Porzeczka czerwona 'Red Lake'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Porzeczka czerwona 'Red Lake' to odmiana która pochodzi z USA, a konkretnie ze stanu Minnesota. Uprawiana jest w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Do Polski sprowadzona w 1954 r. Jej wartość skontrolowana dotychczas w rejonie lubelskim okazała się dość mierna.

Krzew rośnie słabo, pokrój ma kulisty spłaszczony. Pędy przed zdrewnieniem zielone z ciemnoczerwonymi smugami, na wierzchołkach ostro, szczeciniasto owłosione, w części drewniejącej wyraźnie jednostronnie różowe, po zdrewnieniu jasnobrązowe, o lekko pękającej skórce. Liście średniej wielkości, 3- i 5-klapowe, szarozielone, metaliczne, niektóre z czerwonym nalotem, grube, skórzaste.

Ogonki liściowe ustawione pod kątem ostrym do pędu, blaszki liściowe sztywne, poziome. Klapy szerokie, tępe, nasadowe; często bardzo słabo zaznaczone. Nasada liścia głęboko sercowata. Unerwienie rzadkie, silnie zaznaczone nerwy główne, wzdłuż których blaszka jest wklęsła. Piłkowanie brzegów liści płytkie, łagodnie zaokrąglone. Ogonek liściowy długi, zielony, z czerwonym odcieniem u nasady. Zaliczana jest do średnio plennych. Okazała się wrażliwa na opadzinę liści. Wymaga ciepłego stanowiska i żyznej gleby.

 

Kwitnienie

Kwiatostany długie, luźne. Oś kwiatostanu lekko wygięta u nasady, zielona z czerwonobrunatnym odcieniem, silnie omszona. Kwiaty duże, talerzykowate, z wyraźnym zielonym wałeczkiem u nasady płatków. Działki kielicha zielone, od spodu czerwonawo kreskowane, duże, zwężone u nasady, zaokrąglone, luźno ustawione. Płatki korony małe, wachlarzowate, zielone. Najwięcej kwiatostanów tworzy się na pędach jednorocznych i 2-letnich, na pędach 4-letnich już tylko nieliczne. Kwitnie dość wcześnie. Przymrozki mogą uszkodzić częściowo kwiaty. Odmiana zaczyna owocować wcześnie.

 

Owoce

Grona odmiany 'Red Lake' są długie, luźne i cylindryczne. Oś grona gruba, ciemnozielona, z czerwonymi smugami, silnie omszona, wyraźnie łukowato wygięta u nasady. Przysadki zaostrzone. Jagody bardzo duże, niewyrównane co do wielkości (małe występują nie tylko na wierzchołku grona), kuliste, spłaszczone przy kielichu, ze śladem po opadniętych resztkach okwiatu. Miąższ kwaskowo-słodki, smaczny.

 

Przeznaczenie owoców

Ze względu na duże wymagania glebowe i klimatyczne odmiana ta nadaje się do uprawy tylko w nielicznych rejonach. Można ją uprawiać w ogródkach przydomowych.

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce porzeczka czerwonej 'Red Lake' dojrzewają jednocześnie z owocami odmiany Heros lub do 4 dni później, najczęściej w pierwszej połowie lipca. Dojrzewanie w gronie dość równomierne. Zbiór owoców łatwy.

 

Cięcie

Intensywne cięcie porzeczki czerwonej zaczynamy od 4. roku po posadzeniu. Większość owoców zawiązuje się na krótkopędach wyrastających z pędów trzyletnich i starszych. Prawidłowo uformowany krzew ma nie więcej niż 15 pędów szkieletowych (najlepiej ok 10). 

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Porzeczka czerwona 'Red Lake'

Porzeczka czerwona 'Red Lake'

Porzeczka czerwona 'Red Lake' to odmiana pochodząca z USA, o sporych do bardzo dużych owocach. Miąższ kwaskowo-słodki, smaczny. Odmiana polecana do ogródków. 

Przejdź do góry