Jagoda kamczacka 'Honey Bee' ®

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 2 lata 

Pojemnik: P11 

Opis odmiany

Jagoda kamczacka 'Honey Bee' to licencjonowana odmiana jagody kamczackiej z Kanady. Wyhodowana na University of Saskatchewan. Otrzymana w wyniku skrzyżowania rosyjskiej odmiany 'Suvenir' oraz odmiany z Wysp Kurylskich - 'Blue Pacific'.

Stworzona aby zapylać takie odmiany jak 'Borealis', 'Tundra' oraz 'Indigo' (kwitnie w tym samym okresie co wymienione odmiany).

Rośnie szybko i jest bardzo produktywna. Jest wyższa od pozostałych kanadyjskich odmian o ok 0,5 m. Zbiór mechaniczny jest niewskazany. Polecana na soki, galaretki oraz wina.

 

Owoce

Owoce soczyste, smak stosunkowo cierpki (co prawda nie tak cierpki jak u odmian rosyjskich, aczkolwiek wiodące kanadyjskie odmiany jak Borealis, czy Tundra). Osoby, które miały okazję skosztować tej odmiany, wskazywały że smak 'Honey Bee' jest wyjątkowy, jakby uzupełniony o nutkę goryczy, co tylko podkreśla niezwykły charakter tej odmiany.

Owoce mają cylindryczny kształt, wyglądem przypominają odmiany rosyjskie.

Ogonki mocno przytwierdzone do owoców, długo utrzymują się na krzakach (w przeciwieństwie do rosyjskich zapylaczy - których owoce opadają już pod koniec czerwca lub na początku lipca). Niekiedy owoce 'Honey Bee' wiszą na krzakach aż do 3 tyg. sierpnia.

Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu (zwykle od 10 do 50 g z krzewu). W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka (w optymalnych warunkach). Z jednego krzewu odmiany 'Honey bee' można uzyskać nawet do 4 kg owoców. Jagoda kamczacka może owocować nawet 30 lat.

 

Termin kwitnienia - dlaczego to takie ważne?

Jagoda kamczacka owocuje bardzo słabo bez zapylenia krzyżowego (pyłkiem innej odmiany). Brak odpowiedniego "sąsiedztwa" w postaci innych odmian powoduje, iż procent zawiązywanych owoców jest bardzo niski, a same jagody niewielkie. Na szczęście, na polskim rynku, wybór odmian jest bardzo duży (być może nawet zbyt duży, gdyż co raz trudniej wybrać te najlepsze).

Aby wybrać najwłaściwsze odmiany do zapylenia krzyżowego kierujemy się następująco zasadą: planujemy takie sąsiedztwo odmian, aby terminy pełni kwitnienia nakładały się lub były zbliżone do siebie. Pamiętamy również aby wybrane odmiany miał jak najdalsze pokrewieństwo.

 

Termin kwitnienia jagody kamczackiej Honey Bee

 

Kwitnienie jagody kamczackiej zaczyna się bardzo wcześnie, w niektórych sezonach nawet w połowie marca. W tym czasie temperatura nie sprzyja oblotom pszczoły miodnej, natomiast bardzo chętnie jagodę odwiedzają trzmiele. Jagoda kamczacka to krzew w pełni mrozoodporny - kwiaty nie przemarzają nawet w temperaturze - 8°C.

 

Najlepszy zapylacz dla jagody kamczackiej 'Honey Bee'

Aby uzyskać większe zbiory należy posadzić w pobliżu kilka innych odmian celem zapylenia krzyżowego. Najlepszymi zapylaczami dla odmiany 'Honey Bee' będą kanadyjskie odmiany takie jak: 'Aurora', 'Indigo Gem', 'Tundra', 'Borealis'.

Z racji, iż 'Honey Bee' jest odmianą sporo większą od pozostałych pochodzących z Kanady, 1 sadzonka 'Honey Bee' może dostarczyć pyłek na 4-8 sadzonek odmiany 'Borealis' lub 'Tundra'.

 

Tabela zapylania krzyżowego kanadyjskich odmian jagody kamczackiej

   

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce jagody kamczackiej 'Honey Bee' dojrzewają w 2 połowie czerwca.

Odmiana raczej nie nadaje się do zbioru kombajnowego, gdyż może on za bardzo zgnieść owoc i zrobić z niego miazgę (nie jest to problem  gdy chcemy otrzymać sok). Nie mniej jednak zaraz po zbiorze owoce powinniśmy zamrozić.

 

Termin dojrzewania jagody kamczackiej Honey Bee

   

 

Sadzenie jagody kamczackiej

W przypadku uprawy amatorskiej, 'Honey Bee' warto posadzić od północnej strony względem np. ' Borealis' lub w odpowiednio dużej odległości aby nie zabrała dostępu do światła innym odmianom. 'Honey Bee' mimo że wyższa, to na szerokość zajmuje tyle samo miejsca co większość odmian.

Jeśli planujemy zbiór ręczny to sadzonki jagody kamczackiej 'Honey Bee' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2,5-3 m odległości między poszczególnymi rzędami. 'Honey Bee' warto sadzić w osobnych rzędach (na przemian z innymi odmianami).

Pamiętajmy, iż krzewy kamczackiej nie tolerują nadmiernego zagęszczania pędów. Jeśli myślimy o założeniu plantacji to bardzo dobrym stanowiskiem będą nasadzenia po roślinach okopowych lub motylkowych. Przed sadzeniem powinniśmy dostarczyć do gleby obornik w dawce 30 t/ha. Aby mieć pewność, iż plony będą dostatecznie wysokie, powinniśmy posadzić 2-3 różne odmiany, które będą się wzajemnie zapylać.

 

Cięcie jagody kamczackiej

Jagody kamczackie przez pierwsze 4-5 lat od posadzenia nie przycina się w ogóle. Pierwsze cięcie tzw. prześwietlające wykonujemy właśnie po ok 5 latach (w zależności od potrzeby) celem usunięcia starych pędów. Dzięki temu, młodsze pędy zyskają więcej światła, a my zyskamy możliwość uformowania krzewu.

Cięcie można wykonać po zbiorach owoców lub przed kwitnieniem.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 2 lata
Pojemnik P11
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana tak

Napisz recenzję

Jagoda kamczacka 'Honey Bee' ®

Jagoda kamczacka 'Honey Bee' ®

Jagoda kamczacka 'Honey Bee' to deserowa licencjonowana odmiana z Kanady. Bardzo produktywna, idealny zapylacz innych odmian. Polecana na plantacje towarowe. Rośnie szybko.

Produkty powiązane

Przejdź do góry