Jagoda kamczacka 'Docz' Velikana' ®

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: P9 

Ogólna charakterystyka:

Jagoda kamczacka 'Docz' Velikana' to licencjonowana, deserowa odmiana wyhodowana w Rosji. Owoce są słodkie, bardzo smaczne.

Owoce:

Lekko spłaszczone, ciemnofioletowe. Średnia wielkość jagody wynosi 1,8 g. 

Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu (zwykle od 10 do 50 g z krzewu). W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka (w optymalnych warunkach). Z jednego krzewy odmiany 'Docz' Velikana' można uzyskać ok 3 kg owoców. Jagoda kamczacka może owocować nawet 30 lat.

Przeznaczenie owoców:

Polecana na plantacje towarowe oraz do uprawy amatorskiej. Owoce można mrozić, dobrze znoszą transport.

Okres dojrzewania:

Owoce dojrzewają w 2 połowie czerwca.

Odmiana z powodzeniem nadaje się do zbioru mechanicznego. W opinii niektórych producentów owoce zbierane kombajnem cechuje lepsza jakość niż te zbierane ręcznie. Mogą być z śmiało sprzedawane na rynek świeżych owoców.

Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kombajnów całorzędowych lub połówkowych, używanych powszechnie do zbioru owoców porzeczek, czy agrestu. Minimalny wiek krzewów jagody kamczackiej, z których owoce można zbierać maszynowo, to 3 lub 4 lata. Warto zauważyć, iż optymalna wysokość zbiorcza kombajnu wynosi ok 20-30 cm, owoce znajdujące się poniżej tego poziomu pozostaną niezebrane lub opadną.

Dla zwiększenia wydajności zbioru, zasadne jest usunięcie nisko wyrastających pędów i nadanie krzewom kształtu stożka lub parasola. Prawidłowy kształt krzewów oraz owocowanie na optymalnej dla kombajnu wysokości sprawi, że mechaniczny zbiór będzie łatwiejszy.

Cięcie: 

Jagody kamczackie przez pierwsze 4-5 lat od posadzenia nie przycina się w ogóle. Pierwsze cięcie tzw. prześwietlające wykonujemy właśnie po ok 5 latach (w zależności od potrzeby) celem usunięcia starych pędów. Dzięki temu, młodsze pędy zyskają więcej światła, a my zyskamy możliwość uformowania krzewu.

Sadzenie:

Sadzonki jagody kamczackiej 'Docz' Velikana' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2 m odległości między poszczególnymi rzędami.

Najlepszy zapylacz:

Aby uzyskać większe zbiory należy posadzić w pobliżu kilka innych odmian celem zapylenia krzyżowego. Najlepszymi zapylaczami dla odmiany 'Docz' Velikana' są: 'Vostorg', 'Streżewczanka', oraz 'Bakczarskij Velikan'. 

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik P9
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana tak

Napisz recenzję

Jagoda kamczacka 'Docz' Velikana' ®

Jagoda kamczacka 'Docz' Velikana' ®

Jagoda kamczacka 'Docz' Velikana' to licencjonowana, deserowa odmiana. Owoce duże, ciemnofioletowe, nie osypują się. Można je zamrozić, dobrze znoszą transport.

Produkty powiązane

Przejdź do góry