Jagoda kamczacka 'Aurora' ®

Wysokość sadzonki: 45-60 cm 

Wiek sadzonki: 2 lata 

Pojemnik: P11 

100 dostępnych produktów

28,99 zł


Opis odmiany

Jagoda kamczacka 'Aurora' to licencjonowana odmiana z Kanady. Została otrzymana w wyniku skrzyżowania rosyjskiej odmiany 'Solovey' i japońskiej 'MT46.55'. Krzew rośnie bardzo silnie. Odmiana szczególnie polecana na plantacje towarowe.

Jest to bardzo dobry zapylacz dla innych odmian.

 

Owoce

Owoce 'Aurora' są słodkie, bardzo duże - wręcz ogromne (1,9 g). Nie osypują się i są bardzo smaczne. Mają wydłużony, owalny kształt.

 

Jagoda kamczacka Aurora - owoce na talerzu

 

Pierwsze owoce jagody kamczackiej mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu (zwykle od 10 do 50 g z krzewu). W drugim i trzecim roku po posadzeniu można uzyskać od 0,5 do 1 kg owoców z jednego krzaka (w optymalnych warunkach). W 5. roku po posadzeniu, z jednego krzewy odmiany 'Aurora' można uzyskać do 5 kg owoców. Jagoda kamczacka może owocować nawet 30 lat.

 

Termin kwitnienia - dlaczego to takie ważne?

Jagoda kamczacka owocuje bardzo słabo bez zapylenia krzyżowego (pyłkiem innej odmiany). Brak odpowiedniego "sąsiedztwa" w postaci innych odmian powoduje, iż procent zawiązywanych owoców jest bardzo niski, a same jagody niewielkie. Na szczęście, na polskim rynku, wybór odmian jest bardzo duży (być może nawet zbyt duży, gdyż co raz trudniej wybrać te najlepsze).

Aby wybrać najwłaściwsze odmiany do zapylenia krzyżowego kierujemy się następująco zasadą: planujemy takie sąsiedztwo odmian, aby terminy pełni kwitnienia nakładały się lub były zbliżone do siebie. Pamiętamy również aby wybrane odmiany miał jak najdalsze pokrewieństwo.

Kwitnienie jagody kamczackiej zaczyna się bardzo wcześnie, w niektórych sezonach nawet w połowie marca. W tym czasie temperatura nie sprzyja oblotom pszczoły miodnej, natomiast bardzo chętnie jagodę odwiedzają trzmiele. Jagoda kamczacka to krzew w pełni mrozoodporny - kwiaty nie przemarzają nawet w temperaturze - 8°C.

 

Termin kwitnienia jagody kamczackiej Aurora

 

 

Najlepszy zapylacz dla jagody kamczackiej 'Aurora'

Aby uzyskać większe zbiory należy posadzić w pobliżu kilka innych odmian celem zapylenia krzyżowego.

Najlepszymi zapylaczami dla odmiany 'Aurora' są: 'Indigo Gem', 'Tundra', 'Borealis' oraz 'Honey Bee'.

 

Tabela zapylania krzyżowego kanadyjskich odmian jagody kamczackiej

 

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce jagody kamczackiej 'Aurora' dojrzewają w 2 połowie czerwca.

 

Termin dojrzewania jagody kamczackiej Aurora

   

 

Sadzenie jagody kamczackiej

Jeśli planujemy zbiór ręczny to sadzonki jagody kamczackiej 'Aurora' sadzimy co 1,5 m w rzędzie, zachowując ok 2,5-3 m odległości między poszczególnymi rzędami.

W przypadku zbioru mechanicznego (kombajnem) możemy krzewy sadzić gęściej, pozostawiając jednocześnie większe odstępy między poszczególnymi rzędami (0,6-0,7 m x 4-4,2 m).

Pamiętajmy, iż krzewy kamczackiej nie tolerują nadmiernego zagęszczania pędów. Jeśli myślimy o założeniu plantacji to bardzo dobrym stanowiskiem będą nasadzenia po roślinach okopowych lub motylkowych. Przed sadzeniem powinniśmy dostarczyć do gleby obornik w dawce 30 t/ha. Aby mieć pewność, iż plony będą dostatecznie wysokie, powinniśmy posadzić 2-3 różne odmiany, które będą się wzajemnie zapylać.

 

Cięcie jagody kamczackiej

Jagody kamczackie przez pierwsze 4-5 lat od posadzenia nie przycina się w ogóle. Pierwsze cięcie tzw. prześwietlające wykonujemy właśnie po ok 5 latach (w zależności od potrzeby) celem usunięcia starych pędów. Dzięki temu, młodsze pędy zyskają więcej światła, a my zyskamy możliwość uformowania krzewu.

Cięcie można wykonać po zbiorach owoców lub przed kwitnieniem.

Wysokość sadzonki 45-60 cm
Wiek sadzonki 2 lata
Pojemnik P11
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność bardzo duża
Odmiana licencjonowana nie
Gatunek 
2016-04-10

Odmiana o bardzo dużych i słodkich owocach

Jagoda kamczacka 'Aurora' to naszym zdaniem jedna z najlepszych odmian dostępnych na rynku. Jej największymi walorami są bardzo duże i słodkie owoce. Odmiana szczególnie polecana do produkcji towarowej z uwagi na bardzo wysoką produktywność; Średni plon z krzewu to nawet 5-6 kg owoców; z kolei średni plon z ha to 16-20 ton !

  Napisz swoją opinię!

  Napisz recenzję

  Jagoda kamczacka 'Aurora' ®

  Jagoda kamczacka 'Aurora' ®

  Jagoda kamczacka ‘Aurora’ to licencjonowana odmiana jagody z Kanady. Plonuje bardzo obficie, owoce ogromne i bardzo smaczne. Polecana na plantacje towarowe.

  Produkty powiązane

  Przejdź do góry