Porzeczka czarna 'Tisel' ®

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

30 dostępnych produktów

24,99 zł


Opis odmiany

Porzeczka czarna 'Tisel' ® to nowa, polska odmiana o rodowodzie 'Titania' x samozapylenie. Wpisana do krajowego rejestru oraz Księgi ochrony wyłącznego prawa COBORU w 2000 roku. Odmiana jest również objęta ochroną prawną na terenie całęj Unii Europejskiej do 2029 roku.

Odmiana 'Tisel' rośnie silnie; pokrój wzniesiony z tendencją do zagęszczania i rozkładania się. Pędy są długie i liczne, silnie zabarwione. Pąki średniej wielkości, lekko wydłużone i odstające od pąków. Liście również średniej wielkości. Kwiatostany pojedyncze lub podwójne, średniej długości, o kwiatostanach bardzo słabo zabarwionych antocyjanem.

 

Owoce

Owoce odmiany 'Tisel' są duże, a grona średniej wielkości. Krzew owocuje obficie i regularnie.

W ostatnich latach Instytut Ogrodnictwa prowadził szereg badań, które potwierdziły wysoką wartość produkcyjną nowych odmian porzeczki czarnej. Są one plenne i wytwarzają duże owoce.

Co więcej polskie odmiany są mniej podatne na groźne choroby grzybowe (amerykańskiego mączniaka agrestu, antraknozę liści porzeczki i rdzę wejmutkowo-porzeczkową) i wielkopąkowca niż odmiany standardowe.

 

Porównanie odmian porzeczki - Tisel (tabela)

 

* Wielkość krzewów określono jako pomiar wysokości i szerokości.

** Skala: 1 - brak objawów; 3 - średnie porażenie; 5 - bardzo silne porażenie rośliny

   

 

Termin zbioru owoców

Porzeczka 'Tisel' dojrzewa wcześnie, w pierwszej dekadzie lipca. Możliwy zbiór kombajnowy.

Porzeczka czarna najlepiej owocuje na jednorocznych przyrostach, tj. na pędach, które wyrosły w poprzednim roku z szyjki korzeniowej lub jako pędy boczne ze starych gałęzi. Na starszych częściach gałęzi wytwarzają się co prawda pąki i krótkopędy owocujące, ale ich udział w tworzeniu plonu, jest z każdym rokiem coraz niższy.

 

Przeznaczenie owoców

Owoce 'Tisel' mają wysoką wartość przetwórczą i przerobową. Odmiana polecana na przetwory i soki.

 

Porzeczka Tisel - plon owoców (wykres)

   

 

Wymagania / Stanowisko

Porzeczka 'Tisel' jest wysoce odporna na amerykański mączniak agrestu i rdzę wejmutkowo-porzeczkową, w średnim stopniu podatna na opadzinę liści. Odmiana wytrzymała na mróz.

 

Cięcie

Pierwsze cięcie porzeczki 'Tisel' wykonujemy zaraz po posadzeniu, aby ułatwić przyjęcie się roślin i przyśpieszyć tworzenie się krzewu.

Przez pierwsze 3 lata wykonujemy jedynie niewielkie cięcia sanitarne, polegające na wycinaniu pędów suchych, silnie uszkodzonych mechanicznie oraz leżących na ziemi, które łatwo się ukorzeniają.

Właściwe cięcie rozpoczynamy od 4 roku i wykonujemy przez następne lata. Ma ono charakter odmładzający, prześwietlający i sanitarny. Oprócz pędów suchych, silnie uszkodzonych i leżących na ziemi, wycinamy galęzie czteroletnie, to jest takie które już trzykrotnie owocowały. Pędy te są najgrubsze, najsilniej rozgałęzione i mają najciemniejszą korę. Zwykle też są to gałęzie najbardziej pochylone na skutek kilkuletniego owocowania.

Najlepszy termin cięcia krzewów porzeczki to przedwiośnie - koniec lutego i marzec, czyli przed rozpoczęciem wegetacji. Na bardzo dużych plantacjach może być to zbyt krótki okres, dlatego cięcie rozpoczyna się wtedy zaraz po zbiorach i trwa do jesieni.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana tak

Napisz recenzję

Porzeczka czarna 'Tisel' ®

Porzeczka czarna 'Tisel' ®

Porzeczka czarna 'Tisel' to nowa, polska licencjonowana odmiana. Owocuje obficie i regularnie dużymi owocami. Możliwy zbiór kombajnowy. Polecana na przetwory i soki.

Produkty powiązane

Przejdź do góry