Jagoda kamczacka 'Duet'

Wysokość sadzonki: 15-45 cm 

Wiek sadzonki: 2 lata 

Pojemnik: C1,5 

18 dostępnych produktów

25,99 zł


Opis odmiany

Jagoda kamczacka 'Duet' to polska mało wymagająca i silnie owocująca odmiana. Wysoce odporna na mróz. Jedna z bardziej popularnych i chętnie kupowanych.

 

Owoce

Owoce odmiany 'Duet' są duże i wyjątkowo smaczne, dzięki czemu jest to jedna z częściej kupowanych odmian.

Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu (zwykle od 10 do 50 g z krzewu). W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka (w optymalnych warunkach). W 5. roku po posadzeniu, z najbardziej obfitujących odmian można uzyskać do 4 kg owoców. Warto podkreślić, iż jagoda kamczacka może owocować nawet 30 lat.

 

Termin kwitnienia - dlaczego to takie ważne?

Jagoda kamczacka owocuje bardzo słabo bez zapylenia krzyżowego (pyłkiem innej odmiany). Brak odpowiedniego "sąsiedztwa" w postaci innych odmian powoduje, iż procent zawiązywanych owoców jest bardzo niski, a same jagody niewielkie. Na szczęście, na polskim rynku, wybór odmian jest bardzo duży (być może nawet zbyt duży, gdyż co raz trudniej wybrać te najlepsze).

Aby wybrać najwłaściwsze odmiany do zapylenia krzyżowego kierujemy się następująco zasadą: planujemy takie sąsiedztwo odmian, aby terminy pełni kwitnienia nakładały się lub były zbliżone do siebie. Pamiętamy również aby wybrane odmiany miał jak najdalsze pokrewieństwo.

 

Termin kwitnienia jagody kamczackiej Duet

 

Kwitnienie jagody kamczackiej zaczyna się bardzo wcześnie, w niektórych sezonach nawet w połowie marca. W tym czasie temperatura nie sprzyja oblotom pszczoły miodnej, natomiast bardzo chętnie jagodę odwiedzają trzmiele. Jagoda kamczacka to krzew w pełni mrozoodporny - kwiaty nie przemarzają nawet w temperaturze - 8°C.

 

Najlepszy zapylacz dla jagody kamczackiej 'Duet'

Jagoda kamczacka 'Duet' będzie najlepiej plonowała, jeśli posadzimy ją w towarzystwie innych polskich odmian, takich jak 'Wojtek' czy 'Atut', które są dla tej odmiany bardzo dobrymi zapylaczami.

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce 'Duet' dojrzewają w pierwszej połowie czerwca.

 

Termin dojrzewania jagody kamczackiej Duet

   

 

Uprawa i pielęgnacja

Jagody kamczackie mają opinię mało wymagających krzewów, są bardzo wytrzymałe na mróz i suszę, jeśli oczywiście zapewni im się odpowiednie warunki. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych; dobrze radzą sobie także w półcieniu. Najlepsze zbiory osiągniemy jeśli posadzimy jagodę kamczacką na glebach o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5 - 6,5).

 

Sadzenie jagody kamczackiej

Jeśli planujemy zbiór ręczny to sadzonki jagody kamczackiej 'Duet' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2,5-3 m odległości między poszczególnymi rzędami.

W przypadku zbioru mechanicznego (kombajnem) możemy krzewy sadzić gęściej, pozostawiając jednocześnie większe odstępy między poszczególnymi rzędami (0,6-0,7 m x 4-4,2 m).

Pamiętajmy, iż krzewy kamczackiej nie tolerują nadmiernego zagęszczania pędów. Jeśli myślimy o założeniu plantacji to bardzo dobrym stanowiskiem będą nasadzenia po roślinach okopowych lub motylkowych. Przed sadzeniem powinniśmy dostarczyć do gleby obornik w dawce 30 t/ha. Aby mieć pewność, iż plony będą dostatecznie wysokie, powinniśmy posadzić 2-3 różne odmiany, które będą się wzajemnie zapylać.

 

Cięcie jagody kamczackiej

Jagody kamczackie przez pierwsze 4-5 lat od posadzenia nie przycina się w ogóle. Pierwsze cięcie tzw. prześwietlające wykonujemy właśnie po ok 5 latach (w zależności od potrzeby) celem usunięcia starych pędów. Dzięki temu, młodsze pędy zyskają więcej światła, a my zyskamy możliwość uformowania krzewu.

Cięcie można wykonać po zbiorach owoców lub przed kwitnieniem.

Wysokość sadzonki 15-45 cm
Wiek sadzonki 2 lata
Pojemnik C1,5
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie
Gatunek 
2017-07-28

Sadzonki dobrze zapakowane

Wszystko ok. POlecam!

  Gatunek 
  2017-01-08

  Niezwykle smaczne owoce! Jedna z najczęściej kupowanych odmian

  Mało wymagają i niezwykle odporna odmiana. Rośnie silnie, owocuje obficie.

   Napisz swoją opinię!

   Napisz recenzję

   Jagoda kamczacka 'Duet'

   Jagoda kamczacka 'Duet'

   Jagoda kamczacka 'Duet' to mało wymagająca, mrozoodporna i silnie owocująca odmiana. Wyjątkowo smaczne i duże owoce. Mało wymagająca w uprawie.

   Produkty powiązane

   Przejdź do góry