Jagoda kamczacka 'Borealis' ®

Wysokość sadzonki: 15-45 cm 

Wiek sadzonki: 2 lata 

Pojemnik: P11 

Opis odmiany

Jagoda kamczacka 'Borealis' to licencjonowana odmiana jagody kamczackiej z Kanady. Wyhodowana na University of Saskatchewan. Odmiana amatorska oraz na plantacje towarowe.

Pokrój rozłożysty, zagęszczający się. Zbiór wyłącznie ręczny.

 

Owoce

'Borealis' to odmiana deserowa. Owoce polecane do jedzenia na surowo. Bardzo słodkie, wyśmienite! Średnia wielkość jagody to 1,6 g. Owoce nie osypują się. Mocno przytwierdzone do szypułek.

 

 

Jagoda kamczacka Borealis - owoce na talerzu

 

 

Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu (zwykle od 10 do 50 g z krzewu). W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka (w optymalnych warunkach). W 5. roku po posadzeniu, z jednego krzewy odmiany 'Borealis' można uzyskać do 5 kg owoców. Jagoda kamczacka może owocować nawet 30 lat.

 

Termin kwitnienia - dlaczego to takie ważne?

Jagoda kamczacka owocuje bardzo słabo bez zapylenia krzyżowego (pyłkiem innej odmiany). Brak odpowiedniego "sąsiedztwa" w postaci innych odmian powoduje, iż procent zawiązywanych owoców jest bardzo niski, a same jagody niewielkie. Na szczęście, na polskim rynku, wybór odmian jest bardzo duży (być może nawet zbyt duży, gdyż co raz trudniej wybrać te najlepsze).

Aby wybrać najwłaściwsze odmiany do zapylenia krzyżowego kierujemy się następująco zasadą: planujemy takie sąsiedztwo odmian, aby terminy pełni kwitnienia nakładały się lub były zbliżone do siebie. Pamiętamy również aby wybrane odmiany miał jak najdalsze pokrewieństwo.

 

Termin kwitnienia jagody kamczackiej Borealis

 

Kwitnienie jagody kamczackiej zaczyna się bardzo wcześnie, w niektórych sezonach nawet w połowie marca. W tym czasie temperatura nie sprzyja oblotom pszczoły miodnej, natomiast bardzo chętnie jagodę odwiedzają trzmiele. Jagoda kamczacka to krzew w pełni mrozoodporny - kwiaty nie przemarzają nawet w temperaturze - 8°C.

 

Najlepszy zapylacz dla jagody kamczackiej 'Borealis'

Aby uzyskać większe zbiory należy posadzić w pobliżu kilka innych odmian celem zapylenia krzyżowego.

Najlepszymi zapylaczami dla odmiany 'Borealis' są: 'Aurora' oraz 'Honey Bee'.

 

Tabela zapylania krzyżowego kanadyjskich odmian jagody kamczackiej

   

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce jagody kamczackiej 'Borealis' dojrzewają późno, w 2 połowie czerwca.

 

 

Termin dojrzewania jagody kamczackiej Borealis

 

 

Sadzenie jagody kamczackiej

Jeśli planujemy zbiór ręczny to sadzonki jagody kamczackiej 'Borealis' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2,5-3 m odległości między poszczególnymi rzędami.

W przypadku zbioru mechanicznego (kombajnem) możemy krzewy sadzić gęściej, pozostawiając jednocześnie większe odstępy między poszczególnymi rzędami (0,6-0,7 m x 4-4,2 m).

Pamiętajmy, iż krzewy kamczackiej nie tolerują nadmiernego zagęszczania pędów. Jeśli myślimy o założeniu plantacji to bardzo dobrym stanowiskiem będą nasadzenia po roślinach okopowych lub motylkowych. Przed sadzeniem powinniśmy dostarczyć do gleby obornik w dawce 30 t/ha. Aby mieć pewność, iż plony będą dostatecznie wysokie, powinniśmy posadzić 2-3 różne odmiany, które będą się wzajemnie zapylać.

 

Cięcie jagody kamczackiej

Jagody kamczackie przez pierwsze 4-5 lat od posadzenia nie przycina się w ogóle. Pierwsze cięcie tzw. prześwietlające wykonujemy właśnie po ok 5 latach (w zależności od potrzeby) celem usunięcia starych pędów. Dzięki temu, młodsze pędy zyskają więcej światła, a my zyskamy możliwość uformowania krzewu.

Cięcie można wykonać po zbiorach owoców lub przed kwitnieniem.

Wysokość sadzonki 15-45 cm
Wiek sadzonki 2 lata
Pojemnik P11
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana tak

Napisz recenzję

Jagoda kamczacka 'Borealis' ®

Jagoda kamczacka 'Borealis' ®

Jagoda kamczacka ‘Borealis’ to licencjonowana odmiana o bardzo słodkich, deserowych owocach. Wyśmienity smak. Średni plon ok 4 kg z jednego krzaka.

Produkty powiązane

Przejdź do góry