Męczennica błękitna

Męczennica błękitna (Passiflora caerulea) to jedno z najbardziej niezwykłych pnączy jednorocznych. Szczególnie polecana osobom szukającym roślin pochodzących z tropików. Przyjęło się, że różne części męczennicy symbolizują Mękę Pańską (np. 5 pylników, jako 5 ran Chrystusa). Stąd jej łacińska nazwa Passiflora (passio = cierpienie).

Wiotkie pędy męczennicy wspinające się po drewnianych kratach tworzą parawan osłaniający taras lub też mogą pięknie zdobić ścianę domu. Kwiaty zadziwiają nie tylko formą, ale i wielkością (średnica do 15 cm). Są niebieskawobiałe do fioletowych, gwiaździste. Pręciki ułożone promieniście, liście pięcioklapowe. Jeden kwiat żyje tylko 2-3 dni, ale latem otwierają się wciąż nowe pąki i okres kwitnienia trwa kilka tygodni

Zimą należy okryć korzenie, egzemplarze doniczkowe zimować w domu. Regularnie podlewać i odżywiać. Męczennica to roślina osłonowa na balkony i tarasy.

Stanowisko: zaciszne, ciepłe; wilgotne powietrze; ziemia żyzna, dobrze przepuszczalna.

Wysokość: 3-12 m

Okres kwitnienia: VI - IX

Gatunek 
2021-02-11

Męczennica błękitna

Jest to piękne pnącze które udało mi się kupić w ubiegłym roku ale chciałbym uzupełnić kolekcję tych pięknych kwiatów. Jeżeli ktoś ma pozostałe gatunki tych pnączy to proszę o kontakt E-mail [email protected]

  Napisz swoją opinię!

  Napisz recenzję

  Męczennica błękitna

  Męczennica błękitna

  Męczennica błękitna to jedno z najbardziej niezwykłych pnączy jednorocznych. Szczególnie polecana osobom szukającym roślin pochodzących z tropików.

  Przejdź do góry