Jagoda kamczacka 'Nimfa'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Jagoda kamczacka 'Nimfa' to bardzo słodka odmiana o wyraźnym aromacie i średniej sile wzrostu. Niezwykle odporna na mróz. Wielkość krzewu (wys. x szer.): 150 x 120 cm.

 

Owoce

Owoce są niebieskofioletowe, pokryte woskowym nalotem. Średnia masa jagody wynosi 1,2 g. Smak niezwykle słodki, z wyraźnym aromatem

Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu (zwykle od 10 do 50 g z krzewu). W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka (w optymalnych warunkach). W 5. roku po posadzeniu, można uzyskać średni plon do 2 kg owoców. Warto podkreślić, iż jagoda kamczacka może owocować nawet 30 lat.

 

Przeznaczenie owoców

Odmiana jest polecana do uprawy amatorskiej w całej Polsce.

 

Termin dojrzewania owoców

Jagoda kamczacka 'Nimfa' owocuje w połowie czerwca.

 

Najlepszy zapylacz dla jagody kamczackiej 'Nimfa'

Aby uzyskać bardziej obfite zbiory owoców należy posadzić w pobliżu inne odmiany jagody kamczackiej. Najlepszymi zapylaczami będą: 'Morena', 'Leningradskij Velikan' oraz 'Honeybee'.

 

Sadzenie

Jeśli planujemy zbiór ręczny to sadzonki jagody kamczackiej 'Nimfa' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2,5-3 m odległości między poszczególnymi rzędami.

W przypadku zbioru mechanicznego (kombajnem) możemy krzewy sadzić gęściej, pozostawiając jednocześnie większe odstępy między poszczególnymi rzędami (0,6-0,7 m x 4-4,2 m). Pamiętajmy, iż krzewy kamczackiej nie tolerują nadmiernego zagęszczania pędów. Jeśli myślimy o założeniu plantacji to bardzo dobrym stanowiskiem będą nasadzenia po roślinach okopowych lub motylkowych. Przed sadzeniem powinniśmy dostarczyć do gleby obornik w dawce 30 t/ha. Aby mieć pewność, iż plony będą dostatecznie wysokie, powinniśmy posadzić 2-3 różne odmiany, które będą się wzajemnie zapylać.

 

Cięcie jagody kamczackiej

Jagody kamczackie przez pierwsze 4-5 lat od posadzenia nie przycina się w ogóle. Pierwsze cięcie tzw. prześwietlające wykonujemy właśnie po ok 5 latach (w zależności od potrzeby) celem usunięcia starych pędów. Dzięki temu, młodsze pędy zyskają więcej światła, a my zyskamy możliwość uformowania krzewu.


Cięcie można wykonać po zbiorach owoców lub przed kwitnieniem.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Jagoda kamczacka 'Nimfa'

Jagoda kamczacka 'Nimfa'

Jagoda kamczacka 'Nimfa' to bardzo słodka odmiana o wyraźnym aromacie. Owoce są niebieskofioletowe, pokryte woskowym nalotem. Niezwykle odporna na mróz, przez co jest zalecana do uprawy amatorskiej w całej Polsce.

Produkty powiązane

Przejdź do góry