Agrest 'Zielony Butelkowy'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Ogólna charakterystyka:

Agrest 'Zielony Butelkowy' to odmiana angielska, uprawiana w Anglii od początku XVIII w., ceniona w wielu krajach. W Polsce znana, lecz niezbyt rozpowszechniona. W doborze należy do grupy odmian amatorskich.

Krzew rośnie silnie, pokrój ma rozłożysty. Pędy liczne, średniej grubości, proste lub łukowato zgięte przy wierzchołku, często przedwcześnie rozgałęzione lub ulistnione, w pełni wegetacji zielone z czerwonobrunatnym odcieniem przy wierzchołku. Międzywęźla krótkie, nagie. Kolce pojedyncze, długie, ciemnobrunatne, nieco skierowane w dół.

Pączki drobne, owalne, trochę odstające od pędu. Liście duże, ciemnozielone, skórzaste, lekko po­marszczone, połyskujące. Ogonki liściowe średniej długości, u nasady owłosione. Klapy ostre. Podstawa blaszki liściowej ucięta lub płytko wcięta. Brzegi niepodwinięte, niezbyt ostro ząbkowane. Liście najmłodsze jasnozielone. Jesienią liście w górnej części pędów nabierają brązowo-fioletowego zabarwienia. 

Kwitnienie:

Kwiaty duże. Szypułka i trzonek krótkie, brunatnawo-zielone, omszone. Kielich zielony, słabo omszony, działki kielicha długie, szerokie, zielone z czerwonawymi plamami, z zewnątrz omszone. Płatki korony żółtawobiałe, z zewnątrz słabo omszone. Pręciki nieco wystają ponad płatki. Znamię na poziomie pylników. Zalążnia nieregularna, wydłużona, stożkowata do ogórkowatej, zielona z brunatnym odcieniem, naga, połyskująca. Dno kwiatowe zielonkawe, połyskujące. Odmiana rozpoczyna wegetację wcześnie, kończy stosunkowo późno. Kwitnie średnio wcześnie. W pełnię owocowania wchodzi wcześnie. Owocuje obficie. Na mróz wytrzymała, wrażliwa na amerykański mączniak agrestu. Owoce ulegają oparzeliźnie słonecznej. Wymaga gleby żyznej, wilgotnej.

Owoce:

Owoce agrestu 'Zielony Butelkowy' są duże lub bardzo duże (około 18g) , jajowate, wydłużone, niekiedy gruszkowate, osadzone pojedynczo, rzadziej po 2 na osi krótszej od mięsistego trzonka lub dwukrotnie od niego dłuższej. Skórka cienka, lecz nieprzejrzysta, ciemnozielona, naga, przy szypułce słabo owłosiona, na nerwach czerwonawo-brunatna, poplamiona z wyraźnymi żyłkami. Kolor jasnozielony o żółtawym odcieniu z białawymi nielicznymi, drobnymi przetchlinkami. Kielich półotwarty, rzadziej zamknięty. Miąższ zielony, soczysty, kwaskowato-słodki.

Przeznaczenie owoców:

Owoce odmiany 'Zielony Butelkowy' nadają się raczej na przetwory, mniej do bezpośredniego spożycia. Na mrożonki nieprzydatne. Odmiana raczej amatorska. Na plantacje towarowe mniej przydatna z uwagi na kształt owoców utrudniający mechaniczną obróbkę. Pomijając ten fakt może być zalecana do sadzenia na terenie całej Polski.

Okres dojrzewania:

Owoce dojrzewają dość równomiernie, dojrzałe łatwo opadają, zwłaszcza podczas suszy, a w czasie długotrwałych dreszczów mogą pękać. Pół-dojrzałe dobrze znoszą transport.

Sadzenie:

Agrest w formie piennej sadzimy co 0,5 m, a krzaczastej co 1,2-1,5 m, zachowując ok 1,5 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Wymagania glebowe / Stanowisko:

Agrest najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, aczkolwiek uprawa jest możliwa również w cieniu. Najlepsze gleby to żyzne, bogate w próchnicę.

Cięcie:

Żaden zabieg pielęgnacyjny nie wpływa tak istotnie na wielkość owoców jak właściwe cięcie. Krzewy agrestu najlepiej owocują na krótkopędach, które wyrastają na pędach 3 i 4 letnich.

W pierwszych 3 latach po posadzeniu, wykonujemy cięcie, które ma za zadnie uformować krzak. W następnych latach ograniczamy się do prześwietlenia lub odmładzania - wczesną wiosną lub latem po zbiorach wycinamy wszystkie pędy 5-letnie oraz starsze. Dobrze uformowany, owocujący krzew ma 10-12 pędów szkieletowych.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Agrest 'Zielony Butelkowy'

Agrest 'Zielony Butelkowy'

Agrest 'Zielony Butelkowy' to wysoce odporna na mróz odmiana pochodząca z Niemiec. Owoce są koloru zielonego, sporej wielkości. Odporna na choroby i szkodniki

Produkty powiązane

Przejdź do góry