Porzeczka czerwona 'Detvan'

Wysokość sadzonki: 10-15 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: C2 

Opis odmiany

Porzeczka 'Detvan' to słowacka odmiana wyhodowana w Instytucie Sadownictwa w Bojnicach. Powstała w wyniku skrzyżowania odmian 'Jonkheer van Tets' oraz 'Heinemans Rote Spatlese'. Odmiana odporna na choroby grzybowe. Z uwagi na wczesną porę dojrzewania oraz wysokiej jakości owoce, w najbliższych latach może zastąpić porzeczkę 'Jonkheer van Tets'.

Krzew roślinie silnie, pokrój zwarty do lekko rozłożystego, średnio zagęszczony. Pędy jednoroczne liczne, rosnące pionowo. Pędy wieloletnie grube i silnie rozgałęzione.

 

Kwitnienie

Kwiaty średniej wielkości, kwitną wcześnie. Odmiana jest w dużym stopniu samopylna.

 

Owoce

Owoce porzeczki 'Detvan' są duże i ciemnoczerwone; dojrzewają równomiernie. W gronie zebranych jest ok 20 jagód. Owoce są dobrej jakości, polecane do jedzenia na surowo oraz do przetwórstwa.

 

Przeznaczenie owoców

Odmiana polecana do uprawy towarowej oraz amatorskiej. 

 

Termin dojrzewania owoców

Porzeczka czerwona 'Detvan' dojrzewa wcześnie, w pierwszej dekadzie lipca.

 

Wymagania / Stanowisko

Odmiana regularnie plonuje na dobrych stanowiskach i żyznych glebach.

 

Cięcie

Intensywne cięcie porzeczki czerwonej zaczynamy od 4. roku po posadzeniu. Większość owoców zawiązuje się na krótkopędach wyrastających z pędów trzyletnich i starszych. Prawidłowo uformowany krzew ma nie więcej niż 15 pędów szkieletowych (najlepiej ok 10). 

Wysokość sadzonki 10-15 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik C2
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność duża
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Porzeczka czerwona 'Detvan'

Porzeczka czerwona 'Detvan'

Porzeczka 'Detvan' to odmiana odporna na mróz, o dużych, ciemnoczerwonych owocach. Odporna na choroby grzybowe. Owoce są dobrej jakości, polecane do jedzenia na surowo.

Przejdź do góry