Porzeczka czerwona 'Erstling aus Vierlanden'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Porzeczka 'Erstling aus Vierlanden' to odmiana niemiecka otrzymana przez Buhle-Hinterdeicha około 1900 r. w Kirchweiden-Vierlanden. W Polsce znana i uprawiana od wielu lat, należy do doboru w grupie odmian towarowych.

Krzew rośnie średnio silnie, pokrój ma wzniesiony, zwarty. Pędy przed zdrewnieniem zielone z wyraźnymi czerwonymi smugami, w części wierzchołkowej z włoskami gruczołowymi, zdrewniałe — pokryte żółtawobrązową skórką, dość silnie pękającą. Liście średniej wielkości, ciemnozielone, ustawione pod kątem ostrym w stosunku do pędu, 5-klapowe, typowe dla Ribes petraeum, o silnie wydłużonej klapie środkowej, często z dodatkowymi nacięciami.

Bardzo charakterystyczne jest zgięcie blaszki młodych liści ku górze wzdłuż nerwu głównego i klapy nasadowe rynienkowato zwinięte, wskutek czego widoczna jest dolna, lekko omszona powierzchnia liści. Brzegi liści wskutek podgięcia ku górze robią wrażenie fryzowanych.

Nasada liści ucięta. Powierzchnia o słabym połysku, pomarszczona wskutek dużej liczby bardzo wyraźnie zaznaczonych nerwów. Piłkowanie brzegów liści ostre, głębokie, nieregularne, podwójne, czubki ząbków białe. Ogonek liściowy długi, silnie zaczerwieniony u nasady i przy blaszce liściowej, u nasady pokryty włoskami. 

Porzeczka czerwona 'Erstling aus Vierlanden' należy do odmian odpornych na opadzinę liści, silnie natomiast reaguje na okresy suszy lub zbyt lekką, suchą glebę. Obserwuje się wtedy znacznie słabszy wzrost i owocowanie oraz brązowienie i zasychanie brzegów blaszki liściowej. Podobne objawy mogą wystąpić przy nadmiarze chlorków.

 

Kwitnienie

Kwiatostany długie, dość zwarte, złożone z 20—32 kwiatów. Oś kwiatostanu lekko u nasady wygięta, często w przynasadowej części z 1—2 przysadkami bez kwiatów, zielona z czerwonawym odcieniem, bardzo silnie omszona. Kwiaty małe, głębokie, kielichowate, bez wałeczka u nasady płatków. Działki kielicha żółto-zielonkawe, z jasno-brunatno-czerwonawym paskowaniem, duże, szerokie, zaokrąglone, stykające się ze sobą lub czasem lekko zachodzące na siebie.

Płatki korony żółte, małe, szeroko wachlarzowate przy wierzchołku. Kwiatostany tworzą się zarówno na pędach jednorocznych, jak i na 4-letnich, są gęsto osadzone na pędzie. Kwitnie o średniej porze kwitnienia, zwykle w 3 do 4 dni po Herosie. Przymrozki wiosenne mogą uszkodzić kwiaty. 

 

Owoce

Grona porzeczki 'Erstling aus Vierlanden' są zwarte, nieco stożkowate. Oś grona cienka, jasnozielona, bardzo silnie omszona, łukowato wygięta u nasady. Duża część osi grona bez jagód, czasem u nasady lekko zdrewniała. Odmiana Erstling aus Vierlanden daje już w drugim roku duże plony i owocuje obficie w różnych warunkach przyrodniczych. Średni plon z krzewu na glebach żyznych i wilgotnych wynosi około 8 kg już w 4 roku owocowania. Starsze plantacje intensywnie prowadzone dają wysokie plony.

Często występują przysadki bez jagód. Przysadki krótkie, tępe, orzęsione. Jagody niewyrównane co do wielkości, mniejsze występują na wierzchołku grona i w części środkowej, kuliste wydłużone, gruszkowate (zwłaszcza mniejsze jagody), z rurką zaschniętych resztek okwiatu. Skórka czerwona, błyszcząca, z żyłkami prawie niewidocznymi. Nasiona słabo przeświecają przez skórkę. 

 

Przeznaczenie owoców

Odmiana 'Erstling aus Vierlanden' okazała się jedną z najlepszych we wszystkich rejonach kraju. Nadaje się zarówno na plantacje towarowe, jak i do ogrodów przydomowych. Badania zagraniczne wykazały wielką przydatność owoców do produkcji mrożonek.

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce tej odmiany dojrzewają jednocześnie z owocami Herosa lub o 3 dni później, najczęściej w pierwszej połowie lipca. Dojrzewanie w gronie dość równomierne. Grona bardzo łatwe do zbioru.

 

Cięcie

Intensywne cięcie porzeczki czerwonej zaczynamy od 4. roku po posadzeniu. Większość owoców zawiązuje się na krótkopędach wyrastających z pędów trzyletnich i starszych. Prawidłowo uformowany krzew ma nie więcej niż 15 pędów szkieletowych (najlepiej ok 10). 

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Porzeczka czerwona 'Erstling aus Vierlanden'

Porzeczka czerwona 'Erstling aus Vierlanden'

Jedna z najbardziej rozpowszechnionych w uprawie porzeczek czerwonych, uważana za plenną i niezawodną we wszystkich krajach europejskich.

Przejdź do góry