Jagoda kamczacka 'Boreal Beauty' PBR

Wysokość sadzonki: 15-45 cm 

Wiek sadzonki: 2 lata 

Pojemnik: P11 

16 dostępnych produktów

32,99 zł


Opis odmiany

Jagoda kamczacka 'Boreal Beauty' to absolutna nowość wśród odmian jagody kamczackiej. Otrzymana w Kanadzie, wprowadzona do sprzedaży w 2018 roku. Idealna do przedłużenia sezonu!

Owoce 'Boreal Beauty' są owalne lub mają sercowaty kształt. Jagody są grube i dorodne. Budowa krzewu oraz charakterystyka owoców powoduje, iż jest to bardzo dobra odmiana do zbioru kombajnowego.
 
Krzew rośnie silnie, ma wyprostowany pokrój. Odmiana bardzo produktywna! Niektóre obficie owocujące odmiany, mają problem z łamaniem się łodyg, ale nie 'Boreal Beauty' która ma bardzo mocne pędy! Jak cudownie byłoby mieć wczesną i umiarkowanie wczesną odmianę o podobnych właściwościach, co Boreal Beauty!

Rodowód: 37.5% odmiany japońskie, 37.5% odmiany rosyjskie, 25% odmiany kurylskie

 

Skrót PBR  (z ang. Plant Breeders' Rights) oznacza, iż odmiana została zgłoszona do Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO) i jest chroniona we wszystkich państwa UE.

 

Owoce

Jagody 'Boreal Beauty' są dorodne i na ogół owalne. Utrzymują się na krzewie aż do osiągnięcia pełni dojrzałości, co przekłada się na ich wyjątkowych smak. Sercowaty kształt owoców może być niezwykle interesujący dla odbiorców detalicznych.

Jagody 'Boreal Beauty' są prawie tak samo duże i ciężkie jak 'Boreal Blizzard', mimo że są od nich o 1/3 krótsze (są zdecydowanie grubsze). Średnia masa jagody 2,6 g (maksymalnie 3,7 g).

 

Owoce jagody kamczackiej Boreal Beauty na talerzu

 

Oczywiście, z racji że jest to nowa odmiana, wymaga ona dalszych obserwacji. Kolejne sezony spowodują jej rozpowszechnienie i potwierdzą niezwykłe właściwości Boreal Beauty. Jedno jest pewne -  jest to odmiana o bardzo ładnych i niezwykle smacznych owocach.

 

Termin kwitnienia - dlaczego to takie ważne?

Jagoda kamczacka owocuje bardzo słabo bez zapylenia krzyżowego (pyłkiem innej odmiany). Brak odpowiedniego "sąsiedztwa" w postaci innych odmian powoduje, iż procent zawiązywanych owoców jest bardzo niski, a same jagody niewielkie. Na szczęście, na polskim rynku, wybór odmian jest bardzo duży (być może nawet zbyt duży, gdyż co raz trudniej wybrać te najlepsze).

Aby wybrać najwłaściwsze odmiany do zapylenia krzyżowego kierujemy się następująco zasadą: planujemy takie sąsiedztwo odmian, aby terminy pełni kwitnienia nakładały się lub były zbliżone do siebie. Pamiętamy również aby wybrane odmiany miał jak najdalsze pokrewieństwo.

 

Termin kwitnienia jagody kamczackiej Boreal Beauty

 

Kwitnienie jagody kamczackiej zaczyna się bardzo wcześnie, w niektórych sezonach nawet w połowie marca. W tym czasie temperatura nie sprzyja oblotom pszczoły miodnej, natomiast bardzo chętnie jagodę odwiedzają trzmiele. Jagoda kamczacka to krzew w pełni mrozoodporny - kwiaty nie przemarzają nawet w temperaturze - 8°C.

 

Najlepszy zapylacz dla jagody kamczackiej 'Boreal Beauty'

Aby uzyskać większe zbiory należy posadzić w pobliżu kilka innych odmian celem zapylenia krzyżowego. 

Bardzo dobrym zapylaczem dla 'Boreal Beauty' będzie przed wszystkim 'Boreal Beast' oraz ewentualnie 'Boreal Blizzard', gdyż obie kwitną w bardzo późnym terminie i w swoich rodowodach nie mają wspólnych odmian.

 

Tabela zapylania krzyżowego kanadyjskich odmian jagody kamczackiej

   

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce jagody kamczackiej 'Boreal Beauty' zaczynają dojrzewać pod koniec lipca - owocowanie trwa aż do połowy sierpnia. Jest to praktycznie miesiąc później niż większość dotychczas uprawianych późnych odmian. 'Boreal Beauty' owocuje szybciej, i to większymi owocami niż np. posadzone rok wcześniej 'Indigo Gem'.

 

Termin dojrzewania jagody kamczackiej Boreal Beauty

 

Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu (zwykle od 10 do 50 g z krzewu). W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka (w optymalnych warunkach). W 5. roku po posadzeniu, z jednego krzewu można uzyskać do 5 kg owoców. 

 

Sadzenie jagody kamczackiej

Jeśli planujemy zbiór ręczny to sadzonki jagody kamczackiej 'Boreal Beauty' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2,5-3 m odległości między poszczególnymi rzędami.

W przypadku zbioru mechanicznego (kombajnem) możemy krzewy sadzić gęściej, pozostawiając jednocześnie większe odstępy między poszczególnymi rzędami (0,6-0,7 m x 4-4,2 m).

Pamiętajmy, iż krzewy kamczackiej nie tolerują nadmiernego zagęszczania pędów. Jeśli myślimy o założeniu plantacji to bardzo dobrym stanowiskiem będą nasadzenia po roślinach okopowych lub motylkowych. Przed sadzeniem powinniśmy dostarczyć do gleby obornik w dawce 30 t/ha. Aby mieć pewność, iż plony będą dostatecznie wysokie, powinniśmy posadzić 2-3 różne odmiany, które będą się wzajemnie zapylać.

 

Cięcie jagody kamczackiej

Jagody kamczackie przez pierwsze 4-5 lat od posadzenia nie przycina się w ogóle. Pierwsze cięcie tzw. prześwietlające wykonujemy właśnie po ok 5 latach (w zależności od potrzeby) celem usunięcia starych pędów. Dzięki temu, młodsze pędy zyskają więcej światła, a my zyskamy możliwość uformowania krzewu.

Cięcie można wykonać po zbiorach owoców lub przed kwitnieniem.

Wysokość sadzonki 15-45 cm
Wiek sadzonki 2 lata
Pojemnik P11
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana tak
Gatunek 
2020-07-18

jagoda

Sadzonki bardzo ładne, przyjechały z owocami więc można spróbować.
Owoce słodko kwaśne.
W smaku lepsze od atut, Zojka

  Napisz swoją opinię!

  Napisz recenzję

  Jagoda kamczacka 'Boreal Beauty' PBR

  Jagoda kamczacka 'Boreal Beauty' PBR

  Jagoda kamczacka 'Boreal Beauty' - absolutna nowość z Kanady! Owoce dorodne, bardzo duże i niezwykle smaczne. Polecana do zbioru kombajnowego. Dojrzewa bardzo późno.

  Produkty powiązane

  Przejdź do góry