Porzeczka czarna 'Ruben' ®

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

22 dostępnych produktów

24,99 zł


Opis odmiany

Porzeczka 'Ruben' to nowa, polska licencjonowana odmiana porzeczki czarnej. Powstała w wyniku skrzyżowania odmian 'Biełoruska Słodkaja' z 'Ben Lomond'. 

Odmiana prawnie chroniona na terenie całej Unii Europejskiej do 2032 roku. Krzew rośnie umiarkowanie silnie; pokrój jest kulisty. Pędy średniej grubości. Liście średniej wielkości, ciemnozielone. Odmiana jest wytrzymała na mróz oraz odporna na amerykański mączniak agrestu i rdzę wejmutkowo-porzeczkową. Umiarkowanie podatna na antraknozę liści porzeczek. 

 

Kwitnienie

Pąki średniej wielkości, owalne i lekko odstające od pąków. Kwiatostany pojedyncze oraz podwójne, średniej długości.

 

Owoce

Owoce porzeczki 'Ruben' są od średnich do dużych, z połyskiem. Nie osypują się.

W ostatnich latach Instytut Ogrodnictwa prowadził szereg badań, które potwierdziły wysoką wartość produkcyjną nowych odmian porzeczki czarnej. Są one plenne i wytwarzają duże owoce.

Co więcej polskie odmiany są mniej podatne na groźne choroby grzybowe (amerykańskiego mączniaka agrestu, antraknozę liści porzeczki i rdzę wejmutkowo-porzeczkową) i wielkopąkowca niż odmiany standardowe.

 

Porównanie odmian porzeczki - Ruben (tabela)

 

* Wielkość krzewów określono jako pomiar wysokości i szerokości.

** Skala: 1 - brak objawów; 3 - średnie porażenie; 5 - bardzo silne porażenie rośliny

 

Przeznaczenie owoców

Porzeczka 'Ruben' to odmiana plenna i regularnie plonująca. Polecana do przetwórstwa, przede wszystkim do mrożenia. Na plantacjach towarowych jej popularność stale rośnie. Polecana do zbioru kombajnowego.

 

Porzeczka Ruben - plon owoców (wykres)

 

   

Termin dojrzewania owoców

Porzeczka 'Ruben' to odmiana o średnio późnej porze dojrzewania - trzecia dekada lipca.

Porzeczka czarna najlepiej owocuje na jednorocznych przyrostach, tj. na pędach, które wyrosły w poprzednim roku z szyjki korzeniowej lub jako pędy boczne ze starych gałęzi. Na starszych częściach gałęzi wytwarzają się co prawda pąki i krótkopędy owocujące, ale ich udział w tworzeniu plonu, jest z każdym rokiem coraz niższy.

 

Cięcie

Pierwsze cięcie porzeczki 'Ruben' wykonujemy zaraz po posadzeniu, aby ułatwić przyjęcie się roślin i przyśpieszyć tworzenie się krzewu.

Przez pierwsze 3 lata wykonujemy jedynie niewielkie cięcia sanitarne, polegające na wycinaniu pędów suchych, silnie uszkodzonych mechanicznie oraz leżących na ziemi, które łatwo się ukorzeniają.

Właściwe cięcie rozpoczynamy od 4 roku i wykonujemy przez następne lata. Ma ono charakter odmładzający, prześwietlający i sanitarny. Oprócz pędów suchych, silnie uszkodzonych i leżących na ziemi, wycinamy galęzie czteroletnie, to jest takie które już trzykrotnie owocowały. Pędy te są najgrubsze, najsilniej rozgałęzione i mają najciemniejszą korę. Zwykle też są to gałęzie najbardziej pochylone na skutek kilkuletniego owocowania.

Najlepszy termin cięcia krzewów porzeczki to przedwiośnie - koniec lutego i marzec, czyli przed rozpoczęciem wegetacji. Na bardzo dużych plantacjach może być to zbyt krótki okres, dlatego cięcie rozpoczyna się wtedy zaraz po zbiorach i trwa do jesieni.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana tak

Napisz recenzję

Porzeczka czarna 'Ruben' ®

Porzeczka czarna 'Ruben' ®

Porzeczka 'Ruben' to nowa, polska licencjonowana odmiana porzeczki. Jest plenna i regularnie plonująca. Polecana do zbioru kombajnowego. Jej popularność stale rośnie. 

Produkty powiązane

Przejdź do góry