Porzeczka czarna 'Bona'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: C1,5 

61 dostępnych produktów

23,99 zł


Opis odmiany

Porzeczka czarna 'Bona' to polska odmiana deserowa, o dużych, jędrnych i bardzo smacznych owocach, które równomiernie dojrzewają i nie osypują się. Polecana na desery! Odporna na amerykański mączniak agrestu, ale podatna na opadzinę liści i rdzę wejmutkowo-porzeczkową. 'Bona' jest wrażliwa na wielkopąkowca porzeczkowego i rewersję.

Wzrost jest średnio silny; pędy długie, z wiekiem mają tendencję do pokładania się na ziemi. Pokrój odmiany jest rozłożysty. Liście średniej wielkości, ciemnozielone i okrągłe.

 

Owoce

Porzeczka 'Bona' owocuje bardzo dużymi owocami - są jędrne i bardzo smaczne. Dojrzewają równomiernie i osypują się. Grona krótkie, przylegające do pędów.

 

Przeznaczenie owoców

Odmiana 'Bona' jest polecana przede wszystkim do uprawy amatorskiej. Przydatna ze względu na bardzo wczesną porę dojrzewania owoców.

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce porzeczki 'Bona' dojrzewają bardzo wcześnie - koniec czerwca / początek lipca.

Porzeczka czarna najlepiej owocuje na jednorocznych przyrostach, tj. na pędach, które wyrosły w poprzednim roku z szyjki korzeniowej lub jako pędy boczne ze starych gałęzi, Na starszych częściach gałęzi wytwarzają się co prawda pąki i krótkopędy owocujące, ale ich udział w tworzeniu plonu, jest z każdym rokiem coraz niższy.

 

Cięcie

Pierwsze cięcie porzeczki 'Bona' wykonujemy zaraz po posadzeniu, aby ułatwić przyjęcie się roślin i przyśpieszyć tworzenie się krzewu.

Przez pierwsze 3 lata wykonujemy jedynie niewielkie cięcia sanitarne, polegające na wycinaniu pędów suchych, silnie uszkodzonych mechanicznie oraz leżących na ziemi, które łatwo się ukorzeniają.

Właściwe cięcie rozpoczynamy od 4 roku i wykonujemy przez następne lata. Ma ono charakter odmładzający, prześwietlający i sanitarny. Oprócz pędów suchych, silnie uszkodzonych i leżących na ziemi, wycinamy galęzie czteroletnie, to jest takie które już trzykrotnie owocowały. Pędy te są najgrubsze, najsilniej rozgałęzione i mają najciemniejszą korę. Zwykle też są to gałęzie najbardziej pochylone na skutek kilkuletniego owocowania.

Najlepszy termin cięcia krzewów porzeczki to przedwiośnie - koniec lutego i marzec, czyli przed rozpoczęciem wegetacji. Na bardzo dużych plantacjach może być to zbyt krótki okres, dlatego cięcie rozpoczyna się wtedy zaraz po zbiorach i trwa do jesieni.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik C1,5
Stanowisko słoneczne
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Porzeczka czarna 'Bona'

Porzeczka czarna 'Bona'

Porzeczka czarna 'Bona' to polska odmiana deserowa, o dużych, jędrnych i bardzo smacznych owocach, które równomiernie dojrzewają i nie osypują się.  Polecana na desery!

Produkty powiązane

Przejdź do góry