Porzeczka czerwona 'Heros'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Porzeczka 'Heros' to odmiana niemiecka, wyselekcjonowana przez H. Rosenthala w Rötha. Wprowadzona do uprawy w 1927 r., uprawiana powszechnie w Europie. W Polsce znana i zalecana już w 1938 r. Od 1958 r. należy do doboru w grupie odmian amatorskich.

Krzew rośnie słabo, wydając mało pędów z szyjki korzeniowej, pokrój ma szeroko-rozłożysty, luźny. Liście średniej wielkości, szarozielone, ustawione najczęściej pod kątem prostym do pędu, o lekko wygiętych w dół brzegach, 3—5-klapowe, czasem asymetryczne, szerokie, w zarysie kwadratowe. Klapy krótkie. U niektórych liści, zwłaszcza młodych, klapa środkowa silnie wydłużona.

Nasada liści ucięta lub sercowata, płytka. Powierzchnia górna liścia matowa lub z połyskiem, pomarszczona wskutek bardzo gęstej i wyraźnej siatki nerwów, dolna — omszona. Piłkowanie brzegów płytkie, zaokrąglone, czasem podwójne. Ogonek liściowy średniej długości, zielony z czerwonymi smugami, omszony, z włoskami u nasady. 

Odmiana zaczyna owocować wcześnie. Najlepiej rośnie i owocuje w cieplejszych rejonach kraju lub na ciepłych stanowiskach, na glebach ciepłych, żyznych, próchnicznych; daje wówczas do 4 kg owoców z krzewu. W gorszych warunkach owocuje słabiej. Krzewy są bardzo wrażliwe na opadzinę liści.

 

Kwitnienie

Kwiatostany bardzo długie, luźne. Oś kwiatostanu łukowato wygięta u nasady, zielona z czerwonawym odcieniem, silnie omszona. Kwiaty duże, płaskie, talerzykowate, z wyraźnym zielonym wałeczkiem u nasady płatków. Działki kielicha żółtozielone, zaokrąglone, szerokie, lekko przewężone u nasady, luźno ustawione. Płatki korony żółtozielone, małe, wąskie, wachlarzowate. Najwięcej kwiatostanów wytwarza się na pędach jednorocznych. Kwitnie wcześnie. 

 

Owoce

Grona porzeczki 'Heros' są bardzo długie, cylindryczne, luźne. Procent nie zawiązanych owoców w gronie bardzo mały. Oś grona ciemnozielona, lekko wygięta u nasady, czasami z jedną przysadką bez jagody. Przysadki małe, ostre. Jagody duże, wyrównane pod względem wielkości, kuliste, lekko spłaszczone przy kielichu, z widocznym śladem po resztkach okwiatu. Skórka ciemnoczerwona, błyszcząca, z żyłkami niewidocznymi. Nasiona przeświecające przez skórkę. 

 

Przeznaczenie owoców

Dzięki wielu zaletom, odmiana 'Heros' polecana jest do ogródków działkowych oraz na plantacjach towarowych. Rośnie bardzo dobrze, szczególnie w korzystnym klimacie lokalnym. Zaleca się ostatnio uprawę tej odmiany w formie szpalerowej.

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce odmiany 'Heros' dojrzewają najczęściej w pierwszej połowie lipca, czasem w końcu czerwca. Dojrzewanie w gronie równomierne. Zbiór owoców bardzo łatwy.

 

Cięcie

Intensywne cięcie porzeczki czerwonej zaczynamy od 4. roku po posadzeniu. Większość owoców zawiązuje się na krótkopędach wyrastających z pędów trzyletnich i starszych. Prawidłowo uformowany krzew ma nie więcej niż 15 pędów szkieletowych (najlepiej ok 10). 

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Porzeczka czerwona 'Heros'

Porzeczka czerwona 'Heros'

Porzeczka czerwona 'Heros' to odmiana, która nadaje się przede wszystkim do ogrodów przydomowych. Miąższ bardzo smaczny, o łagodnym smaku.

Przejdź do góry