Jagoda kamczacka 'Wojtek'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Ogólna charakterystyka:

Jagoda kamczacka to krzew, który pochodzi z Azji i jest co raz częściej spotykana w przydomowych ogródkach jak i na plantacjach. Jest to jedna z najwcześniej owocujących roślin sadowniczych.

Jagoda kamczacka 'Wojtek' to zdecydowanie najbardziej znana i najczęściej wybierana wśród klientów polska odmiana. Rośnie bardzo szybko, ma pokrój kulisty, mocno rozgałęziony. Owoce są sporej wielkości, niezwykle aromatyczne i słodkie. Wielkość krzewu (wys. x szer.): 170 x 150 cm. Możliwy zbiór mechaniczny jak i ręczny.

Owoce:

Odmiana 'Wojtek' owocuje bardzo obficie. Owoce mają kształt podłużny, są soczyste i dojrzewają jednocześnie. Smak słodko-kwaśny, aromatyczny. Średni plon z dojrzałego krzewu wynosi średnio 3,5 kg, a maksymalny - nawet do 5 kg. Średnia masa jagody to ok 1 g.

Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu (zwykle od 10 do 50 g z krzewu). W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka (w optymalnych warunkach). Jagoda kamczacka może owocować nawet 30 lat.

Przeznaczenie owoców:

Owoce idealnie nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na soki, susz oraz do mrożenia. Odmiana 'Wojtek' jest niezwykle odporna na mróz, dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy amatorskiej, jak i na duże plantacje. 

Owoce jagody kamczackiej są ponadto cennym źródłem substancji biologicznie czynnych (antocyjany, flawonoidy, polifenole, kwasy organiczne, witaminy). Świeże owoce, zależnie od odmiany, zawierają dużo antocyjanów. Bogactwo tych związków w owocach powoduje, że mają wysoką aktywność antyoksydacyjną. Substancje te pomagają w walce z chorobami nowotworowymi oraz opóźniają procesy starzenia się.

Okres dojrzewania:

Owoce dojrzewają w pierwszej połowie czerwca.

Uprawa i pielęgnacja:

Jagody kamczackie mają opinię mało wymagających krzewów, są bardzo wytrzymałe na mróz i suszę, jeśli oczywiście zapewni im się odpowiednie warunki. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych; dobrze radzą sobie także w półcieniu. Najlepsze zbiory osiągniemy jeśli posadzimy jagodę kamczacką na glebach o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5 - 6).

Cięcie: 

Jagody kamczackie przez pierwsze 4-5 lat od posadzenia nie przycina się w ogóle. Pierwsze cięcie tzw. prześwietlające wykonujemy właśnie po ok 5 latach (w zależności od potrzeby) celem usunięcia starych pędów. Dzięki temu, młodsze pędy zyskają więcej światła, a my zyskamy możliwość uformowania krzewu.

Sadzenie:

Sadzonki jagody kamczackiej 'Wojtek' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Najlepszy zapylacz:

Aby uzyskać bardziej obfite zbiory owoców należy posadzić w pobliżu inne odmiany jagody kamczackiej. Najlepszym zapylaczem dla odmiany 'Wojtek' jest 'Zojka'. 

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie
Gatunek 
2017-02-07

Odmiana godna polecenia

Miąższ Wojtka jest bardzo smaczny, powiedzmy kwaśno-słodki, podobno z dużą ilością witaminy C :) Wojtek jest ceniony przez plantatorów przede wszystkim ze względu na wysoką plenność.

  Gatunek 
  2017-01-08

  Najbardziej popularna i rozpoznawalna w Polsce odmiana jagody ka

  Owoce są spore, słodko-kwaśne i aromatyczne. Dojrzewają równomiernie. Maksymalny plon w idealnych warunkach to nawet 5kg owoców! Możliwy zbiór mechaniczny jak i ręczny.

   Napisz swoją opinię!

   Napisz recenzję

   Jagoda kamczacka 'Wojtek'

   Jagoda kamczacka 'Wojtek'

   Jagoda kamczacka 'Wojtek' to zdecydowanie najbardziej znana i najczęściej wybierana wśród klientów polska odmiana. Owoce są sporej wielkości, niezwykle aromatyczne i słodkie.

   Produkty powiązane

   Przejdź do góry