Agrest 'Czerwony Triumf'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Ogólna charakterystyka:

Agrest 'Czerwony Triumf' to odmiana angielska, wyhodowana przez ogrodnika R. Whinhama w Morpeth. Szybko się rozpowszechniła i obecnie znana jest na całym świecie. W Polsce znajduje się w grupie popularnych odmian.

Krzew rośnie bardzo silnie, pokrój ma półkulisty, nieco rozłożysty, luźny. Pędy średniej grubości, proste lub łukowato zgięte przy wierzchołku. Dolne międzywęźla dłuższe od górnych, pokryte są z rzadka dość mocnymi, szczeciniastymi kolcami. Kolce pojedyncze, podwójne lub potrójne, średniej długości i średniej grubości. Pączki duże, owalne, brązowawe, odstające od pędu. Liście średniej wielkości, skórzaste, ciemnozielone, połyskujące (najmłodsze z wierzchu czerwonawe, od spodu gęsto omszone, białawe), raczej szerokie, 3- lub 5-klapowe. Klapy głęboko wcięte, szerokie, w zarysie ostre. Podstawa sercowata lub głęboko sercowata. Brzegi liścia podgięte, grubo i tępo ząbkowane. Ogonek liściowy średniej długości, omszony. W jesieni liście zabarwiają się na żółto lub na czerwono.

Kwitnienie:

Kwiaty dość duże. Kielich mały, kubkowaty. Działki kielicha długie, wąskie, zielone z czerwono zabarwionymi brzegami, omszone. Płatki korony białe, długie, łopatkowate, z zewnątrz omszone. Pręciki nieco dłuższe od płatków korony. Znamię na równi z pylnikami. Zalążnia drobna, owalna lub stożkowata, silnie owłosiona i w połowie pokryta czerwonymi, szczeciniastymi włoskami. Dno kwiatowe zielone z czerwonawym odcieniem, słabo owłosione. Odmiana rozpoczyna wegetację stosunkowo wcześnie, zakwita wcześnie. Kwiaty są dość wytrzymałe na przymrozki. Owocuje już w dru­gim roku po posadzeniu, w pełni — już w 5—6 roku, obficie. Wrażliwa na amerykański mączniak agrestu (w optymalnych warunkach grzyb nie występuje).

Owoce:

Owoce agrestu 'Czerwony Triumf' są dość duże (około 15 g), zmiennego kształtu i wielkości, owalne, jajowate lub kuliste. Skórka czerwona, w pełni dojrzałości ciemnopurpurowa, dość gruba, mocna, gęsto omszona, z rzadka pokryta szczeciniastymi włoskami, niekiedy naga z woskowym nalotem. Owoce charakteryzuje atrakcyjny smak i słodko- kwaśny aromat.

Żyłki słabo rozgałęzione, u owoców dojrzałych ledwo widoczne, przetchlinki liczne, drobne. Kielich krótki, zamknięty lub półotwarty, często szczątkowy. Miąższ żółtawy, soczysty, kwaskowato-słodki, smaczny, lecz mało aromatyczny. Szypułka średniej długości.

Przeznaczenie owoców:

Owoce nadają się do spożycia na surowo i na wszelkie przetwory - przydatność, zwłaszcza na musujące wina. Odmiana nadaje się do uprawy odmiany w całej Polsce.

Termin dojrzewania owoców:

Owoce odmiany 'Czerwony Triumf' dojrzewają dość wcześnie - od końca czerwca do początku lipca. Po dojrzeniu nie opadają i mogą pozostać kilka tygodni na krzewie bez wyraźnego pogorszenia się smaku. Transport znoszą dość dobrze.

Sadzenie:

Agrest w formie piennej sadzimy co 0,5 m, a krzaczastej co 1,2-1,5 m, zachowując ok 1,5 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Wymagania glebowe / Stanowisko:

Agrest najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, aczkolwiek uprawa jest możliwa również w cieniu. Najlepsze gleby to żyzne, bogate w próchnicę.

Cięcie:

Żaden zabieg pielęgnacyjny nie wpływa tak istotnie na wielkość owoców jak właściwe cięcie. Krzewy agrestu najlepiej owocują na krótkopędach, które wyrastają na pędach 3 i 4 letnich.

W pierwszych 3 latach po posadzeniu, wykonujemy cięcie, które ma za zadnie uformować krzak. W następnych latach ograniczamy się do prześwietlenia lub odmładzania - wczesną wiosną lub latem po zbiorach wycinamy wszystkie pędy 5-letnie oraz starsze. Dobrze uformowany, owocujący krzew ma 10-12 pędów szkieletowych.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Agrest 'Czerwony Triumf'

Agrest 'Czerwony Triumf'

Agrest 'Czerwony Triumf' to polecana i popularna odmiana o czerwonych, dekoracyjnych i bardzo smacznych owocach i silnym wzroście. Informacje i zdjęcia

Produkty powiązane

Przejdź do góry