Porzeczka czarna 'Polares' ®

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Porzeczka 'Polares' to najnowsza, polska odmiana porzeczki czarnej. Wyhodowana w ISK w Skierniewicach w wyniku skrzyżowania S12/3/83 z EMB 1834/113. Rośnie umiarkowanie silnie, pokrój zwarty; pędy średnio liczne. Jest odporna na wielkopąkowca porzeczkowego - najgroźniejszego szkodnika i wektora wirusa rewersji. Wytrzymała na mróz oraz odporna na amerykański mączniak agrestu. Z kolei średnio wrażliwa na antraknozę liści i rdzę wejmutkowo-porzeczkową.

 

Kwitnienie

Pąki małe i owalne. Liście średniej wielkości, pięcioklapowe. Kwiatostany średniej długości.

 

Owoce

Owoce średniej wielkości, ale o wysokiej jakości. Zawierają bardzo dużo witaminy C (60-300 mg / 100 g owoców) i bardzo dużo antocyjanów.

W ostatnich latach Instytut Ogrodnictwa prowadził szereg badań, które potwierdziły wysoką wartość produkcyjną nowych odmian porzeczki czarnej. Są one plenne i wytwarzają duże owoce.

Co więcej polskie odmiany są mniej podatne na groźne choroby grzybowe (amerykańskiego mączniaka agrestu, antraknozę liści porzeczki i rdzę wejmutkowo-porzeczkową) i wielkopąkowca niż odmiany standardowe.

 

Porównanie odmian porzeczki - Polares (tabela)

 

* Wielkość krzewów określono jako pomiar wysokości i szerokości.

** Skala: 1 - brak objawów; 3 - średnie porażenie; 5 - bardzo silne porażenie rośliny

 

Przeznaczenie owoców

Odmiana przeznaczona do przetwórstwa, przede wszystkim do produkcji koncentratu i soków. Obecnie testowana jest możliwość zbioru kombajnowego.

Odmiana ‘Polares’ charakteryzuje się słabym wzrostem, wydaje nieco niższe plony niż odmiany standardowe. Jej uprawa jest zalecana na żyznych glebach i sadzona w większym zagęszczeniu celem uzyskania większych plonów.

 

Porzeczka Polares - plon owoców (wykres)

 

 

Termin dojrzewania owoców

Porzeczka 'Polares' dojrzewa w ostatniej dekadzie lipca (kilka dni po odmianie 'Ben Lomond').

Porzeczka czarna najlepiej owocuje na jednorocznych przyrostach, tj. na pędach, które wyrosły w poprzednim roku z szyjki korzeniowej lub jako pędy boczne ze starych gałęzi. Na starszych częściach gałęzi wytwarzają się co prawda pąki i krótkopędy owocujące, ale ich udział w tworzeniu plonu, jest z każdym rokiem coraz niższy.

 

Wymagania glebowe / Stanowisko

Odmiana plonuje obficie na żyznych glebach. 

 

Cięcie

Pierwsze cięcie porzeczki 'Polares' wykonujemy zaraz po posadzeniu, aby ułatwić przyjęcie się roślin i przyśpieszyć tworzenie się krzewu.

Przez pierwsze 3 lata wykonujemy jedynie niewielkie cięcia sanitarne, polegające na wycinaniu pędów suchych, silnie uszkodzonych mechanicznie oraz leżących na ziemi, które łatwo się ukorzeniają.

Właściwe cięcie rozpoczynamy od 4 roku i wykonujemy przez następne lata. Ma ono charakter odmładzający, prześwietlający i sanitarny. Oprócz pędów suchych, silnie uszkodzonych i leżących na ziemi, wycinamy galęzie czteroletnie, to jest takie które już trzykrotnie owocowały. Pędy te są najgrubsze, najsilniej rozgałęzione i mają najciemniejszą korę. Zwykle też są to gałęzie najbardziej pochylone na skutek kilkuletniego owocowania.

Najlepszy termin cięcia krzewów porzeczki to przedwiośnie - koniec lutego i marzec, czyli przed rozpoczęciem wegetacji. Na bardzo dużych plantacjach może być to zbyt krótki okres, dlatego cięcie rozpoczyna się wtedy zaraz po zbiorach i trwa do jesieni.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana tak

Napisz recenzję

Porzeczka czarna 'Polares' ®

Porzeczka czarna 'Polares' ®

Porzeczka 'Polares' to najnowsza, polska odmiana porzeczki czarnej. Owoce wysokiej jakości. Odmiana odporna na wielkopąkowca porzeczkowego. Wytrzymała na mróz.

Produkty powiązane

Przejdź do góry