Jagoda kamczacka 'Blue Banana' PBR

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 2 lata 

Pojemnik: C1,5 

12

33,99 zł


Blue Banana - opis odmiany

Jagoda kamczacka 'Blue Banana' to bardzo plenna i szybko rosnąca odmiana należąca do grupy borówek Blue Moon. Dorasta do 1,5m i rozkrzewia się również na 1,5m. Pokrój wyniosły, rośnie silnie. Otrzymana w 2016 roku.

Skrót PBR (z ang. Plant Breeders' Rights) oznacza, iż odmiana została zgłoszona do Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO) i jest chroniona we wszystkich państwa UE.

 

Owoce

Owoce są duże, soczyste, słodkie, z posmakiem truskawki! 'Blue Banana' to zdecydowanie jedna z najsłodszych odmian! Z dojrzałego (4-5 letniego) krzewu można zebrać od 3,5 do 4,5 kg owoców.

 

Termin kwitnienia - dlaczego to takie ważne?

Jagoda kamczacka owocuje bardzo słabo bez zapylenia krzyżowego (pyłkiem innej odmiany). Brak odpowiedniego "sąsiedztwa" w postaci innych odmian powoduje, iż procent zawiązywanych owoców jest bardzo niski, a same jagody niewielkie. Na szczęście, na polskim rynku, wybór odmian jest bardzo duży (być może nawet zbyt duży, gdyż co raz trudniej wybrać te najlepsze).

Aby wybrać najwłaściwsze odmiany do zapylenia krzyżowego kierujemy się następująco zasadą: planujemy takie sąsiedztwo odmian, aby terminy pełni kwitnienia nakładały się lub były zbliżone do siebie. Pamiętamy również aby wybrane odmiany miał jak najdalsze pokrewieństwo.

 

Termin kwitnienia jagody kamczackiej Blue Banana

 

Kwitnienie jagody kamczackiej zaczyna się bardzo wcześnie, w niektórych sezonach nawet w połowie marca. W tym czasie temperatura nie sprzyja oblotom pszczoły miodnej, natomiast bardzo chętnie jagodę odwiedzają trzmiele. Jagoda kamczacka to krzew w pełni mrozoodporny - kwiaty nie przemarzają nawet w temperaturze - 8°C.

 

Najlepszy zapylacz dla jagody kamczackiej 'Blue Banana'

Aby uzyskać większe zbiory należy posadzić w pobliżu kilka innych odmian celem zapylenia krzyżowego.

Najlepszym zapylaczem dla jagody kamczackiej 'Blue Banana' będzie 'Aurora' i 'Wojtek'. Dobrymi zapylaczami będą również inne, niespokrewnione odmiany, kwitnące w tym samym okresie (kwiecień)

 

Tabela zapylania krzyżowego kanadyjskich odmian jagody kamczackiej

 

 

Termin dojrzewania owoców

'Blue Banana' to odmiana o wczesnym terminie dojrzewania owoców. Owoce zaczynają dojrzewać na początku czerwca; owocowanie trwa przez większą część miesiąca. Możliwy zbiór mechaniczny.

 

Termin dojrzewania jagody kamczackiej Blue Banana

 

Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu (zwykle od 10 do 50 g z krzewu). W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka (w optymalnych warunkach). W 5. roku po posadzeniu, z jednego krzewu można uzyskać do 5 kg owoców.

 

Sadzenie jagody kamczackiej

Jeśli planujemy zbiór ręczny to sadzonki jagody kamczackiej 'Blue Banana' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2,5-3 m odległości między poszczególnymi rzędami.

W przypadku zbioru mechanicznego (kombajnem) możemy krzewy sadzić gęściej, pozostawiając jednocześnie większe odstępy między poszczególnymi rzędami (0,6-0,7 m x 4-4,2 m).

Pamiętajmy, iż krzewy kamczackiej nie tolerują nadmiernego zagęszczania pędów. Jeśli myślimy o założeniu plantacji to bardzo dobrym stanowiskiem będą nasadzenia po roślinach okopowych lub motylkowych. Przed sadzeniem powinniśmy dostarczyć do gleby obornik w dawce 30 t/ha. Aby mieć pewność, iż plony będą dostatecznie wysokie, powinniśmy posadzić 2-3 różne odmiany, które będą się wzajemnie zapylać.

 

Cięcie jagody kamczackiej

Jagody kamczackie przez pierwsze 4-5 lat od posadzenia nie przycina się w ogóle. Pierwsze cięcie tzw. prześwietlające wykonujemy właśnie po ok 5 latach (w zależności od potrzeby) celem usunięcia starych pędów. Dzięki temu, młodsze pędy zyskają więcej światła, a my zyskamy możliwość uformowania krzewu.

Cięcie można wykonać po zbiorach owoców lub przed kwitnieniem.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 2 lata
Pojemnik C1,5
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana tak
Gatunek 
2021-03-04

Drugi rok po posadzeniu

Wydaje mi się, że naj smaczniejsza odmiana jagody kamczackiej.
Wolę w uprawie ją niż borówkę amerykańską, ponieważ nie trzeba przy niej chodzić.
Wada; późne owocowanie

  Napisz swoją opinię!

  Napisz recenzję

  Jagoda kamczacka 'Blue Banana' PBR

  Jagoda kamczacka 'Blue Banana' PBR

  Jagoda kamczacka 'Blue Banana' to jedna z najsłodszych odmian. Owoce są duże, soczyste, słodkie, z posmakiem truskawki! Rośnie bardzo szybko.

  Produkty powiązane

  Przejdź do góry