Obniżka!
Porzeczka czerwona 'Rondom'

Porzeczka czerwona 'Rondom'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: C2 

Opis odmiany

Porzeczka 'Rondom' to holenderska odmiana, uzyskana w wyniku skrzyżowania (R. multiflorum oraz 'Wersalska Czerwona') z 'Gesisteel'. Do uprawy wprowadzona w Holandii w 1949 r. W Polsce znana, znajduje się w grupie odmian amatorskich. Odmiana bardzo plenna.

Krzew rośnie silnie, pokrój ma wzniesiony, zwarty, odwrotnie stożkowaty. Pędy przed zdrewnieniem jasnozielone, ze słabymi czerwonymi smugami, w części wierzchołkowej z licznymi włoskami gruczołowymi, zdrewniałe — pokryte żółtawobrązową skórką, dość silnie pękającą i łuszczącą się wstęgowato.

Liście średniej wielkości i duże, 5-klapowe, dość sztywne, grube, lekko zgięte wzdłuż nerwu głównego, ciemnozielone, ustawione pod kątem ostrym do pędu. Klapy nasadowe czasem bardzo słabo zaznaczone, a na wydłużonej klapie środkowej dodatkowe nacięcia. Nasada liścia najczęściej ucięta. Powierzchnia górna liścia matowa, gęsto unerwiona, dolna omszona. Piłkowanie brzegów liścia ostre, głębokie, wierzchołki ząbków białe. Ogonek liściowy długi, omszony, zielony z czerwonym odcieniem, bardziej intensywnym u liści na pędach zdrewniałych. 

 

Kwitnienie

Kwiatostany długie, zwarte. Oś kwiatostanu zielona z czerwonymi smugami, silnie omszona. Kwiaty kielichowate, głębokie. Działki kielicha żółtawozielone z delikatnymi smugami czerwonymi. Płatki korony żółte, szerokie, wachlarzowate, wałeczek na dnie kwiatu słabo widoczny. Kwiatostany tworzą się na pędach jednorocznych i przede wszystkim w skupieniu krótkopędów na granicy przyrostów. 

 

Owoce

Grona porzeczki 'Rondom' są długie, cylindryczne, zwarte. Owoce od średnich do dużych. Skórka jasnoczerwona, błyszcząca, z wyraźnymi białymi żyłkami. Nasiona przeświecające przez skórkę. Miąższ soczysty, o ostrym smaku - niezbyt smaczne.

Przysadki przylegające do szypułek, zaostrzone. Jagody duże i średniej wielkości, kuliste, wydłużone, gruszkowate u nasady. Zaschnięte resztki okwiatu częściowo osypane. 

 

Przeznaczenie owoców

Porzeczka czerwona 'Rondom' jest ceniona ze względu na przedłużanie okresu zaopatrzenia rynku w owoce porzeczek. Zalecana do ogrodów przydomowych oraz plantacji towarowych. Wysoka plenność, późna pora dojrzewania, łatwy zbiór oraz zdrowotność rośliny to ogromne atuty tej odmiany. Możliwy zbiór kombajnowy.

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce dojrzewają późno - pod koniec lipca (zwykle w kilka dni po owocach odmiany Holenderska Czerwona). Zbiór łatwy.

 

Wymagania glebowe / Stanowisko

Odmiana odporna na antraknozę liści porzeczek; czasami może pojawić się choroba Rondoma - powoduje zasychanie kwiatów oraz zaniki krótkopędów, a w konsekwencji gorszy zbiór owoców.

 

Cięcie

Intensywne cięcie porzeczki czerwonej zaczynamy od 4. roku po posadzeniu. Większość owoców zawiązuje się na krótkopędach wyrastających z pędów trzyletnich i starszych. Prawidłowo uformowany krzew ma nie więcej niż 15 pędów szkieletowych (najlepiej ok 10). 

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik C2
Stanowisko słoneczne
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Porzeczka czerwona 'Rondom'

Porzeczka czerwona 'Rondom'

Porzeczka czerwona 'Rondom' to bardzo odporna na mróz, holenderska odmiana porzeczki. Owoce kuliste, o jasno czerwonej błyszczącej skórce, bardzo soczyste

Przejdź do góry