Agrest 'Resistenta'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Ogólna charakterystyka:

Agrest 'Resistenta' to odmiana niemiecka, została sprowadzona do Polski w 1954 r. Znajduje się w doborze w grupie odmian towarowych jak i dla amatorów.

Krzew rośnie silnie, pokrój ma zwarty. Pędy długie, prawie pionowe. Wierzchołki pędów jednorocznych charakterystycznie jasnopopielate. Kolce duże, wyraźnie pojedyncze lub podwójne, skierowane ku dołowi. Liście duże lub średniej wielkości, ciemnozielone, u podstawy płytko sercowate, tępo ząbkowane. Unerwienie wyraźne. Ogonek liściowy długi, gęsto pokryty szczecinkami.

Kwitnienie:

Kwiaty duże, grube, mięsiste. Działki kielicha krótkie i szerokie, barwy ciemno-bordowej. Płatki korony długie i wąskie. Pręciki długie. Dno kwiatowe słabo omszone. Pełnia kwitnienia przypada najczęściej na połowę maja. Odmiana wchodzi w peł­nię owocowania w trzecim roku po posadzeniu. Owocuje bardzo obficie, regularnie. Jest zupełnie odporna na amerykański mączniak agrestu. Ma małe wymagania glebowe.

Owoce:

Owoce odmiany 'Resistenta' są niewyrównane, przeważnie średniej wielkości, reszta — małe, kuliste wydłużone, osadzone po dwa. Skórka zielono-żółtawa, cienka. Nasiona wyraźnie widoczne przez skórkę. Kielich duży, zamknięty. Miąższ słodko-winny. Szypułka długa, z charakterystyczną podsadką.

Przeznaczenie owoców:

Owoce najczęściej dojrzewają w 10 dni po Siewce Maurera, równomiernie. Przed zbiorem nie opadają. 

Okres dojrzewania:

'Resistenta' ma zalety odmiany towarowej, ale nadaje się również do sadzenia w ogrodach przydomowych.

Sadzenie:

Agrest w formie piennej sadzimy co 0,5 m, a krzaczastej co 1,2-1,5 m, zachowując ok 1,5 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Wymagania glebowe / Stanowisko:

Agrest najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, aczkolwiek uprawa jest możliwa również w cieniu. Najlepsze gleby to żyzne, bogate w próchnicę.

Cięcie:

Żaden zabieg pielęgnacyjny nie wpływa tak istotnie na wielkość owoców jak właściwe cięcie. Krzewy agrestu najlepiej owocują na krótkopędach, które wyrastają na pędach 3 i 4 letnich.

W pierwszych 3 latach po posadzeniu, wykonujemy cięcie, które ma za zadnie uformować krzak. W następnych latach ograniczamy się do prześwietlenia lub odmładzania - wczesną wiosną lub latem po zbiorach wycinamy wszystkie pędy 5-letnie oraz starsze. Dobrze uformowany, owocujący krzew ma 10-12 pędów szkieletowych.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Agrest 'Resistenta'

Agrest 'Resistenta'

Agrest 'Resistenta' owocuje bardzo obficie. Owoce są słodkie, miąższ słodko-winny.  Odporny na amerykański mączniak agrestu. Odmiana ma małe wymagania glebowe.

Produkty powiązane

Przejdź do góry