Obniżka!
Jagoda kamczacka 'Blue Treasure' PBR

Jagoda kamczacka 'Blue Treasure' PBR

Wysokość sadzonki: 30-45 cm 

Wiek sadzonki: 2 lata 

Pojemnik: C1,5 

34 dostępnych produktów

34,99 zł

38,99 zł brutto

-4,00 zł


Blue Treasure - opis odmiany

Jagoda kamczacka 'Blue Treasure' to późna odmiana o wyśmienitych owocach. Idealna na wydłużęnie sezonu zbiorów. Jagody mają nutkę słodyczy, a ich aromat jest orzeźwiający. Odmiana należy do grupy jagód Blue Treasure. Odmiana pochodzi z Japonii. Odmiana dorasta do 1,5 m i tak samo się rozkrzewia - również na 1,5 m. Pokrój wyniosły; tempo wzrostu szybkie. Wymaga 1000 - 1200 godzin spoczynku (chilling hours)

Skrót PBR (z ang. Plant Breeders' Rights) oznacza, iż odmiana została zgłoszona do Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO) i jest chroniona we wszystkich państwa UE.

 

Owoce

Jagody 'Blue Treasure' są duże - średnia waga to 2,5 - 3 cm. Kształt owalny, przypominający serce; zwężone ku dołowi.

 

Termin kwitnienia - dlaczego to takie ważne?

Jagoda kamczacka owocuje bardzo słabo bez zapylenia krzyżowego (pyłkiem innej odmiany). Brak odpowiedniego "sąsiedztwa" w postaci innych odmian powoduje, iż procent zawiązywanych owoców jest bardzo niski, a same jagody niewielkie. Na szczęście, na polskim rynku, wybór odmian jest bardzo duży (być może nawet zbyt duży, gdyż co raz trudniej wybrać te najlepsze).

Aby wybrać najwłaściwsze odmiany do zapylenia krzyżowego kierujemy się następująco zasadą: planujemy takie sąsiedztwo odmian, aby terminy pełni kwitnienia nakładały się lub były zbliżone do siebie. Pamiętamy również aby wybrane odmiany miał jak najdalsze pokrewieństwo.

 

Termin kwitnienia jagody kamczackiej Blue Treasure

 

Kwitnienie jagody kamczackiej zaczyna się bardzo wcześnie, w niektórych sezonach nawet w połowie marca. W tym czasie temperatura nie sprzyja oblotom pszczoły miodnej, natomiast bardzo chętnie jagodę odwiedzają trzmiele. Jagoda kamczacka to krzew w pełni mrozoodporny - kwiaty nie przemarzają nawet w temperaturze - 8°C.

 

Najlepszy zapylacz dla jagody kamczackiej 'Blue Treasure'

Aby uzyskać większe zbiory należy posadzić w pobliżu kilka innych odmian celem zapylenia krzyżowego.

Najlepszym zapylaczem dla jagody kamczackiej 'Blue Treasure' jest 'Strawberry Sensation', 'Boreal Beauty', 'Boeral Blizzard' oraz 'Blue Delight'. 

 

Tabela zapylania krzyżowego kanadyjskich odmian jagody kamczackiej

 

 

Termin dojrzewania owoców

'Blue Treasure' to odmiana o późnym terminie dojrzewania owoców. Owoce dojrzewają od końca lipca do połowy sierpnia. Średni zbiór to 3,6 - 4,5 kg jagód z dojrzałego krzewu (4-5 letnie). W uprawie towarowej zbiór wykonać przy poziomie 15 Brix lub w wyższym. Możliwy zbiór mechaniczny.

 

Termin dojrzewania jagody kamczackiej Blue Treasure

 

Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu (zwykle od 10 do 50 g z krzewu). W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka (w optymalnych warunkach). W 5. roku po posadzeniu, z jednego krzewu można uzyskać do 5 kg owoców.

 

Sadzenie jagody kamczackiej

Jeśli planujemy zbiór ręczny to sadzonki jagody kamczackiej 'Blue Treasure' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2,5-3 m odległości między poszczególnymi rzędami.

W przypadku zbioru mechanicznego (kombajnem) możemy krzewy sadzić gęściej, pozostawiając jednocześnie większe odstępy między poszczególnymi rzędami (0,6-0,7 m x 4-4,2 m).

Pamiętajmy, iż krzewy kamczackiej nie tolerują nadmiernego zagęszczania pędów. Jeśli myślimy o założeniu plantacji to bardzo dobrym stanowiskiem będą nasadzenia po roślinach okopowych lub motylkowych. Przed sadzeniem powinniśmy dostarczyć do gleby obornik w dawce 30 t/ha. Aby mieć pewność, iż plony będą dostatecznie wysokie, powinniśmy posadzić 2-3 różne odmiany, które będą się wzajemnie zapylać.

Preferowany termin sadzenia - jesień.

 

Cięcie jagody kamczackiej

W przypadku 'Blue Treasure' coroczne cięcie nie jest wymagane. Po 10 latach uprawy można rozważyć ścięcie głównego pędu do wysokości 45 cm.

Cięcie można wykonać po zbiorach owoców lub przed kwitnieniem.

Wysokość sadzonki 30-45 cm
Wiek sadzonki 2 lata
Pojemnik C1,5
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana tak

Napisz recenzję

Jagoda kamczacka 'Blue Treasure' PBR

Jagoda kamczacka 'Blue Treasure' PBR

Jagoda kamczacka 'Blue Treasure' - późna odmiana o wyśmienitych owocach. Idealna na wydłużenie sezonu zbiorów.

Produkty powiązane

Przejdź do góry