Jagoda kamczacka 'Wołoszebnica'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Jagoda kamczacka 'Wołoszebnica' to wyhodowana w Rosji, bardzo plenna i mrozoodporna odmiana. Toleruje temperatury nawet do -45° C. Dorasta do 2 m wysokości.

 

Wzrost i owocowanie krzewów wybranych odmian jagody kamczackiej w SD w Dąbrowicach.

Badania porównawcze jagody kamczackiej prowadzone przez Instytut Ogrodnictwa udowodniły, iż w warunkach centralnej Polsce, najlepiej plonowała odmiana 'Wojtek' i 'Jolanta' (łącznie w ciągu 6 lat powyżej 15 kg/krzew), a pozostałe nieco gorzej (6-8 kg/krzew). 

 

Porównanie wybranych odmian jagody kamczackiej - Wołoszebnica (tabela)
Źródło: Magazyn "Truskawka, malina, jagody"

 

 

Owoce

Owoce granatowe z lekkim nalotem, niezwykle słodkie i sporej wielkości. 

Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu (zwykle od 10 do 50 g z krzewu). W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka (w optymalnych warunkach). W 5. roku po posadzeniu, z najbardziej obfitujących odmian można uzyskać do 4 kg owoców. Warto podkreślić, iż jagoda kamczacka może owocować nawet 30 lat.

 

Termin dojrzewania owoców

Jagoda kamczacka 'Wołoszebnica' owocuje na początku czerwca.

 

Sadzenie

Jeśli planujemy zbiór ręczny to sadzonki jagody kamczackiej 'Wołoszebnica' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2,5-3 m odległości między poszczególnymi rzędami.

W przypadku zbioru mechanicznego (kombajnem) możemy krzewy sadzić gęściej, pozostawiając jednocześnie większe odstępy między poszczególnymi rzędami (0,6-0,7 m x 4-4,2 m). Pamiętajmy, iż krzewy kamczackiej nie tolerują nadmiernego zagęszczania pędów. Jeśli myślimy o założeniu plantacji to bardzo dobrym stanowiskiem będą nasadzenia po roślinach okopowych lub motylkowych. Przed sadzeniem powinniśmy dostarczyć do gleby obornik w dawce 30 t/ha. Aby mieć pewność, iż plony będą dostatecznie wysokie, powinniśmy posadzić 2-3 różne odmiany, które będą się wzajemnie zapylać.

 

Cięcie jagody kamczackiej

Jagody kamczackie przez pierwsze 4-5 lat od posadzenia nie przycina się w ogóle. Pierwsze cięcie tzw. prześwietlające wykonujemy właśnie po ok 5 latach (w zależności od potrzeby) celem usunięcia starych pędów. Dzięki temu, młodsze pędy zyskają więcej światła, a my zyskamy możliwość uformowania krzewu.


Cięcie można wykonać po zbiorach owoców lub przed kwitnieniem.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Jagoda kamczacka 'Wołoszebnica'

Jagoda kamczacka 'Wołoszebnica'

Jagoda kamczacka 'Wołoszebnica' to wyhodowana w Rosji, bardzo plenna i mrozoodporna odmiana. Owoce granatowe z lekkim nalotem, niezwykle słodkie i sporej wielkości.

Produkty powiązane

Przejdź do góry