Dereń jadalny 'Macrocarpa'

Wysokość sadzonki: 15-45 cm 

Wiek sadzonki: 1 rok 

Pojemnik: C2 

Opis odmiany

Dereń jadalny 'Macrocarpa' to odmiana o bardzo dużych owocach. Ich kształt jest gruszkowaty, a barwa ciemnoczerwona. Dorasta do 2,5; rośnie wolniej względem pozostałych odmian derenia. Z racji niższego wzrostu może być prowadzona jako krzew.

Dereń kiedy kwitnie, wygląda przepięknie. Kwiaty pojawiają się bardzo wcześnie, na przełomie lutego i marca, przed rozwojem liści.

Liście ma ciemnozielone, długości 5-10 cm, ze specyficznie sierpowato wygiętymi nerwami i wydłużonym końcem. Jeśli jesień jest ciepła i słoneczna, liście wybarwiają się w kolorach żółci z delikatną czerwienią, ale najczęściej opadają brunatne po pierwszych przymrozkach.

Kwiaty wielkości 3-4 mm, zebrane w małe baldaszki. Pojawiają się już od końca lutego do połowy kwietnia. Kwitnienie jest długie, może trwać nawet 7 tygodni.

 

Owoce

Owoce derenia 'Macrocarpa' są jednymi z największych spośród wszystkich odmian. Smak słodki i aromatyczny. Owocuje obficie.

 

Nalewka i przetwory - kiedy i jakie owoce zbierać

Owoce derenia doskonale nadają się do wyrobu galaretek, marmolady, wina, soków i nalewki (dereniówki).

Dereniówkę często sporządza się z owoców zebranych z jednego krzewu, ponieważ charakteryzują się one indywidualnym smakiem, różniącym się od tych z innych krzewów.

Najlepsze owoce do przetworów są te przejrzałe; zbiera się je z ziemi - wówczas są bardziej miękkie, tracą cierpki smak i są przyjemnie słodko-kwaśne.

 

Termin dojrzewania owoców

Owoce derenia 'Macrocarpa' dojrzewają późno - na przełomie września i października.

 

Najlepszy zapylacz dla derenia 'Macrocarpa'

Aby uzyskać większe zbiory owoców derenia należy posadzić w pobliżu kilka innych odmian celem zapylenia krzyżowego. Odległość między poszczególnymi odmianami nie powinna być większa niż 20 m.

Każda z odmian jest odpowiednim zapylaczem dla wszystkich pozostałych.

 

Uprawa derenia jadalnego – wymagania klimatyczne i glebowe

Dereń jadalny preferuje glebę wapienną i lubi dużo słońca. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, bogatych w składniki mineralne, a najgorzej będą rosły na glebach podmokłych. Dereń posadzony w cieniu wyraźnie słabiej owocuje i traci zwarty pokrój. Dobrze znoszą okresowe braki wody. Najlepsze będzie stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru. Nie lubi gleb zasolonych i podmokłych.

Na jedną roślinę powinniśmy przewidzieć ok 5-8 m2 powierzchni.

 

Wysokość sadzonki 15-45 cm
Wiek sadzonki 1 rok
Pojemnik C2
Stanowisko słoneczne
Mrozoodporność duża
Odmiana licencjonowana nie

Napisz recenzję

Dereń jadalny 'Macrocarpa'

Dereń jadalny 'Macrocarpa'

Dereń jadalny 'Macrocarpa' to odmiana o bardzo dużych owocach. Ich kształt jest gruszkowaty, a barwa ciemnoczerwona. Dorasta do 2,5; rośnie wolniej względem pozostałych odmian derenia

Przejdź do góry