Jagoda kamczacka 'Gordost' Bakczara'

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Opis odmiany

Jagoda kamczacka 'Gordost' Bakczara' to deserowa, licencjonowana odmiana rosyjska otrzymana w wyniku swobodnego zapylenia odmiany 68-2. Krzew dorasta do 1,6 m wysokości i rozkrzewia się na ok 1,2 m. Pokrój średnio zwarty, młode pędy mogą uginać się pod ciężarem owoców.

 

Owoce

Owoce 'Gordost' Bakczara' są średniej wielkości (ok 1,3 g), kształt wydłużony - nawet do 4,5 cm. Barwa fioletowoniebieska, z silnym woskowym nalotem. Smak słodko-kwaśny, blizna poszypułkowa sucha. Owoce polecane do bezpośredniej konsumpcji oraz do zamrażania. Dobrze znoszą transport. W jednym z badań uzyskano bardzo wysoki poziom Brix (17,0°Bx).

Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu (zwykle od 10 do 50 g z krzewu). W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka (w optymalnych warunkach). W 5. roku po posadzeniu, z najbardziej obfitujących odmian można uzyskać do 4 kg owoców. Warto podkreślić, iż jagoda kamczacka może owocować nawet 30 lat.

 

Termin kwitnienia - dlaczego to takie ważne?

Jagoda kamczacka owocuje bardzo słabo bez zapylenia krzyżowego (pyłkiem innej odmiany). Brak odpowiedniego "sąsiedztwa" w postaci innych odmian powoduje, iż procent zawiązywanych owoców jest bardzo niski, a same jagody niewielkie. Na szczęście, na polskim rynku, wybór odmian jest bardzo duży (być może nawet zbyt duży, gdyż co raz trudniej wybrać te najlepsze).

Aby wybrać najwłaściwsze odmiany do zapylenia krzyżowego kierujemy się następująco zasadą: planujemy takie sąsiedztwo odmian, aby terminy pełni kwitnienia nakładały się lub były zbliżone do siebie. Pamiętamy również aby wybrane odmiany miał jak najdalsze pokrewieństwo.

Kwitnienie jagody kamczackiej zaczyna się bardzo wcześnie, w niektórych sezonach nawet w połowie marca. W tym czasie temperatura nie sprzyja oblotom pszczoły miodnej, natomiast bardzo chętnie jagodę odwiedzają trzmiele. Jagoda kamczacka to krzew w pełni mrozoodporny - kwiaty nie przemarzają nawet w temperaturze - 8°C.

W 2014 roku okres kwitnienia odmiany 'Gordost' Bakczara' trwał: 03.04.-18.04.2014.

 

Najlepszy zapylacz dla jagody kamczackiej 'Gordost' Bakczara'

Aby uzyskać większe zbiory należy posadzić w pobliżu kilka innych odmian celem zapylenia krzyżowego. Najlepsze zapylacze dla jagody kamczackiej 'Gordost' Bakczara' to odmiany: 'Docz' Velikana', 'Streżewczanka', 'Vostorg', 'Bakczarskij Velikan'.

 

Termin dojrzewania owoców

Jagoda kamczacka 'Gordost' Bakczara' dojrzewa pod koniec czerwca. Możliwy zbiór mechaniczny i ręczny. Polecany zbiór w dwóch terminach. Jagody mogą się osypywać. Średni plon z krzewu: 3,2 kg. Średni plon z hektara: 10,5 t/ha. 

 

Uprawa i pielęgnacja

Jagody kamczackie mają opinię mało wymagających krzewów, są bardzo wytrzymałe na mróz i suszę, jeśli oczywiście zapewni im się odpowiednie warunki. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych; dobrze radzą sobie także w półcieniu. Najlepsze zbiory osiągniemy jeśli posadzimy jagodę kamczacką na glebach o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5 - 6,5).

 

Sadzenie jagody kamczackiej

Jeśli planujemy zbiór ręczny to sadzonki jagody kamczackiej 'Gordost' Bakczara' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2,5-3 m odległości między poszczególnymi rzędami.

W przypadku zbioru mechanicznego (kombajnem) możemy krzewy sadzić gęściej, pozostawiając jednocześnie większe odstępy między poszczególnymi rzędami (0,6-0,7 m x 4-4,2 m).

Pamiętajmy, iż krzewy kamczackiej nie tolerują nadmiernego zagęszczania pędów. Jeśli myślimy o założeniu plantacji to bardzo dobrym stanowiskiem będą nasadzenia po roślinach okopowych lub motylkowych. Przed sadzeniem powinniśmy dostarczyć do gleby obornik w dawce 30 t/ha. Aby mieć pewność, iż plony będą dostatecznie wysokie, powinniśmy posadzić 2-3 różne odmiany, które będą się wzajemnie zapylać.

 

Cięcie jagody kamczackiej

Jagody kamczackie przez pierwsze 4-5 lat od posadzenia nie przycina się w ogóle. Pierwsze cięcie tzw. prześwietlające wykonujemy właśnie po ok 5 latach (w zależności od potrzeby) celem usunięcia starych pędów. Dzięki temu, młodsze pędy zyskają więcej światła, a my zyskamy możliwość uformowania krzewu.

Cięcie można wykonać po zbiorach owoców lub przed kwitnieniem.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Jagoda kamczacka 'Gordost' Bakczara'

Jagoda kamczacka 'Gordost' Bakczara'

Jagoda kamczacka 'Gordost' Bakczara' to deserowa odmiana z Rosji. Owoce polecane do bezpośredniej konsumpcji oraz do zamrażania. Smak słodko-kwaśny.

Produkty powiązane

Przejdź do góry