Aronia czarna

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Ogólna charakterystyka:

Aronia czarna zwana inaczej czarnoowocową, to krzew o rozłożystym pokroju, zwykle dorastający do 2 m wysokości. Z czasem wytwarza odrosty, dzięki którym się zagęszcza. W kwietniu tworzy baldachogrona białych kwiatów, jesienią wybarwiają się czarne owoce, które ze względu na dużą zawartość garbników trudno jeść na surowo.

Wymagania:

Aronia jest absolutnie niewymagająca co do stanowiska, jedynie potrzebuje jak najwięcej słońca. Mało wrażliwa na choroby.

Owoce:

Jagody prawie czarne, kuliste, o śr. ok 1 cm.

Przeznaczenie owoców:

Z owoców aronii czarnej najlepiej jest zrobić soki, dżemy, kandyzować lub ususzyć do mieszanki herbacianej na zimę. Przetwory z aronii wywierają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Są bombą witaminową, zawierają przeciwutleniacze opóźniające starzenie. Oczyszczają z toksyn, obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.

Sok aronii jest silnie barwiący, bogaty w antocyjany i flawonoidy. Zalecany jest w przypadku nadciśnienia tętniczego, infekcji dróg moczowych czy chorobach siatkówki oka. Spośród zawartych w owocach antocyjanów dominuje (57%) cyjanidyno-3-galaktozyd, odznaczający się najwyższą aktywnością przeciw utleniającą.

Okres dojrzewania:

Zaczyna wcześnie owocować, na dobrym stanowisku dając już w 3. roku wzrostu obfite plony. Zbiór na początku X.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność duża
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Aronia czarna

Aronia czarna

Aronia czarna zwana czarnoowocową to bomba witaminowa opóźniająca procesy starzenia. Na soki, dżemy, kompoty, konfitury.

Przejdź do góry