Jagoda kamczacka 'Sinogłaska'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Jagoda kamczacka 'Sinogłaska' to odmiana pochodząca z Rosji, a konkretnie Syberii. Jest niezwykle odporna na mróz. Mało wymagająca w uprawie.

 

Wzrost i owocowanie krzewów wybranych odmian jagody kamczackiej w SD w Dąbrowicach.

Badania porównawcze jagody kamczackiej prowadzone przez Instytut Ogrodnictwa udowodniły, iż w warunkach centralnej Polsce, najlepiej plonowała odmiana 'Wojtek' i 'Jolanta' (łącznie w ciągu 6 lat powyżej 15 kg/krzew), a pozostałe nieco gorzej (6-8 kg/krzew).

 

Porównanie wybranych odmian jagody kamczackiej - Sinogłaska (tabela)
Źródło: Magazyn "Truskawka, malina, jagody"

 

Owoce

Odmiana 'Sinogłaska' owocuje bardzo obficie słodko-kwaśnymi owocami. Ich kształt jest cylindryczny i regularny.

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce jagody kamczackiej 'Sinogłaska' dojrzewają w pierwszej dekadzie czerwca.

Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu (zwykle od 10 do 50 g z krzewu). W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka (w optymalnych warunkach). W 5. roku po posadzeniu, z najbardziej obfitujących odmian można uzyskać do 4 kg owoców. Warto podkreślić, iż jagoda kamczacka może owocować nawet 30 lat.

 

Sadzenie

Jeśli planujemy zbiór ręczny to sadzonki jagody kamczackiej 'Sinogłaska' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2,5-3 m odległości między poszczególnymi rzędami.

W przypadku zbioru mechanicznego (kombajnem) możemy krzewy sadzić gęściej, pozostawiając jednocześnie większe odstępy między poszczególnymi rzędami (0,6-0,7 m x 4-4,2 m). Pamiętajmy, iż krzewy kamczackiej nie tolerują nadmiernego zagęszczania pędów. Jeśli myślimy o założeniu plantacji to bardzo dobrym stanowiskiem będą nasadzenia po roślinach okopowych lub motylkowych. Przed sadzeniem powinniśmy dostarczyć do gleby obornik w dawce 30 t/ha. Aby mieć pewność, iż plony będą dostatecznie wysokie, powinniśmy posadzić 2-3 różne odmiany, które będą się wzajemnie zapylać.

 

Cięcie jagody kamczackiej

Jagody kamczackie przez pierwsze 4-5 lat od posadzenia nie przycina się w ogóle. Pierwsze cięcie tzw. prześwietlające wykonujemy właśnie po ok 5 latach (w zależności od potrzeby) celem usunięcia starych pędów. Dzięki temu, młodsze pędy zyskają więcej światła, a my zyskamy możliwość uformowania krzewu.


Cięcie można wykonać po zbiorach owoców lub przed kwitnieniem.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Jagoda kamczacka 'Sinogłaska'

Jagoda kamczacka 'Sinogłaska'

Jagoda kamczacka 'Sinogłaska' to niezwykle odporna na mróz odmiana wyhodowana w Rosji. Owocuje bardzo obficie. Mało wymagająca w uprawie.

Produkty powiązane

Przejdź do góry