Magnolia purpurowa 'Nigra'

Opis odmiany

Magnolia purpurowa 'Nigra' to bardzo piękna odmiana, lecz dość trudna w uprawie i średnio wytrzymała na mróz. Dorasta do wysokości 3 m.

Jedna z najciemniejszych odmian magnolii uprawianych w Polsce. Mimo iż nazwa mogłaby na to wskazywać, to płatki nie są czarne. Z tego powodu tę magnolię można by nazwać czarnawą lub czerniejącą. Na zewnętrznej stronie płatki są ciemnopurpurowe. Cecha intensywności zabarwienia kwiatów jest zmienna, w zależności od osobnika. Na wewnętrznej stronie płatki są różowe. Średnica kwiatów wynosi co najmniej 12 cm.

Kwitnie później niż odmiany magnolii pośredniej, równocześnie z rozwojem liści, tj. w maju i czerwcu, a także latem, ale nierównomiernie. Kwitnienie jest bardzo długie, gdyż kwiaty rozwijają się stopniowo.

 

Wymagania glebowe / stanowisko

Magnolia purpurowa 'Nigra' wymaga starannego zabezpieczenia na zimę (szczególnie młode okazy). Może być uprawiana w 6. strefie klimatycznej.

Magnolie potrzebują kwaśnego podłoża - jest to bardzo ważne szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu (później magnolie już sobie poradzą). Najlepsze będą gleby żyzne, próchniczne i dostatecznie wilgotne

Korzenie mogą być wrażliwe na niskie temperatury, złe podłoże lub nadmiar wody. Miejsce dla magnolii powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. 

 

Sadzenie

Magnolie powinniśmy sadzić wczesną jesienią, tak aby roślina zdążyła się dobrze ukorzenić przed zimą. Podczas sadzenia, do podłoża należy dać kwaśnego torfu, a jeżeli gleba jest bardzo piaszczysta, to również trochę glinki, która zatrzyma więcej wody. Po posadzeniu drzewko najlepiej wyściółkować korą.

Napisz recenzję

Magnolia purpurowa 'Nigra'

Magnolia purpurowa 'Nigra'

Magnolia purpurowa 'Nigra' to bardzo piękna odmiana. Płatki są ciemnopurpurowe, a intensywność zabarwienia kwiatów jest zmienna. Kwitnienie w maju i czerwcu.

Przejdź do góry