Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’

Ogólna charakterystyka:

Hortensja bukietowa 'Grandiflora' (Hydrangea paniculata) to najstarsza odmiana hortensji bukietowej uprawiana już w końcu XIX wieku. Dorasta do 3 m. Odmiana ‘Grandiflora’ jest bardzo popularna z uwagi na piękne, szeroko stożkowate, imponujące  kwiaty, które tworzą dwa rodzaje kwiatów: mało dekoracyjnych płodnych (na nich  tworzą się nasiona) oraz płonnych (bez słupków i pręcików) zbudowanych z tzw. „płatków”. 

Kwitnienie:

Hortensja 'Grandiflora' kwitnie od lipca do września, a jej pąki kwiatowe zawiązują się  na pędach tegorocznych - powstałych w roku kwitnienia. Dzięki temu nie przymarzają.

Wymagania:

Hortensja bukietowa 'Grandiflora' lubi miejsca częściowo zacienione oraz ekspozycje słoneczne. Jest jedną z najbardziej odpornych na mróz odmian hortensji. Zimuje bez przykrycia, jedynie w chłodnych rejonach wymaga zabezpieczania na zimę przez usypanie kopczyka z kory, trocin lub próchnicznej ziemi.

Horensja bukietowa wymaga gleby żyznej, próchnicznej i wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym pokrytej ściółką z kory sosnowej. Źle rośnie na glebie ciężkiej, zimnej i podmokłej. Gwarancją obfitego kwitnienia jest ścięcie wiosną pędów ubiegłorocznych nad 4-5 pąkiem. 

Zastosowanie:

Ścięte kwiatostany mogą mieć zastosowanie w różnego rodzaju kompozycjach i bukietach, zarówno świeżych, jak i suchych. 

Napisz recenzję

Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’

Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’

Hortensja bukietowa 'Grandiflora' to bardzo popularna odmiana z uwagi na piękne i imponujące kwiaty. Odporna na mróz. Kwitnie od lipca do września. Dorasta do 3 m.

Przejdź do góry