Agrest 'Kamieniar'

Wysokość sadzonki: 10-15 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: C2 

Ogólna charakterystyka:

Agrest 'Kamieniar' to ukraińska, mrozoodporna odmiana czerwonego agrestu. Pokrój prosty, szczególnie korzystny w przypadku ogrodów o mniejszej powierzchni. Odmiana odporna na amerykańskiego mączniaka agrestu oraz opadzinę liści. Rośnie do ok. 1 metra.

Kwitnienie:

Kwitnie średnio wcześnie. Pąki brązowe, średniej wielkości. Liście zielone, przeciętnej wielkości, trzyklapowe.

Owoce:

Owoce agrestu 'Kamieniar' są duże lub nawet bardzo duże (4 g). Dojrzałe osiągają ciemnoczerwony kolor. Skórka delikatna i cienka.

Przeznaczenie owoców:

Odmiana deserowa, z uwagi na łatwość uprawy polecana szczególnie amatorom do przydomowych ogródków lub na działkę. W przypadku plantacji towarowych możliwy jest zbiór owoców przy pomocy kombajnu. Z 1 hektara krzewów można zebrać corocznie kilkanaście ton owoców.

Sadzenie:

Agrest w formie piennej sadzimy co 0,5 m, a krzaczastej co 1,2-1,5 m, zachowując ok 1,5 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Wymagania glebowe / Stanowisko:

Agrest najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, aczkolwiek uprawa jest możliwa również w cieniu. Najlepsze gleby to żyzne, bogate w próchnicę.

Cięcie:

Żaden zabieg pielęgnacyjny nie wpływa tak istotnie na wielkość owoców jak właściwe cięcie. Krzewy agrestu najlepiej owocują na krótkopędach, które wyrastają na pędach 3 i 4 letnich.

W pierwszych 3 latach po posadzeniu, wykonujemy cięcie, które ma za zadnie uformować krzak. W następnych latach ograniczamy się do prześwietlenia lub odmładzania - wczesną wiosną lub latem po zbiorach wycinamy wszystkie pędy 5-letnie oraz starsze. Dobrze uformowany, owocujący krzew ma 10-12 pędów szkieletowych.

Wysokość sadzonki 10-15 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik C2
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Agrest 'Kamieniar'

Agrest 'Kamieniar'

Agrest 'Kamieniar' to ukraińska, silnie rosnąca odmiana agrestu, odporna na mączniaka. Owoce ciemnoczerwone, duże i słodkie. Polecana do uprawy w Polsce

Produkty powiązane

Przejdź do góry