Agrest 'Biały Triumf'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Ogólna charakterystyka:

Agrest 'Biały Triumf' to odmiana angielska, zalecana do uprawy już w 1802 r., uprawiana w całej Europie i Ameryce Północnej, rozpowszechniona i ceniona. W Polsce od dawna uprawiana.

Krzew rośnie silnie, pokrój ma zwarty. Pędy długie, prawie pionowe, jednoroczne jasnopopielate, dwuletnie — o charakterystycznie jasnej korze. Kolce od pojedynczych do potrójnych, na pędach nie zdrewniałych czerwone u nasady. Liście duże lub średniej wielkości, jasnozielone, błyszczące, 5-klapowe. Klapy ostro zarysowane. Nasada liścia płytko sercowata. Unerwienie wyraźne. Brzegi liści ząbkowane. Ogonek liściowy długi, nagi.

Kwitnienie:

Kwiaty małe, płytkie, owalne. Działki kielicha duże, szerokie, omszone, luźno ułożone. Płatki korony małe, szerokie i krótkie, białe z czerwonym odcieniem, luźno ułożone. Dno kwiatowe silnie omszone. Pełnia kwitnienia przypada na koniec kwietnia— połowę maja. Odmiana wchodzi w okres pełni owocowania w trzecim roku po posadzeniu. Owocuje bardzo obficie, regularnie. Jest dość odporna na amerykański mączniak agrestu, ma stosunkowo małe wymagania glebowe.

Owoce:

Owoce duże, kulistawe, osadzone pojedynczo lub po dwa. Skórka jasnozielona, określana zwykle jako biała, silnie omszona, z żyłkami biało-zielonymi, silnie rozgałęzionymi i licznymi, małymi przetchlinkami, cienka. Nasiona słabo przeświecają przez skórkę. Kielich rzadko zamknięty. Miąższ bardzo smaczny, aromatyczny, słodki, łagodnie kwaskowaty. 

Przeznaczenie owoców:

Owoce odmiany 'Biały Triumf' nadają się zarówno do bezpośredniej konsumpcji, jak i na przetwory. Odmiana zalecana na plantacje towarowe i do uprawy amatorskiej.

Okres dojrzewania:

Owoce najczęściej dojrzewają w drugim tygodniu po odmianie Najwcześniejszy Honinga, równomiernie. Nie opadają przed zbiorem.

Sadzenie:

Agrest w formie piennej sadzimy co 0,5 m, a krzaczastej co 1,2-1,5 m, zachowując ok 1,5 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Wymagania glebowe / Stanowisko:

Agrest najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, aczkolwiek uprawa jest możliwa również w cieniu. Najlepsze gleby to żyzne, bogate w próchnicę.

Cięcie:

Żaden zabieg pielęgnacyjny nie wpływa tak istotnie na wielkość owoców jak właściwe cięcie. Krzewy agrestu najlepiej owocują na krótkopędach, które wyrastają na pędach 3 i 4 letnich.

W pierwszych 3 latach po posadzeniu, wykonujemy cięcie, które ma za zadnie uformować krzak. W następnych latach ograniczamy się do prześwietlenia lub odmładzania - wczesną wiosną lub latem po zbiorach wycinamy wszystkie pędy 5-letnie oraz starsze. Dobrze uformowany, owocujący krzew ma 10-12 pędów szkieletowych.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Agrest 'Biały Triumf'

Agrest 'Biały Triumf'

Agrest 'Biały Triumf' to bardzo popularna i ceniona angielska odmiana agrestu. Owoce duże, kuliste, bardzo smaczne. Miąższ aromatyczny, słodki i łagodny.

Produkty powiązane

Przejdź do góry