Porzeczka biała 'Biała z Juterbog'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: C2 

Opis odmiany

Porzeczka biała 'Biała z Juterbog' to stara niemiecka odmiana, która została otrzymana na początku XX w. Rozpowszechniona w Europie i w Polsce. Znajduje się w grupie odmian towarowych doboru jako jedyna porzeczka biała. Wytrzymała na mróz. Polecana ze względu na wysoką odporność na antraknozę liści porzeczek.

Krzew rośnie słabo (niski), ale wydaje dość dużo pędów z szyjki korzeniowej, pokrój ma początkowo kulisty, później zwarty, gałęzie nieco zwisające. Pędy przed zdrewnieniem intensywnie czerwone, w części wierzchołkowej pokryte gęsto długimi włoskami gruczołowymi, zdrewniałe grube, o skórce żółtawobrązowej, silnie spękanej i wstęgo wato się łuszczącej, później kora popielata.

Liście średniej wielkości, 5-klapowe, średniej grubości, jasnozielone, ustawione pod kątem ostrym do pędu. Klapy dość krótkie, szczególnie nasadowe. Nasada liścia ucięta. Brzegi blaszki liściowej lekko podgięte ku górze. Powierzchnia liścia pomarszczona, z unerwieniem bardzo gęstym, dolna — lekko omszona. Piłkowanie brzegów bardzo ostre, często podwójne. Ogonek liściowy długi, zielony z silnym czerwonym odcieniem, na całej długości pokryty włoskami.

 

Kwitnienie

Kwiatostany długie, zwarte. Oś kwiatostanu łukowato wygięta, zielona z czerwonymi smugami, silnie omszona. Kwiaty średniej wielkości, kielichowate, bez wałeczka u nasady płatków, o działkach kielicha zaokrąglonych, zielonawożółtych z jasnoczerwonymi brzegami. Płatki korony żółte, wachlarzowate. Najwięcej kwiatostanów tworzy się na pędach 3-letnich, ale i na 4-letnich jest ich stosunkowo dużo. Kwitnie dość wcześnie, w pierwszej dekadzie maja, czasem w końcu kwietnia. Przy mrozki wiosenne mogą uszkodzić do 30% kwiatów. 

 

Owoce

Owoce porzeczki 'Biała z Juterbog' są duże, wyrównane i lekko żółtawe. Miąższ słodko-kwaśny o bardzo łagodnym smaku. Skórka żółta z wyraźnymi białymi żyłkami. Nasiona silnie przeświecające przez skórkę. 

Grona długie, cylindryczne, zwarte, bardzo mało „przestrzelone”. Oś grona jasna, żółtozielona, silnie omszona, lekko wygięta u nasady. Przysadki szerokie, przylegające do szypułek. 

 

Przeznaczenie owoców

W naszych warunkach, 'Biała z Juterbog' to najcenniejsza odmiana porzeczki białej w Polsce. Nadaje się na duże plantacje i jest odpowiednia do ogrodów przydomowych. Dobrze plonuje w różnych warunkach glebowych. Ręczny zbiór jest łatwy i wydajny.

 

Termin dojrzewania owoców

Porzeczka 'Biała z Juterbog' to odmiana średnio wczesna. Owoce dojrzewają zwykle w połowie lipca. Dojrzewanie w gronie dość równomierne. Zbiór owoców bardzo łatwy. Odmiana należy do plennych i dobrze owocuje zarówno na glebach lessowych, jak i na zasobnych w próchnicę. Odporna na opadzinę liści.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik C2
Stanowisko słoneczne
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Porzeczka biała 'Biała z Juterbog'

Porzeczka biała 'Biała z Juterbog'

Porzeczka biała 'Biała z Juterbog' to najcenniejsza odmiana zalecana do uprawy w naszych warunkach. Owoce duże. Idealna na plantacje i do ogródków działkowych.

Przejdź do góry