesienią, ale muszą być chronione przed zamarznięciem przez usypanie kopczyka. Z kolei materiał szkółkarski z pojemnika możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny.

Jeżyny sadzimy w rzędach średnio co 1-3 m (w zależności od siły wzrostu i sposobu formowania), zachowując ok 2,5 m między poszczególnymi rzędami. Sadzonki sadzimy 3-4 cm głębiej niż rosły w szkółce lub pojemniku. Po posadzeniu krzew obficie podlewamy.

 

Cięcie

Jeżyna 'Arapaho' owocuje na dwuletnich pędach - dla tego typu odmian stosuje się dwuletni cykl cięcia.

Latem pędom jednorocznym obcinamy wierzchołki aby pobudzić je do rozkrzewiania. Z kolei na przedwiośniu pęd główny skraca się do wysokości ok 1,7 m, a pędy boczne do długości 30 – 40 cm.

Po zbiorze owoców ucinamy tuż przy zmieni wszystkie pędy, które już owocowały oraz nadmiar pędów jednorocznych. Pozostawiamy 5-7 silnych pędów do owocowania w przyszłym roku.

Wysokość sadzonki 15-45 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik C1,5
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność duża
Odmiana licencjonowana tak
Typ owocowania Owocuje na pędach dwuletnich

Napisz recenzję

Jeżyna bezkolcowa 'Arapaho'

Jeżyna bezkolcowa 'Arapaho'

Jeżyna bezkolcowa 'Arapaho' to wczesna odmiana o sztywnych, wzniesionych pędach bez kolców. Owoce są duże, czarne i błyszczące - bardzo smaczne. Zbiór od 6 do nawet 10 kg z krzewu!

Produkty powiązane

Przejdź do góry