Aktinidia sadzonki (Mini kiwi)

Aktinidia sadzonki (Mini kiwi) 

Pod nazwą Aktinidia - inaczej Mini kiwi kryją się różne gatunki azjatyckiego pnącza. W naszej ofercie znajdują się sadzonki aktinidia smakowitej (A. deliciosa). Gatunki te rodzą dość duże jajowate owoce o omszonej brązowej skórce. Zielonkawy miąższ ma orzeźwiający smak. Są to dobrze znane gatunki w Polsce, bo znajdziemy je praktycznie w każdym warzywniaku. Można je uprawiać w gruncie lub w dużych pojemnikach i na zimę przenosić do nieogrzewanych pomieszczeń. Inne gatunki kiwi, jak aktinidia ostrolistna A. arguta, są dużo mniej wrażliwe na niskie temperatury.

Dorosłe pnącza bez problemu wytrzymują spadki temperatur nawet do -30 C. Z tego względu aktinidię ostrolistną można uprawiać w całym kraju. Dodatkowym atutem tego kiwi jest późne kwitnienie roślin i brak uszkodzeń kwiatów przez przymrozki wiosenne. Gatunek ten nie jest też wymagający w uprawie. Kiwi najlepiej rosną w miejscach słonecznych. Decydując się na posadzenie aktinidii trzeba pamiętać, iż jest to dość silnie rosnące pnącze, które będzie wymagało solidnej konstrukcji wspierającej długie pędy. 

Owoce kiwi aktinidii są wyjątkowo bogate w składniki odżywcze, chociaż ich zawartości różnią się w zależności od gatunku, a często i odmiany. Najpowszechniej znany owoc kiwi  (A. deliciosa) uznawany jest za jeden z najbardziej odżywczych owoców świata (ustępuje jedynie gujawie) i przypisywane mu jest określenie „owocu zdrowia”.  Traktowany jest jako owoc leczniczy. Kup sadzonki mini kiwi i ciesz się smakiem tych niezwykłych owoców !

Jest 7 produktów.
Pokazuje 1 - 7 z 7 elementów

Owoce minikiwi:

- zawierają ponad 20 różnych związków prozdrowotnych;

- są źródłem wielu witamin, antyoksydantów, karotenoidów, chlorofilu, minerałów (potasu, wapnia, magnezu, miedzi, żelaza i manganu)

- wykorzystywane w diecie człowieka - oczyszczają organizm z wolnych rodników, wspomagają wzrok, działają ochronnie na wątrobę i układ sercowo-naczyniowy, eliminują zły cholesterol, wspomagają pracę układu pokarmowego;

- najlepiej jeść gdy są miękkie i schłodzone - osiągają wtedy pełnię smaku;

- spożywane mogą być jako świeże lub suszone w formie przekąski lub dodatku do sałatki czy surówki;

- doskonale nadają się do produkcji dżemów, soków, win i nalewek;

- mogą być wykorzystywane jako dodatek do ciast i deserów.

Przejdź do góry